Ford Mustang pozostaje najlepiej sprzedającym się na świecie samochodem sportowym ostatniej dekady

Ford Mustang, obchodzący właśnie 59. urodziny, pozostawał w ciągu ostatnich 10 lat najlepiej sprzedającym się samochodem sportowym na świecie – wynika z analizy danych rejestracyjnych Forda przeprowadzonej przez S&P Global Mobility*.

„Jesteśmy dumni z całej rodziny Mustangów, z tego, co reprezentuje ona w dorobku Forda, a zwłaszcza z pełnych pasji właścicieli Mustangów i fanów modelu” – powiedział Dave Bozeman, wiceprezes ds. modeli dla pasjonatów w Ford Blue i Działu Obsługi Klienta Forda. „Nasze zaangażowanie w służbę globalnej społeczności właścicieli Mustanga, od Atlanty po Adelajdę, a nawet dalej, przyniosło Mustangowi tytuł najlepiej sprzedającego się w ostatniej dekadzie samochodu sportowego na świecie.”

Według wewnętrznych danych Forda, Stany Zjednoczone pozostają centrum najsilniejszego popytu na Mustanga. Stanowi on tutaj 78% globalnej sprzedaży. Inne rynki, które odnotowały wzrost sprzedaży Mustanga w 2022 roku to Niemcy – wzrost o 17,0%, Wielka Brytania – wzrost o 14,4%, Szwajcaria – wzrost o 14,9% i Bliski Wschód – 7,4%.

Nowy Ford Mustang 2024 siódmej generacji doda kolejny rozdział do historii legendy, prezentując nowe wzornictwo, dźwięk i urok najlepiej sprzedającego się samochodu sportowego na świecie ostatnich dziesięciu lat. Bez względu na to, czy klient zdecyduje się na kabriolet, czy coupe,  silnik V8, czy rzędowy silnik 4-cylindrowy z turbodoładowaniem, woli skrzynię manualną czy automatyczną, Mustang oferuje wiele możliwości wyboru w różnych przedziałach cenowych i w różnych wariantach mocy.

Ruszają kursy Ford Performance Racing School – oferta dla miłośników Forda Mustanga i wyścigowej jazdy po torze

W gamie napędów Mustanga znajdą się dwa nowe silniki: 2,3-litrowy EcoBoost oraz – pod maską Mustanga GT – najmocniejszy w historii 5,0-litrowy Coyote V8. Pojawi się również nowa funkcja Remote Rev, która daje możliwość zdalnego zwiększania obrotów silnika samochodu za pomocą pilota, a także dostępny nowy elektroniczny hamulec driftowy, który może szybko zmienić nowicjusza w profesjonalistę driftingu, na miarę Vaughna Gittina Jr.

Prototypowy Ford Mustang Super Cobra Jet 1800 gotów do bicia rekordów świata NHRA w kategorii pojazdów elektrycznych

Mustang Dark Horse™ wzbogaca linię jako pierwszy wyczynowy model o własnej nazwie od czasu wprowadzenia Mustanga Bullitta w 2001 roku. Wyznacza też nowy punkt odniesienia pod względem osiągów, zarówno na drodze, jak i na torze, co można było uzyskać tylko w Mustangu o tak mrocznym charakterze, wyposażonym w najpotężniejszy w historii, specjalnie zmodyfikowany 5,0-litrowy silnik V8, osiągający moc 500 koni mechanicznych.

Mustang Mach-E ®, elektryczny SUV w rodzinie Mustangów, jest obecnie dostępny w 39 krajach, a jego ostatnie premiery odbyły się na Tajwanie i w Australii. Ford wyprodukował niedawno 150-tysięcznego Mustanga Mach-E, po dwóch latach od uruchomienia linii montażowych. To ważny kamień milowy, ponieważ firma planuje osiągnięcie rocznej produkcji 600 tys. samochodów elektrycznych do końca 2023 roku i ponad 2 milionów rocznie do 2026 roku.

*Na podstawie danych S&P Global Mobility o globalnych rejestracjach lekkich pojazdów z ostatnich 10 lat. Raporty sumujące sprzedaż wg danych z oficjalnych źródeł rządowych oraz pozarządowych z 80 krajów, obejmujące 95 procent globalnych rejestracji nowych pojazdów. Sportowe coupe, zgodnie z definicją S&P Global Mobility, to zarówno dwudrzwiowe coupe jak i kabriolety.

*Moc i moment obrotowy mierzone podczas pracy na paliwie premium, zgodnie z normami SAE J1349®.

Źródło: Ford