SsangYong zmieni nazwę na KG Mobility, by zerwać z negatywną przeszłością

Nowy właściciel marki SssanYong potwierdził planowaną zmianę nazwy. Nowe logo KG Mobility pojawi się wkrótce na przygotowywanych do premiery modelach. Po długich analizach stwierdzono, że takie zmiany są potrzebne, gdyż na wielu rynkach SssanYong nie ma dobrej opinii. 

Obecnie większościowym właścicielem udziałów marki SsangYong jest południowokoreański czebol KG Group, który zamierza inwestować w elektromobilność i planuje premiery nowych modeli samochodów osobowych.

Firma SsangYong powstała w 1954 roku jako Hadonghwam Motor Co. i na początku produkowała auta terenowe na zlecenie amerykańskiej armii. W 1977 roku zmieniła nazwę na Dong-A Motor, natomiast obecną nazwę marka ma od 1988 roku, gdy przedsiębiorstwo zostało przejęte przez SsangYong Business Group.

SsangYong w 1991 roku nawiązał współpracę z Mercedesem w wyniku czego wiele podzespołów koreańskich modeli pochodziło od niemieckiego giganta, a kilka modeli, np. Chairman czy Istana bazowała na modelach Mercedesa. W 1998 roku SsangYong został przejęty przez Daewoo, lecz współpraca nie trwała długo. SsangYong od 2000 roku znów występował pod własną nazwą.

Pod koniec 2004 roku ponad połowę udziałów spółki wykupił chiński koncern Shanghai Automotive Industry Corporation, który rok wcześniej podpisał z SsangYongiem umowę na montaż samochodów.

Auto Świat – ostatnie w historii wydanie w sprzedaży

Rok 2009 był krytyczny dla koreańskiej firmy, ponieważ znalazła się ona na skraju bankructwa. Produkcja została wstrzymana a na ratunek przyszła rok później firma Mahindra & Mahindra.

Auto Świat Katalog NOWOŚCI 2023 z kalendarzem już w sprzedaży

W drugiej połowie 2022 roku SsangYong Motor znalazł nowego zainteresowanego przejęciem w postaci rodzimego konglomeratu działającego głównie w branży chemicznej, czebola KG Group. Tym razem transakcja przebiegła bez zakłóceń i zakończyła się powodzeniem. Z końcem sierpnia 2022 południowokoreańska komisja handlu wyraziła zgodę na finalizację przejęcia, przez co po 12 latach podlegania Mahindrze SsangYong ostatecznie stał się ponownie własnością rodzimego, południowokoreańskiego kapitału. Nowy właściciel opracował kompleksową restrukturyzację firmy, ogłaszając na początku stycznia 2023 plany rebrandingu.

„Zdecydowaliśmy się na zmianę nazwy, by w pełni wykorzystać potencjał społeczności SsangYong Motor. Wielu z nich ma świadomość, że marka ma nie najlepszą opinię. Nowe samochody otrzymają już nowe logo KG, ale historii marki nie zamierzamy zmieniać. Pracownicy zaakceptowali nasze zmiany i wyrazili zgodę ukierunkowania z trendem na elektromobilność. – powiedział Kwak Jea-sun, prezes KG Group.

Nowa nazwa wprowadzona zostanie po zatwierdzeniu przez zgromadzenie udziałowców w kwietniu 2023 roku.