Toyota Prius V – tak rozwijał się Prius Plug-in Hybrid

Prius piątej generacji, który debiutuje w polskich salonach, wyróżnia się na tle szerokiej gamy hybryd Toyoty wyjątkowo oszczędnym i dynamicznym napędem hybrydowym typu plug-in. Polscy klienci zarezerwowali przez internet 107 egzemplarzy nowego modelu w ciągu tygodnia.

Liftback o sportowej sylwetce rozwija 223 KM mocy i rozpędza się do 100 km/h w 6,7 s, a w trybie elektrycznym może pokonać ponad 70 km. Nowy model to efekt trwających ponad dekadę prac rozwojowych Toyoty nad technologią hybrydową plug-in, których efektem są trzy generacje Priusa ładowanego z gniazdka.

Hybrydy plug-in Toyoty łączą wszystkie atuty pełnych napędów hybrydowych marki z zaletami aut elektrycznych. Na rynku wyróżnia je to, że zawsze dysponują pełną mocą i maksymalnymi możliwościami ograniczania zużycia paliwa i energii. Ich dynamika jest niezależna od poziomu naładowania baterii, podobnie jak zdolność do wydajnej pracy. Rozwiązanie Toyoty jest bardziej zaawansowane technologicznie i bardziej wydajne od prostego połączenia konwencjonalnego silnika spalinowego z silnikiem elektrycznym. To efekt ponad 25 lat doskonalenia technologii hybrydowej i ponad dekady rozwijania hybryd plug-in, co zaowocowało wprowadzeniem na rynek trzech generacji Priusa z tym rodzajem napędu.

Nowy etap elektryfikacji gamy Toyoty

Toyota Prius Plug-in Hybrid zadebiutowała w 2012 roku, trzy lata po premierze Priusa trzeciej generacji. Do tego czasu Toyota znacznie rozbudowała swoją gamę hybryd, ale Prius nadal stanowił 80% światowej sprzedaży pojazdów hybrydowych firmy, a łącznie od 1997 roku do klientów trafiło ponad 2,6 mln egzemplarzy tego modelu. Dla porównania, produkcja wszystkich hybrydowych samochodów Toyoty i Lexusa przekroczyła dopiero 4 miliony aut. Dziś jest to ponad 20 milionów pojazdów, w tym ponad 5 milionów Priusów.

Toyota Hilux w wersji GR SPORT za 210,9 tys. zł

Prius Plug-in Hybrid był niemal identyczny z modelem trzeciej generacji. Z zewnątrz można go było rozpoznać po dodatkowej klapce na karoserii, pod którą ukryto wtyczkę do ładowania. Lekkie, wykonane z wysokowytrzymałej stali i stopów aluminium nadwozie o charakterystycznym, klinowatym kształcie miało współczynnik oporu powietrza Cx 0,25. Bateria litowo-jonowa o masie 80 kg była o połowę lżejsza niż w prototypach i tylko o 38 kg cięższa, niż akumulator niklowo-wodorkowy w standardowym Priusie. Zwiększenie pojemności baterii do 4,4 kWh nie zmniejszyło przestronności wnętrza ani pojemności bagażnika.

Toyota ustanowiła nowy rekord polskiego rynku – ponad 26 tys. samochodów osobowych marki zarejestrowanych w I kw. 2023 roku

Pierwszy Prius Plug-in Hybrid był napędzany układem Hybrid Synergy Drive o mocy 136 KM, składającym się z silnika benzynowego 1,8 l i silnika elektrycznego 81 KM. Samochód osiągał maksymalną prędkość 180 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmowało mu około 11,4 sekundy. Dzięki trybowi EV średnie zużycie paliwa w cyklu mieszanym wg ówczesnego standardu pomiarowego NEDC wynosiło 2,1 l/100 km, o 45% mniej od zwykłego Priusa, a średnia emisja CO2 49 g/km. Naładowanie akumulatora z gniazdka 230 V trwało 1,5 godziny, co dawało do 25 km zasięgu wg NEDC. Auto mogło poruszać się wyłącznie na silniku elektrycznym z prędkościami miejskimi, maksymalnie do 85 km/h.

Ekologiczny światowy samochód roku

Drugi model Priusa Plug-in Hybrid z 2016 roku był uważany za najbardziej wydajny model wykorzystujący silnik spalinowy i zdobył tytuł World Green Car of the Year 2017. Dzięki większym wymiarom liftback awansował do segmentu D. Napęd został oparty na technologii hybrydowej czwartej generacji i generował 122 KM mocy dzięki współpracy silnika benzynowego 1.8 l i elektrycznego o mocy 91 KM. Bateria litowo-jonowa została zwiększona do 8,8 kWh, dzięki czemu samochód mógł przejechać w trybie elektrycznym do 50 kilometrów. Prędkość maksymalna dostępna bez uruchomienia silnika benzynowego (EV) wzrosła do 135 km, co sprawiło, że nowy model mógł na co dzień pełnić rolę samochodu elektrycznego.

Średnie zużycie paliwa według bardziej wymagającej procedury pomiarów WLTP wynosiło od 1,2 l/100 km, przy czym w trybie hybrydowym auto potrzebowało od 4,5 l/100 km. Średni wynik emisji CO2 to od 28 g/km, a w trybie hybrydowym od 102 g/km. Baterię trakcyjną można także doładować w czasie jazdy, na przykład by zwiększyć zasięg auta w trybie EV przed wjazdem do strefy czystego transportu.

Wydajność drugiej generacji Priusa Plug-in Hybrid można było zwiększyć dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej. Opcjonalne panele fotowoltaiczne na dachu mogły wydłużyć zasięg w trybie EV do 5 km dziennie, ładując baterię na postoju, a podczas jazdy zasilać urządzenia elektroniczne na pokładzie auta. Klimatyzacja z pompą ciepła pobierała energię cieplną z otoczenia nawet przy ujemnych temperaturach powietrza. System S-FLOW kierował nawiew tylko na zajęte fotele.

Samochód elektryczny bez obawy o zasięg

Nowy Prius piątej generacji jest oferowany w Europie wyłącznie z napędem plug-in hybrid. To nie tylko najbardziej wydajny, ale także najbardziej dynamiczny model w historii Priusa. Auto jest aż o 80% mocniejsze niż jego poprzednik – moc 223 KM jest generowana przez 2,0-litrowy silnik benzynowy 152 KM i elektryczny silnik 163 KM. Samochód o lekkim, aerodynamicznym nadwoziu w stylu coupe zaprojektowanym na platformie TNGA-C nowej generacji rozpędza się od 0 do 100 km/h w 6,7 s.

Nowy Prius to najprostszy sposób na bezemisyjny, elektryczny środek transportu, który nie wymaga posiadania w rodzinie lub w firmie dodatkowego samochodu spalinowego na dłuższe wyjazdy. Zasięg auta w trybie EV na jednym ładowaniu wg WLTP to maksymalnie 72-86 km w cyklu mieszanym (w zależności od wersji wyposażenia), ale w mieście można uzyskać lepsze wyniki. Średnia emisja CO2 wynosi od 11-16 g/km. Duży zasięg to m.in. zasługa nowej baterii litowo-jonowej o pojemności 13,6 kWh, której ładowanie przy użyciu ładowarki 3,5 kW trwa 4 godziny. Nowy model również jest dostępny z panelami fotowoltaicznymi na dachu, które dzięki większej wydajności mogą wydłużyć zasięg auta w trybie EV nawet o 8 km każdego dnia, a w czasie wielodniowego postoju naładować baterię do pełna.

Prius zawsze pełnił rolę prekursora nowych technologii, stanowiąc inspirację i punkt odniesienia dla kolejnych modeli Toyoty. Nowe auto wpisuje się w strategię Toyoty, by udostępniać kierowcom na całym świecie szeroką gamę nisko- i bezemisyjnych samochodów opartą na wszystkich technologiach napędów. Obecnie składa się na nią ponad 60 modeli, w tym hybrydy, hybrydy plug-in oraz auta elektryczne na baterie i na wodór.

Źródło: Toyota