Categories: Wiadomości

Škoda 4×4 – w ofercie pięć modeli różnych segmentów

Wiele osób napęd 4×4 kojarzy wyłącznie z autami terenowymi i rajdami po bezdrożach w ekstremalnych warunkach pogodowych. Tymczasem obecna oferta Škody 4×4 obejmuje aż pięć modeli z różnych segmentów, a w minionym roku marka wyprodukowała ponad 106 tys. tego rodzaju pojazdów. Dla kogo są nowoczesne modele z napędem na wszystkie koła? W jakich krajach kochają auta 4×4? Na te i inne pytania odpowiadają eksperci marki Škoda.

Zainteresowanie modelami aut 4×4 rośnie. Głównym motorem tego trendu jest silny globalny popyt na samochody z segmentu SUV i crossover. Jednak napęd na wszystkie koła, łączony intuicyjnie z terenówkami, znajdziemy obecnie w wielu modelach – nawet kompaktowych. Pierwszym nowoczesnym modelem 4×4 Škody była Octavia Combi 4×4 z 1999 roku, a od tego czasu marka wyprodukowała ponad 1,25 mln samochodów z napędem na wszystkie koła. Obecna oferta aut 4×4 to pięć modeli w różnych wersjach: Octavia, Karoq, Kodiaq, Superb oraz w pełni elektryczny Enyaq iV (także w wersji Coupé).

Dla kogo 4×4?

Nabywcy modeli 4×4 różnią się pod względem potrzeb i przewidywanego zastosowania auta. Samochody z napędem na wszystkie koła doskonale sprawdzają się podczas wyjazdów poza miasto, kiedy nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakości napotkanej drogi.

Škoda – co powinineś wiedzieć o samochodach elektrycznych

– Nasze szerokie portfolio modeli 4×4 przemawia do ludzi z pasją, chcących zdobywać nowe doświadczenia i odkrywać coś nowego każdego dnia. Nazywamy ich „współczesnymi odkrywcami”. Od ponad 20 lat nasze modele z napędem na cztery koła oferują optymalną przyczepność na każdej nawierzchni, pozwalając ich użytkownikom zjechać z utartych szlaków i robić właśnie to, czego oczekują – odkrywać więcej – komentuje Martin Jahn, Członek Zarządu ŠKODA Auto ds. Sprzedaży i Marketingu.



Rośnie także grupa osób, którym niekoniecznie zależy na terenowych możliwościach auta ani osiągach w ekstremalnych warunkach pogodowych. Wybierają oni samochody 4×4 ze względu na bezpieczeństwo i komfort prowadzenia, zwłaszcza w terenie lub śliskiej nawierzchni Nowoczesne napędy 4×4 ŠKODY zapewniają zawsze optymalną trakcję i poprawiają właściwości jezdne nie tylko zimą, na zaśnieżonych czy oblodzonych drogach. Połączone bezpośrednio z systemami wspomagającymi kierowcę, reagują na zmiany warunków drogowych w ciągu milisekund. Dzięki temu zwiększają bezpieczeństwo wszystkich pasażerów i innych użytkowników dróg . Napęd 4×4 pozwala uzyskać większą stabilność, a tym samym bardziej dynamicznie pokonywać zakręty. Wszędzie tam, gdzie pozwalają na to warunki, napędzane są tylko dwa koła, co sprawia, że modele ŠKODY 4×4 są jeszcze bardziej wydajne. Ponadto ten rodzaj napędu oferuje również znaczne korzyści, jeśli chodzi o holowanie przyczepy. Škoda Kodiaq poradzi sobie z ładunkiem o masie do 2500 kilogramów!

Gdzie kochają 4×4?

W 2022 roku modele 4×4 stanowiły 16% całego wolumenu produkcji Škody. Bestsellerem był Kodiaq z liczbą 45.170 sprzedanych egzemplarzy. Blisko co drugie auto tego modelu było wyposażone w napęd 4×4. Dokąd trafiały auta Škody 4×4? Pod względem procentowym bezapelacyjnie zwycięża Islandia, gdzie ponad 87% klientów marki wybrało w 2022 roku napęd na wszystkie koła. Na podium znalazły się także Norwegia (74,5%) oraz Szwajcaria (57,4%). Patrząc na wolumen sprzedaży najwięcej modeli Škody z napędem na wszystkie koła wyruszyło w minionym roku na drogi niemieckie. Było to 26 351 egzemplarzy, czyli blisko 1/4 wszystkich wyprodukowanych w tym roku modeli 4×4 ŠKODY. Na kolejnych miejscach znalazły się Czechy (13 416) oraz ponownie Szwajcaria (9 589). Polska zajmuje piątą pozycję – nad Wisłą w 2022 sprzedano 5 877 modeli z szerokiej gamy modeli 4×4 Škody.

Szerokie portfolio modeli 4×4 Škody

Škoda Octavia 4×4

2.0 TSI/190 KM

2.0 TDI/150 KM

2.0 TDI/200 KM

Napęd 4×4 dostępny w obu wariantach nadwozia oraz w specjalnych modelach Sportline, RS i Scout

Škoda Karoq 4×4

2.0 TSI/190 KM > wyłącznie dla wersji Sportline

2.0 TDI/150 KM

Napęd 4×4 dostępny również w specjalnym modelu Sportline

Škoda Kodiaq 4×4

2.0 TSI/190 KM

2.0 TSI/245 KM > wyłącznie dla wersji RS

2.0 TDI/150 KM

2.0 TDI/200 KM

Napęd 4×4 dostępny w autach 5- i 7-miejscowych, a także w specjalnych modelach Sportline, Laurin & Klement i RS

Škoda Superb 4×4

2.0 TSI/280 KM

2.0 TDI/200 KM

Napęd 4×4 dostępny w obu wariantach nadwozia oraz w specjalnych modelach Sportline, Laurin & Klement i Scout

Škoda Enyaq iV 4×4

80x/265 KM

RS/299 KM

Napęd 4×4 dostępny w połączeniu z akumulatorem 82 KMh i w specjalnych modelach Sportline i RS

Škoda Enyaq Coupé iV 4×4

80x/265 KM

RS/299 KM

Napęd 4×4 dostępny w połączeniu z akumulatorem 82 KMh i w specjalnych modelach Sportline i RS

Źródło: Škoda Auto



Redakcja

Recent Posts

Nowy Mercedes-AMG GLC 53 4MATIC+

Sportowa przyjemność z jazdy, emocjonujący dźwięk 6-cylindrowego silnika i w pełni adaptacyjny napęd na wszystkie…

5 godzin ago

CHERY Family Days – rodzinna przygoda w salonach marki

Od 1 do 15 czerwca 2026 r. autoryzowane salony CHERY w Polsce zapraszają na CHERY…

5 godzin ago

Niemcy przebijają 200 tys. punktów ładowania, a Polska rośnie szybko

Nasi zachodni sąsiedzi właśnie przekroczyli granicę 200 tysięcy publicznych punktów ładowania oraz 8,5 GW zainstalowanej…

16 godzin ago

Toyota uruchamia pilotażowy program Full Hybrid Insurance

Toyota Insurance Services oraz PZU S.A. uruchamiają pilotażowy program Full Hybrid Insurance (FHI), skierowany do…

17 godzin ago

Nowy Opel Astra dostępny w wersji w pełni elektrycznej, jako hybryda typu plug-in, hybryda lub oszczędny diesel

Nowy Opel Astra jest bardziej wyrazisty, bardziej śmiały i bardziej dynamiczny niż kiedykolwiek wcześniej, a…

1 dzień ago

MG ZS Hybrid+ łączy komfort z nowoczesną technologią

To niewątpliwie jeden z ciekawszych modeli w swojej klasie, który dostępny jest na polskim rynku…

1 dzień ago