Kia testuje nowe systemy ostrzegania przed zbliżającymi się pojazdami służb

Kia pracuje nad rozwojem nowych, zaawansowanych systemów ostrzegania, które będą informować kierowców o zagrożeniach podczas jazdy i będą wykorzystywać do tego dane dostarczane w czasie rzeczywistym. Wszystko w oparciu o istniejące systemy ostrzegania kierowcy stosowane w samochodach marki Kia.

Nowe badania są częścią projektu „Safety Priority Services”, który zainicjował rząd Niderlandów. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, przed wprowadzeniem nowych przepisów UE, które mają wejść w życie w 2025 roku.

Kia – współpracując z firmami TomTom, ANWB, Inrix i Be-Mobile –sprawdza możliwość ostrzegania kierowców przed zbliżającymi się pojazdami służb ratowniczych. Badania potwierdzają, że po usłyszeniu sygnału dźwiękowego wielu kierowców nie ma pewności co do kierunku, z którego takie samochody nadjeżdżają. Nowy system ostrzegania wskaże rodzaj pojazdu ratowniczego i kierunek, z którego się zbliża. W pierwszej kolejności nowa funkcja będzie informować o karetkach pogotowia. Potem zostaną dodane inne rodzaje samochodów ratunkowych.

Kia Niro EV – życie z nowym elektrykiem

Kia pracuje również nad opracowaniem sygnałów, które będą ostrzegać kierowców przed innymi codziennymi zagrożeniami. Kierowcy mogą być ostrzegani o, na przykład, zbliżających się samochodach, które jadą w złym kierunku, zamkniętych pasach ruchu i korkach. Rozszerzyłoby to zakres istniejących komunikatów, dostępnych w systemach multimedialnych modeli marki Kia.

EuroNCAP – Kia EV6 zdobywa pięć gwiazdek w testach bezpieczeństwa

Chociaż dokładne kryteria funkcjonowania nowego systemu ostrzegania kierowców zostaną dopiero uzgodnione przez rząd Niderlandów, Kia będzie dążyć do włączenia dodatkowych ostrzeżeń do istniejącego systemu multimedialnego w swoich modelach, aby uniknąć niepotrzebnego rozpraszania kierowcy dodatkowymi bodźcami. Ostrzeżenia nie wymagają z ich strony żadnej interakcji, dzięki czemu kierowcy mogą trzymać ręce na kierownicy.

Sjoerd Knipping, wiceprezes ds. produktów i marketingu w Kia Europe, powiedział: „Zawsze szukamy sposobów na poprawę bezpieczeństwa samochodów dla naszych klientów oraz dla innych użytkowników dróg. Nasze zaangażowanie w projekt „Safety Priority Services” potwierdza, że z niecierpliwością czekamy na opracowanie nowej gamy systemów ostrzegawczych, aby jazda po europejskich drogach była jeszcze bezpieczniejsza”.

Mark Harbers, Minister Infrastruktury i Gospodarki Wodnej Niderlandów, powiedział: „98% kierowców już korzysta z informacji cyfrowych podczas jazdy. Ponadto, ostrzeganie kierowców ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Kierowcy zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych wskazują, że doceniają takie informacje i coraz bardziej na nich polegają.Dlatego rozpoczynamy współpracę z sześcioma organizacjami i gwarantujemy, że bezpiecznie będą przekazywać kierowcom właściwe informacje.”

Projekt ten będzie realizowany przez trzy lata w ramach przygotowań do przewidywanego nowego obowiązku udostępniania danych związanych z ostrzeżeniami, który ma zostać zapisany w przepisach europejskich w 2025 roku.

Źródło: KIA