Elektryczne Volvo EX90 – 7-osobowy SUV, który wyznacza nowe standardy

Nowe Volvo EX90 to coś więcej niż tylko samochód. Model zaprezentowany dziś w centrum Sztokholmu to nie tylko najbardziej zaawansowany samochód, jaki kiedykolwiek stworzyło Volvo – to bilet wstępu do szerokiej gamy usług i funkcji, które sprawią, że Twoje życie stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze, a Ty będziesz mógł czerpać pełnię korzyści z jazdy całkowicie elektrycznym samochodem.

Prawdziwy 7-osobowy, całkowicie elektryczny SUV, który jeszcze bardziej podnosi standardy w zakresie bezpieczeństwa i bardziej zrównoważonego stylu życia – nowe Volvo EX90 stanowi początek nowej ery dla firmy, ponieważ wytyczamy decydujący kurs na w pełni elektryczną przyszłość.

Począwszy od Volvo EX90, co roku będzie wprowadzany na rynek jeden w pełni elektryczny nowy samochód. Do 2030 roku zamierza sprzedawać wyłącznie samochody w pełni elektryczne. Stanowi to jeden z najbardziej ambitnych planów elektryfikacji w branży motoryzacyjnej i ma kluczowe znaczenie dla naszych celów – do 2040 roku chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną.

Pokazany dziś światu w centrum Sztokholmu nowy, w pełni elektryczny flagowy SUV, odzwierciedlający szwedzkie korzenie. Jednocześnie, chcąc pokazać nasze globalne oddziaływanie jako firmy, od przyszłego roku będzie produkować Volvo EX90 w USA, a później także w Chinach. Do tego czasu zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną obu fabryk.

Volvo EX90 to nowy klasyk skandynawskiego designu, definiujący zasadę podążania formy za funkcją. Jest to wszechstronny, stylowy samochód rodzinny o nowoczesnych proporcjach, w którym zastosowano najnowocześniejsze technologie, łączność i elektryfikację, co pozwala zoptymalizować bezpieczeństwo, wydajność i estetykę.

„Volvo EX90 jest wyrazem tego, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy” – stwierdził Jim Rowan, dyrektor generalny Volvo. „Jest to w pełni elektryczny samochód o zasięgu do 600 kilometrów na jednym ładowaniu, zaprojektowany z myślą o dalszym podnoszeniu naszych standardów bezpieczeństwa – pierwszy samochód Volvo, który jest faktycznie definiowany przez swoje oprogramowanie i stanowi część szerszego ekosystemu, łącząc się z domami użytkowników oraz ich innymi urządzeniami. Volvo EX90 to dla Volvo Cars pod wieloma względami początek nowej drogi”.

Tym samym ogłaszamy nowe podejście do własności, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup Volvo EX90 przez internet czy w salonie sprzedaży. To Ty decydujesz, na jakich warunkach chcesz użytkować pojazd. Do wyboru jest własność, abonament bądź leasing. Skorzystaj z najlepszej dla siebie opcji.

Korzystanie z Volvo EX90 dodatkowo ułatwia aplikacja Volvo Cars na smartfony, czyli mobilna platforma, w której w jednym miejscu zgromadziliśmy szeroką gamę usług i funkcji związanych z Twoim w pełni elektrycznym rodzinnym SUV-em.

Niezależnie od tego, czy szukasz ogólnodostępnej stacji ładowania, chcesz zapłacić za ładowanie, zarządzać inteligentnym ładowaniem w domu, zaplanować bezprzewodową aktualizację oprogramowania czy po prostu odblokować zamek bez użycia kluczyka, aplikacja Volvo Cars sprawia, że wszystkie te czynności wykonasz z jeszcze większą łatwością.

We wnętrzu naszego nowego, w pełni elektrycznego flagowego SUV-a zainstalowaliśmy dwa jasne wyświetlacze, które zapewniają łatwy dostęp do wszystkich funkcji wraz z czytelnymi komunikatami dostosowanymi do sytuacji. Najwyższej klasy funkcje informacyjno-rozrywkowe i łączność tworzą płynne połączenie między samochodem a domem. Volvo EX90 posiada wbudowany szeroki pakiet aplikacji i usług Google, w tym funkcję zdalnego sterowania za pośrednictwem asystenta Google Assistant.

Nowe Volvo EX90 – wyświetli Ci te informacje, których potrzebujesz

„Volvo EX90 odzwierciedla naszą wizję dużego rodzinnego SUV-a w erze elektryfikacji” – powiedział Jim Rowan, dyrektor generalny Volvo. „Model stworzony jako elektryczny i z pełnym oprogramowaniem pokazuje, w jakim kierunku będziemy rozwijać samochody Volvo w przyszłości w aspekcie bezpieczeństwa, wykorzystywanych technologii, zrównoważonego rozwoju, projektu i tworzenia bardziej osobistego doświadczenia dla każdego klienta”.

Ładowanie nigdy nie było łatwiejsze

Jako samochód wyznaczający początek nowej ery dla Volvo Cars w pełni elektryczne Volvo EX90 będzie idealnym towarzyszem bardziej zrównoważonego stylu życia każdej rodziny. Dzięki zastosowaniu wielu inteligentnych rozwiązań i usług ładowanie samochodu nigdy nie było łatwiejsze.

Volvo Cars – pierwszy na świecie wewnętrzny system radarowy, dzięki któremu nikogo w kabinie nie zamkniesz

Pełna integracja funkcji ładowania na ogólnodostępnych stacjach z aplikacją Volvo Cars pozwala wybierać spośród setek tysięcy punktów ładowania na całym świecie, płacić za ładowanie i śledzić poziom naładowania dzięki łatwemu w obsłudze oprogramowaniu. Ponadto w systemie informacyjno-rozrywkowym na wyświetlaczu centralnym możesz sprawdzić dostępność punktów ładowania w czasie rzeczywistym za pośrednictwem Google Maps.

Volvo EX90

Volvo EX90 będzie korzystać z technologii Plug and Charge. Po udostępnieniu funkcji będzie można po prostu podłączyć samochód do ogólnodostępnej stacji ładowania, która obsługuje tę technologię, a ładowanie rozpocznie się automatycznie. Zostanie również uwzględniona możliwość płatności.

Stale poszerzamy też zakres oferty ładowania, dodając kolejne sieci szybkiego ładowania do naszego systemu połączonych ogólnodostępnych stacji ładowania, a tym samym umożliwiając kierowcom elektrycznych samochodów Volvo wygodne ładowanie w atrakcyjnej cenie.

Czysta energia, również dla Twojego domu

Aplikacja Volvo Cars to także punkt wyjścia do naszej oferty zarządzania energią w domu, dzięki której możesz zmniejszyć emisję CO2, zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć swój wpływ na środowisko.

Nasza oferta zarządzania energią w domu, początkowo dostępna na wybranych rynkach, wkrótce obejmie dwukierunkową ładowarkę i system zarządzania energią, który pomaga monitorować i optymalizować zużycie energii w gospodarstwie domowym. Nasi eksperci będą nadzorować cały proces montażu, aby wszystko było gotowe na odbiór samochodu.

Dzięki funkcji inteligentnego ładowania dostępnej w aplikacji Volvo Cars możesz ładować swoje Volvo EX90 w najlepszym możliwym momencie z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju i oszczędności dla Twojego gospodarstwa domowego. Teraz wyobraź sobie, że możesz wykorzystać tę energię później, być może w godzinach szczytu, kiedy ceny są wyższe, a pobór energii mniej zrównoważony.

Wynika to z tego, że Volvo EX90 to nasz pierwszy model wyposażony we wszystkie niezbędne urządzenia umożliwiające ładowanie dwukierunkowe. Jest to technologia wykorzystująca akumulator samochodowy jako dodatkowe źródło energii, na przykład do zasilania domu, innych urządzeń elektrycznych lub innego elektrycznego samochodu Volvo. Funkcja ładowania dwukierunkowego początkowo pojawi się na wybranych rynkach.

Sprawdzamy również wariant umożliwienia klientom sprzedaży energii z powrotem do sieci, aby stworzyć wirtualną elektrownię połączonych ze sobą urządzeń. Może to przyczynić się do powstania bardziej wydajnego i stabilnego systemu o niższym śladzie CO2, jednocześnie generując zyski zarówno dla Ciebie, jak i dla nas.

Łatwiejsze, niż myślisz

14,5-calowy wyświetlacz centralny umieszczony we wnętrzu Volvo EX90 otwiera przed Tobą jeden z najbardziej zaawansowanych systemów informacyjno-rozrywkowych, z wbudowanym systemem Google i łącznością w technologii 5G w standardzie, o ile jest dostępna. W miejscach, gdzie technologia 5G nie jest dostępna, współpracujemy z wiodącymi dostawcami usług, aby zaoferować najlepsze możliwe usługi na całym świecie. Znalezienie celu podróży, odtwarzanie ulubionej muzyki, instalowanie ulubionych aplikacji i wiele innych czynności to nic trudnego dzięki intuicyjnej konfiguracji.

Volvo EX90

Ponadto wnętrze Volvo EX90 zostało zaprojektowane tak, aby w jak największym stopniu ułatwić Ci korzystanie z pojazdu, czyli wyświetlane są tylko najpotrzebniejsze komunikaty, co z kolei pozytywnie wpływa na ogólne wrażenia użytkownika. Wyświetlacze w części centralnej i naprzeciwko kierowcy dostarczają informacji w sposób inteligentny, a ponadto można je dostosować do własnych preferencji. Volvo EX90 będzie również kompatybilne z bezprzewodowym systemem Apple CarPlay lub Android Auto™.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz tryb jazdy ręcznej, wspomaganej czy w przyszłości jazdy autonomicznej, tryb jazdy będzie zawsze wyraźnie wskazany i rozpoznawalny przez samochód. W ten sposób unikniemy tzw. pomyłki trybów, co przełoży się na bezpieczną i przyjemną jazdę.

Volvo EX90 będzie pierwszym samochodem Volvo wyposażonym w najwyższej jakości system audio Dolby Atmos z 25 głośnikami opracowany przez firmę Bowers & Wilkins, zapewniający idealny odbiór dźwięku w całej kabinie.

Co więcej, w modelu Volvo EX90 wprowadzamy bezprzewodową technologię kluczyka, co oznacza, że możesz zostawić kluczyk w domu i łatwo odblokować samochód za pomocą telefonu komórkowego. Opracowana przez nas technologia w oparciu o standard UWB będzie kompatybilna z szeroką gamą marek i modeli telefonów, co w razie potrzeby pozwoli na dzielenie się kluczykiem z rodziną i znajomymi.

Warto dodać, że integracja z urządzeniami obsługującymi Google Assistant zapewnia bezproblemowe korzystanie z tej funkcji podczas przemieszczania się między samochodem a domem. Wystarczy poprosić Google o zablokowanie, włączenie lub wyłączenie Volvo EX90 za pomocą urządzenia obsługującego Google Assistant. Możesz także w każdej chwili sprawdzić poziom naładowania baterii.

Życie z Volvo EX90 staje się łatwiejsze. Samochód, który dba o Ciebie i Twoich bliskich, przyczynia się do bardziej zrównoważonego stylu życia i może sprawić, że Twoje codzienne funkcjonowanie stanie się przyjemniejsze i łatwiejsze. Ponieważ chodzi o to, aby żyć pełnią życia.

Informacje dodatkowe

  • Opisane zostały technologie i funkcje, które będą dostępne w przyszłości. Poszczególne możliwości mogą się różnić. Poszczególne funkcje mogą nie być dostępne na wszystkich rynkach i mogą nie stanowić standardowego wyposażenia na wszystkich rynkach lub we wszystkich modelach.
  • Oferta ogólnodostępnego ładowania będzie dostępna na wszystkich naszych głównych rynkach w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Chinach.
  • Nawigacja, funkcja Google Assistant, dostęp do sklepu z aplikacjami, danych, a także dostęp do usług zdalnych za pośrednictwem aplikacji Volvo Cars będą objęte abonamentem na usługi cyfrowe. Czas trwania tych usług może się różnić w zależności od rynku.
  • Google, Android, Google Play, Android Auto i inne marki są znakami towarowymi firmy Google LLC.
  • Do korzystania z Android Auto na wyświetlaczu samochodowym potrzebny jest telefon z systemem Android 8 bądź wyższym, aktywny plan taryfowy w zakresie transmisji danych oraz aplikacja Android Auto.

Wspieranie bardziej zrównoważonego stylu życia

Dzięki opracowanej przez Volvo zupełnie nowej, w pełni elektrycznej technologii Volvo EX90 jest idealnym towarzyszem sprzyjającym bardziej zrównoważonemu stylowi życia rodziny. Na jednym ładowaniu, zgodnie z przebiegiem jazdy testowej w cyklu pomiarowym WLTP, zapewnia do 600 kilometrów zasięgu bez emisji spalin, a ładowanie od 10 do 80 procent trwa poniżej 30 minut.

Volvo EX90

Początkowo dostępna dwusilnikowa wersja z napędem na wszystkie koła jest napędzana akumulatorem o pojemności 111 kWh i dwoma silnikami elektrycznymi z magnesami trwałymi, dostarczającymi łącznie 380 kW (517 KM) i 910 Nm momentu obrotowego. W połączeniu z zupełnie nowym podwoziem daje to niezapomniane wrażenia płynności jazdy.

Volvo EX90 zawiera około 15 procent stali pochodzącej z recyklingu, 25 procent aluminium pochodzącego z recyklingu, a także 48 kilogramów tworzyw sztucznych i materiałów biopochodnych pochodzących z recyklingu, co odpowiada około 15 procentom wszystkich tworzyw sztucznych użytych w samochodzie – jest to najwyższy poziom wśród wszystkich dotychczasowych samochodów Volvo.

Volvo EX90 jest też pierwszym samochodem marki wyposażonym we wszystkie niezbędne urządzenia umożliwiające ładowanie dwukierunkowe. Jest to technologia, dzięki której można wykorzystać akumulator samochodowy jako dodatkowe źródło energii, na przykład do zasilania domu, innych urządzeń elektrycznych lub innego elektrycznego modelu Volvo. W przyszłości planowane jest udostępnienie ładowania dwukierunkowego na  wybranych rynkach.

Źródło: Volvo Cars