Słowacja – droższe opłaty za przejazd autostradą

Od 1 stycznia 2023 roku ministerstwo transportu wprowadza nowe opłaty za korzystanie z przejazdu słowackimi odcinkami autostrad. To pierwsza od 12 lat podwyżka, którą uzasadniono rosnącymi nakładami na utrzymanie i planowe remonty.

Na terenie Słowacji obowiązują elektroniczne winiety. Od 1 stycznia 2023 roku za 10-dniową winietę właściciele samochodów o masie do 3,5 t zapłacą 12 euro (wzrost o 2 euro), za miesięczną – 17 euro (poprzednio 14 euro), a za ważną przez 365 dni – 60 euro (+10 euro). Przy zakupie należy zwrócić uwagę, czy winieta obowiązuje przez 365 dni, czy rok. W przypadku tej ostatniej data ważności została wydłużona do 13 miesięcy i jest ważna od 1 stycznia do 31 stycznia roku następnego. Dodatkową opłatę należy wynieść w przypadku, gdy do pojazdu dołączona jest przyczepa o masie do 750 kg i łączną masa pojazdu wraz z przyczepą przekracza 3,5 tony. Opłata jest identyczna jak za pojazd.

Auto Świat – ostatnie w historii wydanie w sprzedaży

Winiety elektroniczne przypisane są do konkretnego numery rejestracyjnego pojazdu i nie mogą być wykorzystywane do innych pojazdów. Można je kupić za pośrednictwem strony internetowej  eznamka.sk, przez aplikację mobilną, w automatach na przejściach granicznych oraz na stacjach paliw zlokalizowanych na terenie Słowacji.