Volkswagen Slovakia – w Bratysławie rozpoczęto produkcję preserii nowych modeli Superb i Passat

W bratysławskiej fabryce Volkswagena rozpoczęto produkcję preserii nowej generacji samochodów Škoda Superb i Volkswagen Passat. Auta trafią do testów i szkolenia pracowników. Początek seryjnej produkcji zaplanowano na koniec 2023 roku.

O zmianie miejsca produkcji obu modeli decyzję w 2020 roku podjęło kierownictwo koncernu Volkswagen. W realizację nowego programu zainwestowano ponad 400 mln euro. Produkcja Passata i Superba będzie się odbywała na tej samej linii produkcyjnej, gdzie obecnie powstają modele Škoda Karoq i Volkswagen up!, włącznie z wersjami elektrycznymi. Słowacka fabryka Volkswagena montuje także takie modele jak: Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8 a Porsche Cayenne.

Do produkcji Passata i Superba w hali montażowej zainstalowano nowe urządzenia oraz postawiono nowy dział karoserii. Większość prac już ukończono.

Škoda Auto – 1,25 mln egz. modeli z napędem 4×4 od 1999 roku

Volkswagen zatrudnia w bratysławskiej fabryce 11 tys. pracowników i należy do największych pracodawców na terenie 5 milionowej Słowacji. W związku z poszerzeniem produkcji zapowiedziano także nowe zatrudnienia.

Auto Świat Katalog NOWOŚCI 2023 z kalendarzem już w sprzedaży

Przemysł motoryzacyjny jest głównym motorem słowackiej ekonomii. Poza Volkswagenem swoje fabryki mają w tym kraju także inni producenci jak: Jaguar Land Rover, Kia i Stellantis, a w ub. roku o budowie nowej fabryki aut elektrycznych na wschodzie Słowacji poinformowało Volvo Cars.

W 2022 roku producenci samochodów na terenie Słowacji wyprodukowali łącznie prawie 1 mln aut, co pozwala temu małemu krajowi na utrzymanie wiodącej pozycji na świecie w przeliczeniu na jednego mieszkańca.