Car of the Year 2023 – znamy 8 finalistów

Na tegorocznej liście finalistów prestiżowego konkursu Car of the Year znalazło się nie siedem, a osiem modeli nowych samochodów, z których większość to pojazdy z napędem elektrycznym. Ogłoszenie zwycięzcy nastąpi 13 stycznia 2023 roku podczas międzynarodowego salonu motoryzacyjnego w Brukseli.

Organizatorzy zdecydowali się na zmianę po dziesięciu latach, gdy uroczyste wręczenie trofeum odbywało się podczas międzynarodowego salonu motoryzacyjnego w Genewie. Ze względu na problemy szwajcarskich organizatorów i odwołanie kolejnej edycji, podjęto decyzję o przeniesieniu finału do innego miasta.

Tym razem jurorzy Car of the Year 2023 ogłosili listę ośmiu finalistów, gdyż jeden Subaru Solterra i Toyota bZ4X są bliźniaczymi modelami. Ostateczna lista finalistów: Jeep Avenger, Kia Niro, Nissan Ariya, Peugeot 408, Renault Austral, Subaru Solterra/Toyota bZ4X i Volkswagen ID.Buzz.

Praga Bohema – czeski hipersport o mocy 710 KM gotowy do produkcji seryjnej

Pięć samochodów ma czysty elektryczny napęd, dwa kolejne (Kia Niro i Peugeot 408) – napęd elektryczny i spalinowy, a jedynym niezelektryfikowanym finalistą jest Renault Austral.

Abarth 500e – elektryczny i jeszcze bardziej globalny

Rywalizacja o trofeum Car of the Year prowadzona jest nieprzerwanie od 1963 roku. Wśród 61 jurorów jest dwóch polskich dziennikarzy – red. Roman Popkiewicz i red. Maciej Ziemek.

Źródło: COTY