ŠKODA AUTO – wyprodukowano 750 tys. SUV-ów KODIAQ, 4 mln silników EA211 oraz 15 mln skrzyń biegów najnowszej generacji

ŠKODA AUTO świętuje trzy osiągnięcia, które stanowią kamienie milowe w produkcji pojazdów i komponentów. Marka wyprodukowała już 750 tysięcy egzemplarzy SUV-ów KODIAQ. Jubileuszowy model zjechał z linii produkcyjnej w zakładzie w Kvasinach.

ŠKODA AUTO przekroczyła również próg 4 milionów wytworzonych egzemplarzy silników EA211 oraz wyprodukowała 15-milionową skrzynię biegów najnowszej generacji. Oba te komponenty montowane są również w pojazdach innych marek Grupy Volkswagen.

– Te trzy kamienie milowe w produkcji wyraźnie pokazują wysoką wydajność naszego zespołu. Imponujące liczby dowodzą, że nasze modele są dobrze przyjmowane na całym świecie, a dzięki swojej wysokiej niezawodności doskonale sprawdzają się każdego dnia. Jednocześnie nasza produkcja komponentów nabiera w ostatnich latach coraz większego znaczenia w ramach Grupy Volkswagen. Chciałbym pogratulować całemu zespołowi tych wspaniałych osiągnięć. Takie sukcesy stanowią dodatkową motywację do stawiania czoła przyszłym wyzwaniom z determinacją, zwłaszcza w tych trudnych czasach – mówi Michael Oeljeklaus, członek zarządu ŠKODA AUTO ds. produkcji i logistyki.

ŠKODA ENYAQ COUPÉ iV / RS iV – znamy polskie ceny

750-tysięczny SUV KODIAQ

KODIAQ zapoczątkował kampanię SUV-ów w marce ŠKODA. W zeszłym roku firma zaprezentowała odświeżoną wersję tego modelu, który jest dostępny również w wersji siedmioosobowej. Od momentu wprowadzenia go na rynek jesienią 2016 r. ŠKODA wyprodukowała już 750 tysięcy egzemplarzy dużego SUV-a. Jubileuszowy egzemplarz zjechał z linii produkcyjnej w zakładzie w Kvasinach. To tutaj ŠKODA produkuje również modele KAROQ, SUPERB oraz SUPERB iV.

Škoda Yeti – pierwszy SUV marki i jego nieznane prototypy

4 miliony silników EA211

ŠKODA AUTO produkuje silniki EA211 w swoim głównym zakładzie w Mladá Boleslav od 2012 roku. Aktualnie produkcja przekroczyła próg 4 milionów egzemplarzy. Obecnie blisko 700 pracowników produkuje dziennie około 2,5 tys. silników z aluminiowymi blokami. Układ napędowy jest produkowany w wariantach trzycylindrowych 1.0 MPI, 1.0 MPI EVO, 1.0 TSI i 1.0 TSI EVO oraz czterocylindrowych 1.6 MPI i 1.4 TSI. Oprócz modeli ŠKODY, silniki te są również wykorzystywane na całym świecie w pojazdach  Audi, Volkswagen i SEAT.

15 milionów skrzyń biegów

ŠKODA AUTO wyprodukowała 15 milionów skrzyń biegów wszystkich typów najnowszej generacji. Od 2011 roku z linii produkcyjnej w Mladá Boleslav zjechało ponad 2 miliony egzemplarzy manualnej skrzyni biegów MQ/SQ100. Obecnie ŠKODA używa tej skrzyni w modelu FABIA, a także w modelach innych marek Grupy Volkswagen. W swoim głównym zakładzie w Mladej Boleslav producent samochodów wyprodukował od 2001 roku prawie 8,5 miliona sztuk pięcio- i sześciobiegowej manualnej skrzyni biegów MQ200. Jest ona stosowana w różnych modelach ŠKODY na całym świecie, w tym w ŠKODA KUSHAQ i ŠKODA SLAVIA, a także w modelach innych marek Grupy. Od 2012 roku w fabryce komponentów ŠKODY w Vrchlabí wyprodukowanych zostało natomiast ponad 4 miliony sztuk automatycznej skrzyni biegów DQ200.

Źródło: ŠKODA AUTO