Goodwood Festival of Speed 2022 – Toyota zaprezentuje gamę GR oraz auto, które wygrało Rajd Dakar

Podczas tegorocznego Goodwood Festival of Speed (23-26 czerwca) Toyota pokaże wszystkie modele z linii GR, najnowszego elektrycznego SUV-a bZ4X, a także wyczynowego GR DKR Hiluxa T1+, który triumfował w tegorocznym Rajdzie Dakar. Nie zabraknie też gwiazd zespołu TOYOTA GAZOO Racing.

Goodwood Festival of Speed to jedna z najważniejszych imprez motoryzacyjnych na świecie, gromadząca setki tysięcy fanów. Toyota od lat jest aktywnym uczestnikiem wydarzenia, które odbywa się na terenie posiadłości Goodwood House w West Sussex, prezentując najciekawsze modele ze swojej oferty, kultowe klasyki czy auta na co dzień biorące udział w rajdach i wyścigach na poziomie mistrzostw świata.

Linia GR Toyoty na Goodwood Festival of Speed

W tym roku na trasie legendarnego wyścigu górskiego swoją zwinność i dobre prowadzenie zaprezentują wszystkie modele z linii GR w wersjach z manualną skrzynią biegów. Fani będą mogli zobaczyć Toyotę GR86, czyli klasyczne coupe z 2,4-litrowym silnikiem typu bokser napędzającym tylne koła. W Goodwood obecna będzie także nowa GR Supra wyposażona w manualną skrzynię biegów. Nowa przekładnia została połączona z 3-litrowym silnikiem z turbodoładowaniem o mocy 340 KM.

Toyota GR Corolla w specjalnej wersji Morizo Edition

Hitowy hot hatch Toyoty, GR Yaris, będzie obecny w dwóch odsłonach. Oprócz drogowej wersji z trzycylindrowym silnikiem 1,6 o mocy 261 KM, manualną skrzynią biegów i napędem na cztery koła, marka zaprezentuje rajdową odmianę z hiszpańsko-portugalskiego pucharu TOYOTA GAZOO Racing Iberian Cup.

Elektryczna przyszłość Toyoty

W Goodwood Toyota pokaże także swój pierwszy zbudowany od podstaw samochód elektryczny – model bZ4X. Auto łączy zalety samochodu napędzanego prądem z cechami prawdziwego SUV-a. 25-letnie doświadczenie w tworzeniu zelektryfikowanych napędów pozwoliło na stworzenie auta o wyjątkowych parametrach. bZ4X powstał na zupełnie nowej płycie podłogowej e-TNGA, stworzonej specjalnie dla aut elektrycznych, która pozwoliła na zintegrowanie baterii z podwoziem i umieszczenie jej pod podłogą.

Toyota Corolla Cross Premiere Edition – zamówienia na specjalną wersję

Kierowcy bZ4X bez obaw będą mogli zjechać z utwardzonych dróg. Toyota zastosowała w aucie układ e-Axle, a także napęd na cztery koła XMODE z funkcją Grip Control, które nadają bZ4X właściwości rasowej terenówki.

Z Rajdu Dakar do Goodwood

Toyota GR DKR Hilux T1+, która zwyciężyła w tegorocznym Rajdzie Dakar, zaprezentuje swoje możliwości na trasie odcinka specjalnego Forest Stage. W kabinie będzie można zobaczyć zwycięzców legendarnego rajdu, Nassera Al-Attiyah i jego pilota Mathieu Baumela.

Dakarowa maszyna bazuje na najnowszej odsłonie Toyoty Hilux, ale przeszła szereg modyfikacji, by mierzyć się z najtrudniejszym terenowym rajdem świata. Samochód ma silnik V6 o pojemności 3,4 litra z podwójnym turbodoładowaniem, który pochodzi z Toyoty Land Cruiser serii 300 (auto nieoferowane w Polsce). Jednostka napędowa została zamontowana centralnie, by zapewnić jak najlepsze rozłożenie masy i położenie środka ciężkości. Wrażenie robią aż 37-calowe koła oraz zawieszenie o ogromnym skoku, które umożliwia jazdę w trudnym terenie z wysokimi prędkościami.

Al-Attiyah i Baumel nie będą jedynymi gwiazdami motorsportu spod szyldu TOYOTA GAZOO Racing na Goodwood Festival of Speed. Z fanami spotkają się także Kazuki Nakajima, trzykrotny zwycięzca Le Mans 24h, a obecnie wiceprezes TOYOTA GAZOO Racing Europe oraz Brendon Hartley, który za kierownicą Toyoty GR010 HYBRID wygrał tegoroczne Le Mans 24h.

Źródło: Toyota