Jozef Kabaň opuszcza markę Volkswagen, bo jego projekty nie podobały się nowemu szefowi

Zmiany w koncernie Volkswagen wciąż zaskakują. Od 1 lutego 2023 roku nowym szefem designu marki Volkswagen zostanie Andreas Mindt, dotychczas odpowiedzialny za design marki Bentley. Natomiast Jozef Kabaň zostanie oddelegowany do Design Future Centrum VW w Potsdamie.

Następcą Mindta w Bentley’u zostanie Tobias Suehlmann, który aktualnie odpowiada za design wnętrza w brytyjskiej marce. Pracę w marce Bentley rozpoczął w październiku 2021 roku, a wcześniej pracował  dla Bugatti, Aston Martina, McLarena i marki Volkswagen.

Nowy szef Volkswagena Thomas Schäfer, który do Wolfsburga przyszedł ze Škody, nie był zadowolony z najnowszych projektów Kabaňa i oczekiwał radykalnych zmian, które pozwolą na odniesienie sukcesów w najbliższej przyszłości.

Kabaň miał za zadanie przerobienie designu konceptu ID. Life, który miał premierę podczas międzynarodowych targów motoryzacyjnych IAA 2021 w Monachium. Oczekiwano, że nowy model, który ma być najmniejszym pojazdem elektrycznym marki Volkswagen, będzie jeszcze nowocześniejszy i bardziej atrakcyjny, Jego premiera zaplanowana została na 2025 rok i będzie to jeden z trzech bliźniaczych modeli koncernu. Za jego rozwój odpowiada hiszpańska marka. Docelowo mają powstać cztery modele – dwa pod marką Volkswagen, a po jednym – Škoda i Cupra. Wszystkie będą produkowane w hiszpańskiej Pamplonie.

Grupa Volkswagen dostarczyła w 2022 roku o 26 procent więcej samochodów elektrycznych

Jozef Kabaň rozpoczął karierę w Volkswagenie na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, gdzie przeszedł drogę od Bugatti Veyron, Audi do Škody Auto. W 2017 roku niespodziewanie odszedł do BMW i Rolls-Royce, gdzie nie polubił go jego szefowi Adrian van Hooydonk.  powrócił do niemieckiego koncernu i został szefem designu Volkswagena.

Auto Świat Katalog NOWOŚCI 2023 z kalendarzem już w sprzedaży

Jego następca 53-letni Mindt, dorastał w Wolfsburgu, a jego ojciec był konstruktorem w Volkswagenie.

Nie jest to pierwsza zmiana na najwyższych stanowiskach niemieckiego koncernu. Pod koniec 2022 roku swoją pracę w Volkswagenie po 30-latach zakończył szef designu całej grupy Klaus Bischoff Zyciora, którego dwa lata temu na stanowisku zastąpił Kabaň.

Źródło: Volkswagen