Anna Jantar, Zbigniew Wodecki i Krzysztof Krawczyk w serii znaczków Poczty Polskiej – Gwiazdy polskiej muzyki

Poczta Polska wprowadziła do obiegu już trzy znaczki pocztowe emisji „Gwiazdy polskiej muzyki”. Nową serię filatelistyczną rozpoczął znaczek z wizerunkiem Krzysztofa Krawczyka oraz Zbigniewa Wodeckiego i Anny Jantar W kolejnych latach Poczta Polska prezentować będzie na walorach artystów, którzy mieli największy wpływ na polską muzykę.

Autorka inaugurującego serię projektu, +Marzanna Dąbrowska (1970-2021), przedstawiła na znaczku zdjęcie portretowe Krzysztofa Krawczyka z gitarą i faksymile. Ciekawostką jest gwiazda w perforacji znaczka, którą projektantka nawiązała symbolicznie do nazwy emisji i jej bohaterów. Uzupełnieniem do znaczka była wydana przez Pocztę Polską koperta FDC (pierwszego dnia obiegu), na której znajduje się wizerunek muzyka opierającego się o ster okrętowy oraz tytuły piosenek. Na znaczku zamieszczono portret Krzysztofa Krawczyka z początkowego okresu kariery, jego autograf i logo emisji, które staje się widoczne dopiero po podświetleniu lampą UV.  Logo świeci na czerwono. Składa się z pięciu serc ułożonych w taki sposób, że w środku widoczna jest gwiazda – symbol całej serii.

– Poczta Polska sięga po różnorodne tematy swoich emisji. Inspiracją są wydarzenia historyczne, przyrodnicze, naukowe i również kulturalne. Teraz rozpoczynamy nową emisję „Gwiazdy polskiej muzyki”, w której prezentujemy przedstawicieli polskiej sceny różnorodnych gatunków muzycznych. Naszą aleję gwiazd otwiera postać Krzysztofa Krawczyka, wybitnego polskiego wokalisty, gitarzysty i kompozytora. Muzyka Krzysztofa Krawczyka towarzyszy Polakom już od lat 60-tych i każde pokolenie znajduje coś dla siebie. Mam nadzieję, że tak jak muzyka Krzysztofa Krawczyka ma wielu fanów, tak i nasza emisja „Gwiazdy polskiej muzyki” znajdzie wielu odbiorców – powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.

Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 r. w Katowicach. Zadebiutował w 1960 r., ale wcale nie na scenie muzycznej, tylko jako aktor w filmie „Szatan z siódmej klasy”, gdzie zagrał harcerza. W 1963 r., na fali bitelsowskiej mody, założył wraz ze Sławkiem Kowalewskim, Marianem Lichtmanem i Jerzym Krzemińskim zespół Trubadurzy, który zdobył największą popularność po dołączeniu w 1967 r. Ryszarda Poznakowskiego. To za sprawą Ryszarda Poznakowskiego Krzysztof Krawczyk zdecydował się na solową drogę artystyczną. Jego największe przeboje, liczone w dziesiątkach – m.in.: „Rysunek na szkle”, „Parostatek”, „Jak minął dzień”, „Byle było tak”, „Pamiętam ciebie z tamtych lat”, „To co dał nam świat”, „Ostatni raz zatańczysz ze mną”, „Za tobą pójdę jak na bal”, „Nie zostało nam już nic”, „Gdy nam śpiewał Elvis Presley”, „Mój przyjacielu”, „Bo jesteś ty”, „Chciałem być”, „Życie jak wino” – śpiewają wszyscy. Dowodem wszechstronności Krzysztofa Krawczyka są popularne duety z Edytą Bartosiewicz, Anną Dąbrowską, Katarzyną Nosowską, Eleni, Urszulą, Rodem Stewartem, Muńkiem Staszczykiem, Andrzejem Piasecznym, Maciejem Maleńczukiem, Bohdanem Smoleniem i Norbim.

O znaczku:
autor projektu: +Marzanna Dąbrowska (1970-2021)
liczba znaczków: 1
wartość: 4 zł
nakład: 240 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 12 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 3 września 2021 r.

10 czerwca 2022 roku, w związku z „WODECKI UROCZYSTY” – Wodecki Twist Festival 2022, Poczta Polska uroczyście zaprezentowała w Krakowie znaczek pocztowy emisji „Gwiazdy polskiej muzyki” z wizerunkiem Zbigniewa Wodeckiego. Znaczek poświęcony jednemu z najpopularniejszych polskich piosenkarzy został wprowadzony do obiegu 6 maja br., w dniu 72. urodzin artysty i muzycznego ulubieńca wielu pokoleń, który zmarł w 2017 roku.

Emisja powstała w ścisłej współpracy z córką Zbigniewa Wodeckiego, Katarzyną Wodecką-Stubbs, która prowadzi Fundację im. Zbigniewa Wodeckiego. Na znaczku przedstawiono postać Zbigniewa Wodeckiego ze skrzypcami – jednym z trzech instrumentów, na których grał – i autografem artysty. Zdjęcie pochodzi z okresu jego największej popularności i rozpoznawalności. Autorką projektu jest Agnieszka Sancewicz.

Zbigniew Wodecki rozpoczął swoją przygodę z muzyką w wieku 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył szkołę w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Grał m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, w zespołach Czarne Perły i Anawa. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PRiTV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej. Jako wokalista zadebiutował w latach 70-ych. Laureat wielu konkursów i festiwali. Instrumentalista, kompozytor, aranżer. Był także gospodarzem telewizyjnego programu muzycznego TVN „Droga do gwiazd”, „Twoja droga do gwiazd” oraz jednym z jurorów w polskiej edycji programu „Taniec z gwiazdami”. Jego największe, niezapomniane przeboje to „Zacznij od Bacha”, „Izolda”, „Chałupy”, „Rzuć to wszystko co złe”, „Z Tobą chcę oglądać świat” oraz „Pszczółka Maja”.

O znaczku:

autor projektu: Agnieszka Sancewicz
liczba znaczków: 1
arkusz: 12 znaczków
wartość: 4,50 zł
nakład: 168 000 szt.
technika druku: offset + UV
format znaczka : 43 x 31,25 mm
papier fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 06 maja 2022 r.

Natomiast 10 czerwca 2023 roku Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z podobizną Anny Jantar. Nowa emisja filatelistyczna, autorstwa artystki grafika Agnieszki Sancewicz, powstała w ścisłej współpracy z córką Anny Jantar, wokalistką Natalią Kukulską. Na znaczku można podziwiać czarno-białą fotografię piosenkarki ze zdjęcia autorstwa Marka Karewicza, którą uzupełnia faksymile jej autografu. Dodatkową wartością waloru jest projekt koperty FDC zawierający zdjęcia autorstwa legendarnego fotografa gwiazd polskiej piosenki Lesława Sagana, wykonane podczas Gali wręczenia Złotej Płyty dla Anny Jantar na sopockim festiwalu w 1976 roku oraz tytuły wybranych przez córkę przebojów. Datownik okolicznościowy jest kontynuacją graficzną datowników serii Gwiazdy polskiej muzyki w oparciu o koncepcję graficzną +Marzanny Dąbrowskiej, która opracowała wyraz artystyczny tej serii znaczków.

Anna Jantar rozpoczęła swoją karierę muzyczną w wieku 16 lat, wygrywając konkurs na festiwalu w Sopocie. Jej debiutancki album z 1973 r., zatytułowany „Odeszli już wszyscy mężczyźni”, odniósł ogromny sukces i zapoczątkował jej trwającą dekadę karierę pełną przebojów. Artystka zdobyła serca słuchaczy nie tylko swoim niepowtarzalnym głosem, lecz także emocjonalnym wykonaniem i tekstami, które dotykały głęboko ludzkich uczuć. Jej największe przeboje, takie jak „Tyle słońca w całym mieście”, „Nic nie może wiecznie trwać” czy „Moje jedyne marzenie”, do dziś są powszechnie znane i kochane przez fanów polskiej muzyki.

Anna Jantar zginęła w katastrofie lotniczej 14 marca 1980 r. Jej nagła śmierć wstrząsnęła polską sceną muzyczną i pozostawiła niezapełnioną lukę w sercach wielu fanów. Polska wokalistka odeszła zbyt wcześnie, ale jej muzyka wciąż żyje i nadal wzrusza kolejne pokolenia.

O znaczku:

autor projektu: Agnieszka Sancewicz
liczba znaczków: 1
wartość: 4 zł
nakład: 144 000 szt.
technika druku: offset + UV
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 12 znaczków
data obiegu: 10 czerwca 2023 r.

Warto dodać, iż Poczta Polska eksploruje różnorodne tematy w swoich emisjach znaczków. Inspirację czerpie głównie z wydarzeń historycznych, przyrodniczych, naukowych i kulturalnych. Od dwóch lat Spółka wprowadza do obiegu znaczki emisji „Gwiazdy polskiej muzyki”, w której prezentuje artystów mających największy wpływ na polską muzykę.

Wszystkie znaczki, koperty FDC oraz arkusze można zamówić w Filatelistycznym Sklepie Internetowym Poczty Polskiej.