Alfa Romeo – 12 spotkań z historią marki w Muzeum w Arese

Quadrifoglio, Autodelta, Giulia Sprint GT, Giuseppe Busso, mistrzostwa DTM: to niektóre z tematów, które podjęte zostaną w trakcie cyklu comiesięcznych konferencji Backstage w 2023 roku, zapoczątkowanego cztery lata temu przez Muzeum w Arese i mającego na celu zagłębienie się w historię Alfy Romeo przez pryzmat  przedmiotów z kolekcji zachowanych „za kulisami”.

Cykl rozpoczyna się w styczniu dniem poświęconym modelowi 8C Competizione, 20 lat po jego prezentacji na Salonie Samochodowym we Frankfurcie, i kontynuowany będzie w lutym, kiedy to przypada inna rocznicy, czyli 40. urodziny Alfy 33, jednego z najlepiej sprzedających się modeli Alfy Romeo w historii.

Wiosną podjęte zostaną trzy tematy, które są bardzo istotne dla całego plemienia Alfy Romeo: 60. rocznica powstania Autodelty – legendarnego działu wyścigowego w Settimo Milanese i zespołu Carlo Chiti – 110. rocznica urodzin Giuseppe Busso oraz 30. rocznica powstania niezapomnianej Alfy 155, która pobiła wszelkie rekordy w wyścigach DTM.

Czerwcowe spotkanie kręcić się będzie wokół Quadrifoglio: od Targa Florio z 1923 roku aż do dzisiaj, od toru do szosy, symbol sportowego charakteru Alfy Romeo kończy 100 lat.

Lipiec i sierpień będą dotyczyły rzadziej poruszanych tematów, takich jak samochody ciężarowe i produkcja Alfa Romeo w Brazylii, natomiast wrześniowe wydarzenie będzie hołdem dla jednego z najsłynniejszych modeli GranTurismo: Alfa Romeo Montreal.

Alfa Romeo Tonale Plug-In Hybrid Q4 – pierwszy krok w kierunku sportowej jazdy przyszłości

Październik będzie poświęcony współpracy Alfy Romeo z Carrozzeria Zagato w zakresie stylistyki nadwozia, natomiast w listopadzie marka Alfa Romeo będzie świętować swój kolejny kamień milowy: 60. rocznicę powstania modelu Giulia Sprint GT, będącego prekursorem całej generacji legendarnych Alf Romeo. Uwieńczeniem Backstage 2023, na zakończenie roku, będzie konferencja poświęcona historii Alfy Romeo podczas II wojny światowej, kiedy produkcja samochodów została przeniesiona z Portello do innych tymczasowych zakładów.

Alfa Romeo – wejście w świat elektryfikacji i plany na 2023 rok

Jak zawsze, poszczególne etapy tej niezwykłej podróży przez ponad stuletnią historię marki, wzbogacą obecni na konferencjach dawni pracownicy, historycy, dziennikarze, kierowcy rajdowi, członkowie licznych klubów Alfy Romeo i inne zaproszone osoby, które podzielą się swoim świadectwem i doświadczeniem. Łącznie ponad 80 gości specjalnych wzięło dotychczas udział w 44 konferencjach Backstage, które rozpoczęły się w 2019 roku i trwają do dziś, wraz z setkami samochodów, prototypów i prezentowanych przedmiotów oraz archiwalnych zdjęć i filmów pochodzących z Centrum Dokumentacji Alfy Romeo.

Konferencje odbędą się w Muzeum Alfy Romeo, w sali Giulia i są bezpłatne dla wszystkich odwiedzających Muzeum Alfy Romeo. Będą często poprzedzone paradami i flash mobami zaplanowanymi na wewnętrznym torze Muzeum w Arese.

Szczegółowe daty i kalendarz wydarzeń.

Źródło: Alfa Romeo