Kia zbuduje w Korei fabrykę, w której będzie produkować auta zaprojektowane na specjalne potrzeby

Kia Corporation, która jest w trakcie przekształcania się w dostawcę zrównoważonych rozwiązań z zakresu mobilności, ogłosiła, że utworzy nowy, zaawansowany technologicznie zakład produkcyjny przeznaczony do produkcji samochodów elektrycznych konstruowanych na potrzeby konkretnych branż.

Nowe centrum produkcyjne tego typu aut będzie zlokalizowane na terenie istniejącej fabryki w Hwaseong w Korei. Kia planuje rozpocząć jego budowę w pierwszej połowie 2023 roku. Uruchomienie produkcji zaplanowano na drugą połowę 2025 roku.

Początkowo fabryka będzie w stanie produkować 100.000 aut rocznie, z możliwością zwiększenia produkcji do 150.000 egzemplarzy rocznie, zgodnie ze wzrostem zapotrzebowania na samochody konstruowane na konkretne potrzeby.

Autocar Awards 2022 – najwyższe wyróżnienia dla Petera Schreyera i Kia EV6

„Ten zakład produkcyjny jest jednym z głównych filarów strategii „Plan S”. Przybliża on markę Kia do zajęcia czołowej pozycji na globalnym rynku samochodów konstruowanych na potrzeby konkretnych branż” – powiedział Ho Sung Song, Prezes i Dyrektor Generalny Kia Corporation. „Początkowo będziemy eksplorować nowe rynki z pochodnymi modelami samochodów konstruowanych na konkretne potrzeby. Następnie, stopniowo będziemy rozszerzać obecność na rynkach globalnych, dzięki tego typu autom wyposażonym w system jazdy autonomicznej”.

Nowa Kia Niro oferuje zelektryfikowaną mobilność dla każdego

Kia jest jedną z pierwszych marek o światowym zasięgu, która wkroczyła na rynek samochodów konstruowanych na potrzeby konkretnych branż. W ramach strategii „Plan S”, do 2030 roku, marka zamierza stać się liderem tego segmentu aut.Oczekuje się, że – w połączeniu z jazdą autonomiczną – auta konstruowane na konkretne potrzeby będą rewolucyjnymi środkami transportu, które ułatwią funkcjonowanie społeczeństwa na świecie.

Nowa fabryka będzie wyposażona w najnowocześniejsze procesy automatyzacji w połączeniu z zaawansowanymi technologiami, które zmniejszają emisję dwutlenku węgla w czasie procesu produkcji. Zakład będzie również wyposażony w ekologiczną lakiernię i urządzenia do oszczędzania energii, aby zminimalizować wpływ na środowisko.

System produkcji z E-FOREST

E-FOREST to nowy system zarządzania fabrykami marki Kia i wdrażania innowacji w systemach produkcyjnych. Litera „E” oznacza postęp w dziedzinie mobilności pod względem wydajności i ekonomii. Reprezentuje również dążenie do innowacji poprzez łączenie takich elementów, jak sztuczna inteligencja i robotyka. „Forest”, czyli „las”, odnosi się do systemu, który łączy te elementy w jedną całość.

Przyszłość marki Kia

Od połowy 2025 roku w nowym zakładzie będzie powstawać średniej wielkości samochód skonstruowany na potrzeby konkretnych branż, pierwszy taki model marki Kia. Auto będzie oparte na platformie „eS” marki Kia, opracowanej specjalnie na potrzeby samochodów tego typu. Nowa platforma pozwala elastycznie dostosowywać rozmiary pojazdów w zależności od różnorodnych wymagań klientów. Po wprowadzeniu na rynek modelu oznaczonego kodem SW, Kia zajmie się opracowaniem samochodów autonomicznych o rozmiarach mikro, przeznaczonych na potrzeby branż – logistycznej, dostarczania artykułów spożywczych, transportu osobowego i dużych pojazdów, które mogłyby służyć jako mobilne biura czy sklepy.

Każdy z innowacyjnych nowych samochodów marki Kia będzie wyposażony w funkcję aktualizacji OTA (Over the Air), która może bezprzewodowo aktualizować oprogramowanie auta w czasie rzeczywistym, co przełoży się na obniżenie całkowitego kosztu posiadania i łatwość użytkowania.

Kia kontynuuje wprowadzanie inicjatyw, które mają na celu przyspieszenie przejścia na mobilność zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju, w tym – Ocean Cleanup, Blue Carbon, dołączenie do Grupy Klimatycznej RE100. Temu celowi służy także wprowadzenie w Korei elektrycznej taksówki – Niro Plus.

Źródło: KIA