Zmarł były szef Volkswagena Carl Horst Hahn

Był to jeden z najlepszych menażerów wszech czasów. Wprowadził Volkswagena do USA i Chin, zdecydował o przejęciu Škody Auto oraz był przy narodzinach marki Audi. W wieku 96 lat w swoim domu w Wolfsburgu zmarł Carl Horst Hanh, który był szefem grupy Volkswagen w okresie jej największego rozwoju. Jego dzieła tworzyły historię światowej motoryzacji. 

Hahn urodził się w 1926 roku w Chemnitz. Podczas II wojny światowej został wcielony do niemieckiej armii, a po jej zakończeniu został jeńcem amerykańskiego obozu w Ingolstadt. Szybko zdecydował się na ucieczkę z komunistycznych Niemiec Wschodnich. W 1952 roku otrzymał doktorat Uniwersytety w Bernie. We Włoszech pracował dla Fiata, a w Paryżu dla organizacji europejskiej współpracy gospodarczej.

Z Paryża napisał do Heinza Nordhoffa, pierwszego powojennego szefa Volkswagena, swoją ofertę rozwoju i sprzedaży samochodów w całej Europie. Dzięki temu w 1954 roku został osobistym asystentem, a w dalszej kolejności szefem oddziału eksportu z zadaniem otwarcia rynku amerykańskiego.

Na początku lat sześćdziesiątych XX wieku po USA jeździł Volkswagenem T2 i przekonywał Amerykanów swoją nienaganną angielszczyzną do polubienia Volkswagena. Wprowadził komputery do wszystkich biur i standaryzował poszczególne działy. Dzięki marketingowym umiejętnościom Hahna VW Garbus stał się najlepiej sprzedającym się modelem w historii.

Kolejnym jego etapem była praca w spółce Continental w Hanowerze oraz powrót do Volkswagena na stanowisko dyrektora generalnego. W latach 1982-1993 Hahn dokonał w niemieckim koncernie wielu zmian, które przyczyniły się do międzynarodowych sukcesów.

Auto Świat Katalog NOWOŚCI 2023 z kalendarzem już w sprzedaży

Jako członek zarządu odpowiedzialny za sprzedaż miał duże zasługi w powstaniu premiowej marki Audi. Koncern pod jego kierownictwem przejął marki Seat i Škoda oraz zaczął ekspansję na rynku chińskim, który stał się dla niego kluczowym rynkiem.

Po upadku muru berlińskiego Hahn ukierunkował Volkswagena na rozwój w Niemczech Wschodnich. Jego decyzją było przejęcie fabryki w Zwickau, która dzisiaj produkuje pojazdy z napędem elektrycznym.

“Carl Hahn był wielkim wizjonerem i wielką osobowością. Volkswagen AG i Wolfsburg są mu wdzięczni i współczują Jego najbliższym.” – powiedział Oliver Blume, obecny prezes Grupy Volkswagen.