Mazda – ważny kolor nadwozia

Dla Mazdy kolor nadwozia nie jest tylko elementem wykończenia projektu samochodu. Jest uważany za istotny składnik samej formy. Doskonały kolor wydobywa subtelne szczegóły, które mogłyby zostać przeoczone w pięknym nadwoziu zaprojektowanym w myśl filozofii Mazdy zwanej Kodo, polegającej na redukcji zbędnych detali.

Nie ma lepszego potwierdzenia tej tezy niż nowy lakier, wprowadzony wraz z premierą Mazdy CX-60 i dostępny także wkrótce na nadwoziu Mazdy CX-5. Dzięki swojemu wyjątkowemu, metalicznemu połyskowi „podkreśla solidność całej formy samochodu oraz uwydatnia piękne szczegóły w odbiciu – nawet w przypadku gamy modelowej SUV, gdzie ekspresja odcieni jest trudna do wyrażenia”, wyjaśnia Keiichi Okamoto, Starszy Ekspert ds. Kreacji w Dziale Projektowania Mazdy.Bogata głębia, blask i drobne ziarno lakieru Rhodium White podkreślają cienie, które zostały artystycznie wkomponowane w nadwozie dzięki stylistyce projektowania Mazdy – Kodo. Jak można sobie wyobrazić, osiągnięcie tej niemal magicznej interakcji między barwą lakieru a bryłą nadwozia wymagało lat ciężkiej pracy i innowacyjnych rozwiązań.

Mazda wprowadza w Polsce 6 lat gwarancji na wszystkie nowe samochody

Podobnie jak oszałamiające barwy lakierów Soul Red Crystal i Machine Grey, także Rhodium White wykorzystuje płatki aluminium do stworzenia jednolitej warstwy odbijającej światło, która w tym przypadku ma grubość zaledwie 0,5 mikrona. W połączeniu z jedwabiście gładką, drobnoziarnistą bielą i dodatkową przezroczystą warstwą powłoki otrzymujemy „delikatną biel, która jednocześnie daje wrażenie metaliczności w sposobie odbijania światła na swojej powierzchni” – mówi Okamoto. „W pogodny dzień, gdy słońce świeci pod kątem, odbicie daje efekt najbardziej zbliżony do metalicznego połysku”.

100 000 nowych samochodów marki Mazda wydanych w Polsce

Unikatowa dla Mazdy technika Takuminuri jest wykorzystywana do perfekcyjnego nakładania warstw lakieru, przy czym roboty w fabryce naśladują wiernie ruchy rąk rzemieślnika i nakładają każdą warstwę z absolutną precyzją. Dopiero od czasu opracowania tej techniki możliwe jest tworzenie powłok lakierniczych, które w tak niesamowity sposób odbijają światło, że współgrają z subtelnymi konturami tworzonymi przez projektantów Mazdy.

Biel jest szczególnie ważnym kolorem dla Mazdy, a także dla Japończyków jako narodu. To kolor czystości i prawdy, kolor śniegu, kolor pustej kartki. „Inspiracja dla Rhodium White pochodzi z japońskiej estetyki, eliminowania zbędnych detali zgodnie z filozofią Zen – jeśli barwa jest pozbawiona pigmentu, zostajesz z bielą”– dodaje Okamoto. Ponadto, biel w połączeniu z czerwienią tworzy kouhaku, będące integralną częścią japońskiej kultury, zwłaszcza na fladze narodowej. To znaczenie zmotywowało zespół stojący za opracowaniem Rhodium White do dostarczenia nieskazitelnego wykończenia. „Największym wyzwaniem było wyeliminowanie niejednorodności” – mówi Okamoto. „Wszystkie kolory uzyskane techniką Takuminuri mają tę tendencję, ale Rhodium White był ostatecznym wyzwaniem od udoskonalenia prototypu na etapie konceptualizacji projektu, aż do masowej produkcji”.

„Aby uzyskać równomierne rozproszenie płatków aluminium, opracowaliśmy technikę operowania grubością lakieru na poziomie nanometrów. Pozwoliło nam to na masową produkcję lakieru, która jak dotąd była możliwa do osiągnięcia tylko rękami naszych rzemieślników Takumi” – mówi Koji Teramoto z działu Lakierowania, Wykończenia i Inżynierii Końcowego Montażu.

Po Soul Red Crystal i Machine Grey, Rhodium White staje się trzecim, autorskim kolorem Mazdy.

„Soul Red Crystal wyrażał sportowy charakter i pasję, które wyznaczają nasze wyjątkowe poczucie jakości. Machine Grey demonstrował nasze starania, by wyrazić estetykę inżynierii. W przypadku nowej bieli chcieliśmy przekazać wiadomość, że my, Mazda z Japonii, chcemy przenieść markę na wyższy poziom” – podkreśla Okamoto.

Jedno spojrzenie na Mazdę w kolorze Rhodium White powinno wystarczyć, aby przekonać cię o śmiałych ambicjach marki.

Źródło: Mazda