GDDKiA – drugi transport maszyny TBM przejedzie przez Warszawę i woj. mazowieckie (harmonogram 9-13.12.2022)

Tym razem na platformach konwoju znajdzie się napęd główny maszyny i tak jak poprzednio elementy jej obudowy. Największy element tego transportu będzie niewiele węższy od tego z listopadowego konwoju, jednak jego masa będzie wynosiła aż 240 ton! Łącznie masa całego zestawu przewożącego najcięższy ładunek wyniesie 499 ton.

Tak jak poprzednio konwój pojazdów będzie poruszał się z niewielką prędkością, zajmując całą szerokość jezdni. Dla kierowców oznacza to czasową konieczność poruszania się za konwojem i ograniczoną możliwość wyprzedzenia go. W dogodnych miejscach kolumna transportowa będzie się zatrzymywała, by rozładować spiętrzenie pojazdów za nią. Utrudnienia mogą również pojawić się na węzłach autostradowych w momencie przejazdu transportu, gdy będzie chwilowo wstrzymany ruch na łącznicach włączeniowych węzła.

Oto plan przejazdu przez woj. mazowieckiego ponadnormatywnego transportu elementów maszyny TBM, która ma wydrążyć tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów – Babica (woj. podkarpackie). Transport będzie poruszał się w godzinach nocnych. Poniżej odcinki dróg, na których wystąpią utrudnienia w ruchu.

Data: noc z 9 na 10 grudnia (piątek/sobota)

Trasa przejazdu 

W nocy kolumna TBM około północy przekroczy granicę woj. łódzkiego i mazowieckiego. Około godziny 5:30 dotrze do węzła Janki w ciągu drogi ekspresowej S8, gdzie zaplanowano postój do 10 grudnia (sobota) do godziny 22:00.

Spodziewane utrudnienia

W czasie przejazdu konwoju drogą ekspresową S8 pomiędzy węzłami Kowiesy i Janki możliwe będą utrudnienia na jezdni w kierunku Warszawy. W miarę możliwości prosimy kierowców o korzystanie z tras alternatywnych.

Około godziny 00:30 zator drogowy utworzony za kolumną będzie rozładowany w rejonie MOP Gurba. Około 1:00 transport przejedzie S8 w rejonie węzła Mszczonów Północ, gdzie pojazdy jadące w kierunku Warszawy będą mogły zjechać na drogę krajową nr 50. Dojadą nią do węzła Wiskitki, gdzie możliwy będzie wjazd na autostradę A2 w kierunku Warszawy.

45-minutową przerwę (od 1:30 do 2:15) zaplanowano w rejonie MOP Krze Duże (zamknięty ciąg główny S8 dla maszyny TBM) – wówczas ruch pojazdów będzie zapewniony po jezdni obsługującej MOP.
Na węźle Młochów około godziny 3:45 zator drogowy utworzony za kolumną w kierunku Warszawy będzie rozładowany z wykorzystaniem ronda węzłowego.

Ruch pojazdów w kierunku Wrocławia będzie odbywał się bez utrudnień.

Data: noc z 10 na 11 grudnia (sobota/niedziela)

Trasa przejazdu

10 grudnia (sobota) o godzinie 22:00 transport maszyny TBM wyruszy drogą ekspresową S8 w kierunku Warszawy i węzła Opacz. Następnie drogą ekspresową S2 oraz ulicami Warszawy dotrze do węzła Lubelska (S17) ok. godz. 6:00, gdzie zaplanowano kolejny postój w ciągu S17 do 11 grudnia (niedziela) do godz. 22:00.

Spodziewane utrudnienia

W czasie przejazdu konwoju drogą ekspresową S8 z węzła Janki do węzła Opacz, a następnie S2 do węzła Lubelska, może tworzyć się zator na jezdni S8 w kierunku Warszawy oraz S2 w kierunku Terespola.

Transport, po wyjeździe z węzła Janki, będzie poruszał się drogą ekspresową S8. Następnie około godz. 23:00 na węźle Opacz konwój zjedzie na drogę ekspresową S2 (jezdnię zbiorczo-rozprowadzającą) w kierunku Terespola. Około północy kolumna przejedzie przez węzeł Warszawa Lotnisko, co spowoduje utrudnienia na ciągu głównym S2 w kierunku węzła Lubelska. Następnie na węźle Puławska (przed tunelem S2) kolumna zjedzie z drogi ekspresowej i będzie poruszała się po drogach miejskich (ul. Puławska, Pileckiego, Ciszewskiego, Rodowicza Anody, Dolina Służewiecka, Wilanowska, Przyczółkowa) w godz. 00:30 – 2:30.

Na węźle Wilanów w ciągu S2 (wylot z węzła w kierunku Terespola) zaplanowano 45-minutową przerwę.
Około godz. 3:15 transport maszyny TBM będzie poruszał się drogą ekspresową S2 w kierunku Terespola (całą szerokością jezdni). Około godziny 5:00 zator drogowy utworzony za kolumną będzie rozładowany z wykorzystaniem jezdni zbiorczo-rozprowadzającej na węźle Patriotów.

Okoły godziny 6:00 transport rozpocznie postój na jezdni S17 na węźle Lubelska. Kierowcy jadący od Zakrętu (DK2) będą mieli do dyspozycji jeden pas ruchu.

Data: noc z 11 na 12 grudnia (niedziela/poniedziałek)

Trasa przejazdu

11 grudnia (niedziela) o godzinie 23:00 transport maszyny TBM wyruszy drogą ekspresową S17 w kierunku Lublina do MOP Wola Korycka, gdzie około godziny 5:30 dotrze na kolejny postój. Będzie on trwać do 12 grudnia (poniedziałek) do godz. 22:00.

Spodziewane utrudnienia

W czasie przejazdu konwoju drogą ekspresową S17 pomiędzy węzłem Lubelska i węzłem Gończyce, może tworzyć się zator na jezdni w kierunku Lublina.

W miarę możliwości prosimy kierowców o korzystanie z tras alternatywnych. Na węźle Otwock około północy zator drogowy utworzony za kolumną będzie rozładowany z wykorzystaniem ronda węzłowego (pod S17). Około godziny 1:00 zator drogowy utworzony za kolumną będzie rozładowany z wykorzystaniem jezdni zbiorczo-rozprowadzającej na węźle Kołbiel.

45-minutową przerwę (od 2:15 do 3:00) zaplanowano na węźle Lipówki (zamknięty ciąg główny S17 dla maszyny TBM) – ruch pojazdów będzie zapewniony po jezdni zbiorczo-rozprowadzającej obsługującej również MOP Pilawa.

Na obwodnicy Garwolina ok. 4:00 możliwy postój kolumny TBM, umożliwiający rozładowanie zatoru w rejonie węzła Garwolin Zachód (dla pojazdów o masie całkowitej do 10 ton jadących w kierunku Lublina zalecany objazd przez Garwolin).

Około godziny 4:30 kolumna TBM umożliwi rozładowanie zatoru drogowego w rejonie węzła Górzno.
Około godziny 5:30 transport maszyny TBM dotrze do MOP Wola Korycka.

Data: noc z 12 na 13 grudnia (poniedziałek/wtorek)

Trasa przejazdu 

12 grudnia (poniedziałek) o godzinie 22:00 transport maszyny TBM wyruszy drogą ekspresową S17 w kierunku Lublina z MOP Wola Korycka, na kolejny postój do MOP Markuszów już na terenie województwa lubelskiego.

Spodziewane utrudnienia

W czasie przejazdu konwoju drogą ekspresową S17 na jezdni w kierunku Lublina mogą pojawić się utrudnienia. W miarę możliwości prosimy kierowców o korzystanie z tras alternatywnych. Około godziny 23:30 zator drogowy utworzony za kolumną będzie rozładowany w rejonie MOP Niwa Babicka.

Zachowaj ostrożność!

Tak dużych elementów jeszcze po polskich drogach nie przewożono. Apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożność i stosowanie się do znaków oraz wprowadzanej na czas przejazdu zmienionej organizacji ruchu.

GDDKiA – dla przejazdu transportu TBM drogowcy obniżą o 36 cm jezdnię w Rzeszowie

Konwoje będą posiadać specjalistyczne zabezpieczenie. Będą to m.in. tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną, piloci kierujący ruchem oraz lokalne wsparcie Policji.

GDDKiA – pierwszy transport maszyny TBM dotarł do celu. Przed nami dwa kolejne

Trzeci transport TBM w styczniu 2023 roku

Ostatni konwój, składający się z czterech zestawów, ruszy w styczniu. Będzie to jednak transport znacznie mniejszych części maszyny. Nie będzie on generował utrudnień w ruchu i zostanie podzielony na dwie noce.

Źródło: GDDKiA