Tata Tiago.ev – najtańszy na świecie samochód z napędem elektrycznym

Tata Motors lubi zaskakiwać. Przed laty producent z Indii zaprezentował najtańszy na świecie samochód z napędem spalinowym. Tata Nano jednak nie zdobył spodziewanej kariery światowej. Teraz czas przyszedł na model z napędem elektrycznym. Czy się uda zawojować światowe rynki?

Tata Motors zapowiada nowa ekspansję i prezentuje najtańszy w Indiach samochód elektryczny Tiago.ev, który w podstawowej wersji będzie w przeliczeniu kosztował 65 tys. zł i zapewniał zasięg do 250 kilometrów.

Hatchback ma długość 3765 mm, szerokość 1677 mm i wysokość 1535 mm, przy rozstawie osi 2400 mm. W wersji podstawowej XE (producent oferuje aż siedem opcji) auto wyposażone jest w baterię o pojemności 19,2 kWh.

Toyota Prius – w jakim stanie jest jednostka napędowa po przebiegu 488 tys. km

Ładowanie mocą 7,2 kW z 10 do 100 proc. wymaga 3 godzin i 36 minut, ale po 35 minutach auto jest w stanie pokonać dystans do 35 kilometrów. Dostępna w ofercie szybka ładowarka w ciągu 30 minut zapewni nam możliwość pokonania dystansu do 110 kilometrów, a z 10 do 80 proc. naładuje baterie w ciągu 57 minut.

Nissan Leaf – elektryk, który zapoczątkował rewolucję i przekonał niedowiarków

Topowa wersja XZ+ Tech LUX wyposażona jest w baterie o pojemności 24 kWh i po pełnym ich doładowaniu jest w stanie pokonać dystans do 315 kilometrów. Producent udziela na baterie 8-letniej gwarancji i przebieg 160 tys. km.

Silnik synchroniczny osiąga maksymalna moc 55 kW (75 KM) i maksymalny moment obrotowy 114 Nm. Auto od 0 do 60 km/h przyspiesza w ciągu 5,7 sekund. Kierowca ma do wyboru dwie możliwości ustawień trybu jazdy – City i Sport i w każdym z nich cztery stopnie odzyskiwania energii.

Pierwszych 10 tys. nabywców otrzyma auto za cenę promocyjną, ale 2 tys. egzemplarzy zarezerwowano dla dotychczasowych właścicieli samochodów elektrycznych marki Tata. Tiago.ev można rezerwować od 10 października 2022 roku.

Nie mamy informacji, czy Tata Tiago.ev również trafi na inne rynki poza Indiami.

Źródło: Tata Motors