Samochodem po Europie – poradnik tygodnika Auto Świat

Podróżowanie za granicę, szczególnie samochodem, już dawno nie sprawiało tylu problemów, co teraz. Jak uniknąć kłopotów, jak przygotować się do podróży? O tym dowiecie się z poradnika przygotowanego przez dziennikarzy tygodnika Auto Świat.

W poradniku Samochodem za granicę zebrano praktyczne informacje  dla tych osób, które planują w najbliższym czasie wyjechać własnym pojazdem za granicę. Dotyczą one 34 państw europejskich – należących do Unii Europejskiej i tych pozaunijnych. Obecnie, ze względu na sytuację polityczną, autorzy zrezygnowali z danych dotyczących Białorusi, Rosji i Ukrainy. Nie są rekomendowane wyjazdy do Rosji i Białorusi ze względu na ich charakter agresora. Natomiast wyjazd do Ukrainy, w której od ponad 100 dni trwa wojna, jest zbyt niebezpieczny, sytuacja wciąż się zmienia, a gdy ktoś naprawdę musi tam wyjechać, to powinien być w kontakcie z polskim MSZ-em.

Na stronach Poradnika znalazły się informacje m.in. o wymaganiach covidowych, przepisach drogowych, dopuszczalnych prędkościach, opłatach za autostrady,, o cenach paliw, karach za wykroczenia drogowe oraz wymaganym wyposażeniu auta. Podajemy też numery telefonów do pomocy drogowej w każdym kraju  oraz adres i telefon polskiej ambasady.

Oddzielny temat to ubezpieczenia – ludzi, auta i wyposażenia. W krajach unijnych teoretycznie wystarczy karta EKUZ (Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego) – otrzymać ja można bezpłatnie we właściwym dla danego miejsca zamieszkania biurze NFZ. Potrzebne będzie też ubezpieczenie OC na samochód. W krajach nienależących do Unii Europejskiej niezbędna jest też zielona karta (notabene od dawna już nie jest zielona). Rekomendujemy również wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, a także ubezpieczenia bagaży oraz assistance na wypadek awarii auta.

 

W przygotowaniach do wyjazdu uzyskamy aktualne niezbędne informacje na stronach polskiego MSZ. Warto także zarejestrować się w systemie Odyseusz.

Należy pamiętać, aby w podróż oprócz paszportu lub dowodu osobistego (kraje UE) zabrać ze sobą dokumenty auta i prawo jazdy.  Na wszelki wypadek warto także wydrukować certyfikat szczepienia.

Więcej informacji znajdziecie w najnowszym wydaniu tygodnika Auto Świat nr 23-24, który od 13 czerwca 2022 r. jest w sprzedaży na terenie całego kraju.

Źródło: Auto Świat