Dacia Duster Mat Edition – powstanie limitowana seria 695 egz.

To wyjątkowa seria limitowana popularnego nie tylko w Europie modelu. Rumuński producent przygotował ją z okazji wyprodukowania 2 mln egzemplarzy Dustera. Co prawda tę magiczną granicę przekroczono już w lutym 2022 roku, ale jak się okazuje na świętowanie nigdy nie jest za późno.

Powstanie tylko 695 egzemplarzy, które będzie można zamawiać on-line trzech krajach. Poza Rumunią, gdzie dostępnych będzie 70 egzemplarzy, na rynek francuski przeznaczono 400 egzemplarzy i niemiecki – 225 egzemplarzy. Cena każdego z nich, to 26 400 euro.

Limitowana edycja została nazwana Mat Edition, ujawniając, że główną atrakcją jest matowy lakier nadwozia. Dacia twierdzi nawet, że matowy ciemnoszary lakier jest w dużej mierze wykonywany ręcznie, więc w rumuńskiej fabryce można wyprodukować tylko sześć takich pojazdów dziennie.

SZary mat uzupełniają czarne elementy: 17-calowe felgi aluminiowe, lusterka zewnętrzne (dodatkowo ozdobione pomarańczowym paskiem) oraz antena w kształcie płetwy rekina. W tej samej kolorystyce przygotowano również wnętrze, gdzie znajdziemy czarno-szare fotele z pomarańczowymi przeszyciami.

Dacia – rekordowy 2022 rok, 8 milionów samochodów sprzedanych od 2004 roku

Wyposażenie limitowanej edycji bazuje na opcji Journey i obejmuje m.in. automatyczną klimatyzację, kamerę cofania i nawigację. Oprócz tego oferuje podgrzewane przednie fotele, kartę umożliwiającą dostęp i uruchamianie pojazdu przyciskiem oraz system kamer monitorujących otoczenie auta.

Nowa Dacia Duster MY2024 już zalicza testy drogowe

Mat Edition jest dostępna wyłącznie z czterocylindrowym turbodoładowanym silnikiem benzynowym TCe 150 o pojemności skokowej 1,3 litra i mocy 110 kW oraz maksymalnym momentem obrotowym 250 Nm. Jednostka jest połączona z sześciobiegową dwusprzęgłową przekładnią automatyczną i zapewnia napęd na przednie koła.

Dacia udostępni limitowaną serię za pośrednictwem strony internetowej od 3 marca 2023 roku.

Źródło: Dacia