Marka Jeep chce być liderem globalnej elektryfikacji SUV-ów

Marka Jeep® przedstawiła dzisiaj kompleksowy plan dla swojej kolejnej generacji w pełni elektrycznych modeli 4xe będący częścią zrównoważonej transformacji, której celem jest zdobycie przez markę wiodącej pozycji w dziedzinie zelektryfikowanych SUV-ów.

Plan, zaprezentowany na kanale YouTube, zapowiada wprowadzenie w Ameryce Północnej i w Europie czterech w pełni elektrycznych SUV-ów do końca 2025 roku. W ramach realizowanego, kompleksowego planu produktowego do 2030 roku 50% sprzedaży marki Jeep w USA będą stanowiły pojazdy o napędzie elektrycznym, natomiast w Europie do tego czasu samochody w pełni elektryczne będą stanowiły 100% sprzedaży. Wspomniany plan w pełni wspiera cele dotyczące zerowej emisji dwutlenku węgla netto, wyznaczone przez Stellantis w ramach realizacji długoterminowego planu strategicznego Dare Forward 2030.

„Dzięki sukcesowi naszej zelektryfikowanej gamy 4xe w Ameryce Północnej i Europie, projektujemy i rozwijamy najbardziej zrównoważone SUV-y marki Jeep o najlepszych dotąd zdolnościach terenowych, zmierzając do zdobycia pozycji lidera wśród marek SUV-ów o zerowej emisji” – powiedział Christian Meunier, dyrektor generalny marki Jeep. „To wybiegająca w przyszłość strategia, która pomoże milionom pasjonatów i fanów marki Jeep na całym świecie zadbać o naszą planetę i dalej z niej korzystać, odkrywać ją i chronić. Elektryfikacja to wspaniała możliwość dla naszej marki, ponieważ nasze modele oferują jeszcze lepsze zdolności terenowe i zapewniają ekscytującą, zrównoważoną jazdę, z której można czerpać maksymalną przyjemność”.

Marka Jeep przedstawia dwa nowe kolory nadwozia Wranglera MY 2023

Marka Jeep pokazała pierwsze zdjęcia dwóch w pełni elektrycznych SUV-ów: całkiem nowego Jeepa Recon i całkiem nowego Wagoneera o nazwie kodowej Wagoneer S, które pojawią się w Ameryce Północnej i innych regionach świata. Potwierdziła jednocześnie, że całkiem nowy i w pełni elektryczny Jeep Avenger pojawi się w Europie na początku przyszłego roku.

Zelektryfikowana gama marki Jeep w Ameryce Północnej

W oparciu o sukces Jeepa Wranglera 4xe, najlepiej sprzedającej się hybrydy typu plug-in (PHEV) w USA, oraz wprowadzonego na rynek w ostatnim czasie modelu Grand Cherokee 4xe, marka rozwija kompleksową ofertę samochodów zelektryfikowanych, opracowaną specjalnie w celu zwiększenia legendarnych zdolności terenowych marki i poszerzenia jej zasięgu w Ameryce Północnej.

Moab Easter Jeep Safari 2022 – modele koncepcyjne wyposażone w części z gamy Jeep Performance by Mopar Concepts

„Dzięki ciągłemu rozszerzaniu technologii 4xe na całą naszą gamę, na nowo definiujemy pojęcie wolności i przygody tak, jak tylko marka Jeep potrafi” – powiedział Jim Morrison, dyrektor marki Jeep w Ameryce Północnej. „Do końca 2025 roku cała nasza gama będzie zelektryfikowana, a dodatkowo pojawią się cztery całkiem nowe elektryczne modele konkurujące na rynku”.

W ramach planu elektryfikacji rozszerzona zostanie również gama Wagoneera. W segmencie średniej wielkości SUV-ów premium, marka Jeep wprowadzi do sprzedaży całkiem nowego, w pełni elektrycznego Wagoneera, natomiast w segmencie dużych SUV-ów modele Wagoneera zapewnią układy napędowe oferujące około 500 mil szacowanego łącznego zasięgu.

Do 2030 roku, marka Jeep zaoferuje kompletną gamę nowych pojazdów z napędem w pełni elektrycznym (BEV), stając się liderem w branży SUV-ów pod względem liczby modeli, udziału w segmencie i wielkości sprzedaży. W efekcie, 50% sprzedaży marki w USA stanowić będą samochody całkowicie elektryczne.

Całkiem nowy Jeep Recon: w 100% Jeep, w 100% bezemisyjny

Jednym z pierwszych całkiem nowych elektrycznych SUV-ów, które pojawią się w Ameryce Północnej, jest Jeep Recon. Nowy model jest skierowany do miłośników ekstremalnych przygód pragnących odkrywać przyrodę w ciszy, co umożliwia właśnie wytrzymały i w pełni elektryczny samochód.

Jeep Recon został zaprojektowany od podstaw i jest w 100% Jeepem 4×4 oraz jest w 100% bezemisyjny. Ten SUV będzie oferowany wyłącznie w wersji BEV, pozwalając przeżywać niezapomniane, off-roadowe przygody dzięki:

  • niezwykłym możliwościom terenowym zapewnionym przez system zarządzania trakcją Jeep Selec-Terrain, technologii blokady osi
  • E-locker, osłonom podwozia, hakom holowniczym i agresywnym oponom terenowym
  • autentycznej wolności spod znaku marki Jeep podczas jazdy pod gołym niebem, dzięki otwieranemu jednym ruchem dachowi, zdejmowanym drzwiom i składanej szybie
  • najnowszej generacji systemu Uconnect, obejmującego szczegółowe przewodniki po najsłynniejszych szlakach off-roadowych.

„Całkiem nowy, w pełni elektryczny Jeep Recon jest w stanie pokonać legendarny Rubicon Trail, jeden z najtrudniejszych szlaków off-roadowych w USA, i dotrzeć do końca szlaku z zasięgiem wystarczającym jeszcze, aby wrócić do miasta i naładować akumulator” – powiedział Christian Meunier.

Ten globalny SUV zostanie zaprezentowany szerokiej publiczności w przyszłym roku, a produkcja rozpocznie się w 2024 roku w Ameryce Północnej. Klienci w USA będą mogli dokonać rezerwacji na nowego SUV-a Jeep Recon BEV na początku 2023 roku. Jeep Recon będzie sprzedawany na głównych rynkach całego świata, w tym również w Europie.

Całkowicie nowy, w pełni elektryczny Wagoneer – premium w amerykańskim wydaniu

Również rodzina samochodów Wagoneer powiększy się o całkowicie nowego SUV-a. Ten w pełni elektryczny samochód występujący pod nazwą kodową Wagoneer S będzie nadal ugruntowywał obecność marki w segmencie SUV-ów premium, oferując w standardzie unikalną, elegancką, aerodynamiczną stylistykę oraz możliwości 4×4, z systemem terenowym, zaawansowaną technologią właściwą dla marki Jeep i imponującymi osiągami.

Ten nowy, całkowicie elektryczny, globalny SUV będzie oferowany wyłącznie w wersji BEV z zasięgiem 400 mil na jednym ładowaniu, mocą 600 KM i przyspieszeniem od 0 do 60 mph wynoszącym około 3,5 sekundy.

Ze swoim charakterystycznym, podświetlonym okratowaniem chłodnicy, ten SUV odznacza się wydajnością aerodynamiczną, zachowując jednocześnie swoją ikoniczną sylwetkę boczną.

„Oczarujemy naszych klientów wysokowydajnym SUV-em klasy premium, naszpikowanym technologią i wysoką jakością wykonania, oferującym możliwości 4×4, wysokie osiągi, znakomite przyspieszenie i docelowy zasięg 400 mil na jednym ładowaniu” – dodał Meunier.

Całkowicie nowy Wagoneer BEV zostanie zaprezentowany publicznie również w przyszłym roku, a jego produkcja rozpocznie się w 2024 roku w Ameryce Północnej. Klienci w USA będą mogli dokonać rezerwacji na ten całkowicie elektryczny model Wagoneera na początku 2023 roku. Będzie on sprzedawany na głównych rynkach całego świata, w tym również w Europie.

Całkowicie nowy Jeep Avenger, pierwszy w pełni elektryczny SUV Jeepa, pojawi się w Europie w 2023 roku

W Europie marka Jeep dokonała już sporej zmiany, oferując wyłącznie zelektryfikowane SUV-y w krajach takich, jak Niemcy i Francja. Do końca tego roku 100% gamy SUV-ów Jeepa będzie zelektryfikowana na niemal wszystkich rynkach europejskich.

Zaprezentowany dziś plan opiera się na dynamice rozwoju 4xe, tworząc gamę wydajnych, w pełni elektrycznych samochodów zaprojektowanych i dostosowanych do potrzeb rynku europejskiego. Do 2025 roku marka wprowadzi w Europie cztery samochody z zerową emisją spalin, oferując je w głównych segmentach. W wyniku tej ofensywy produktów, do roku 2030 wszystkie samochody marki Jeep dostępne w sprzedaży w tym regionie będą w 100% elektryczne.

Pierwszym modelem tej ofensywy produktowej jest całkowicie nowy, w pełni elektryczny Jeep Avenger, kompaktowy SUV, który został pokazany na początku tego roku podczas prezentacji długoterminowego planu strategicznego Stellantis Dare Forward.

Całkowicie nowy Jeep Avenger, który zostanie wprowadzony w Europie i na innych rynkach, takich jak Japonia i Korea Południowa, będzie pozycjonowany poniżej Jeepa Renegade’a i będzie produkowany w Polsce, w zakładzie w Tychach.

Przy docelowym zasięgu elektrycznym wynoszącym 400 kilometrów, nowy SUV ma zaoferować imponujący jak na swój segment prześwit, kąty rampowy i najazdu, a jednocześnie ma zapewnić nowoczesne i zaawansowane technologicznie wnętrze, z dużą ilością miejsca dla pasażerów i przewożonego bagażu.

„Całkowicie nowy Avenger będzie oferował możliwości marki Jeep, które są dostosowane do rynku europejskiego” – powiedziała Antonella Bruno, dyrektor marki Jeep na Europę. „Ten nowoczesny, fajny i wzbudzający emocje SUV spodoba się rosnącej grupie klientów, którzy szukają wydajnej, kompaktowej, nowoczesnej i całkowicie elektrycznej alternatywy dla aktualnej oferty”.

Jeep Avenger zadebiutuje podczas konferencji prasowej na Salonie Samochodowym w Paryżu w dniu 17 października br., a rezerwacje dla klientów zostaną otwarte tego samego dnia. Całkowicie nowy Jeep Avenger pojawi się w salonach sprzedaży na początku 2023 roku.

4xe to nowe 4×4

Marka Jeep kontynuuje rozbudowę swojej gamy samochodów 4xe na całym świecie, poszerzając swoje legendarne możliwości 4×4 poprzez wykorzystanie elektryfikacji i technologii. Obecnie szczegóły planu skupiają się na Ameryce Północnej i Europie, a konkrety dotyczące innych regionów zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

„Dziś podzieliliśmy się jedynie namiastką naszego nowego portfolio całkowicie elektrycznych SUV-ów, przedstawiając konkretne dowody na to, co czeka nas w ciągu najbliższych 24 miesięcy i dlaczego mówimy, że 4xe to nowe 4×4” – powiedział Meunier. „Ta potężna mieszanka designu marki Jeep, legendarnych możliwości 4×4 i elektryfikacji na nowo ukształtuje rynek SUV-ów, pozwalając większej liczbie klientów na większej liczbie rynków i w większej liczbie segmentów dołączyć do nas na ścieżce prowadzącej ku Wolności bez Emisji”.

Źródło: Jeep