Audi i Ducati – podwójna off-roadowa premiera

Takiej okazji i takiego wydarzenia jeszcze nie było: Audi i Ducati wspólnie zorganizowały prezentację swych nowych modeli i zaprosiły na nią media z całego świata. Podczas imprezy na Sardynii dziennikarze po raz pierwszy mogli przejechać się nowym motocyklem Ducati DesertX oraz poprowadzić znane z Rajdu Dakar Audi RS Q e-tron.

Już na pierwszy rzut oka zauważyć było można niepowtarzalny, wspólny design motocykla i samochodu – zadbali o to projektanci obu marek. W evencie uczestniczyli również i fachowych rad udzielali fabryczni kierowcy Audi Motorsport: Emil Bergkvist, Stéphane Peterhansel, Edouard Boulange, Carlos Sainz i Lucas Cruz oraz zawodnik Ducati, Danilo Petrucci.

Dwa niezwykłe pojazdy, wspaniałe tereny do jazdy off-road oraz urok nowości: entuzjazm uczestników prezentacji był przeogromny. Ducati pokazując model DesertX, po raz pierwszy wkracza w segment motocykli offroad. Włoska marka do tej pory wyznaczała standardy swoimi motocyklami sportowymi, drogowymi i turystycznymi. Dzięki mocnemu silnikowi Testastretta, dużemu prześwitowi i dużemu skokowi zawieszenia, nowy model jest w stanie z łatwością pokonać każde wzniesienie. Jednocześnie DesertX jest w pełni funkcjonalnym, kompetentnym i wydajnym motocyklem szosowym. Podczas wspólnego pokonywania szutrowych ścieżek na południowy zachód od sardyńskiego miasta Olbia, motocykl i samochód prezentowały się niemal identycznie.

Audi i FC Bayern Monachium po raz piąty wyruszają na Audi Summer Tour po Stanach Zjednoczonych

DesertX w czarno-szaro-czerwonym malowaniu uchwycił designerski styl odzwierciedlający zaawansowaną technikę Audi RS Q e-tron. Pustynny prototyp rajdowy Audi uosabia czystą wydajność. Innowacyjny napęd elektryczny RS Q e-tron, jego wysokonapięciowy akumulator i przetwornik energii, przesuwają granice możliwości. W styczniu RS Q e-tron debiutował w Rajdzie Dakar, gdzie wygrał cztery etapy. W marcu natomiast, samochód odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Abu Dhabi Desert Challenge. Danilo Petrucci, jeżdżący dla Ducati w MotoAmerica Superbike Series, jest zwycięzcą MotoGP, a w roku 2022 po raz pierwszy startował w Rajdzie Dakar. Jazda w samochodzie z Carlosem Sainzem zafascynowała tego doświadczonego profesjonalistę. „To dla mnie spełnienie marzeń – już jako dziecko byłem fanem Carlosa Sainza” – powiedział Włoch. „Nie da się opisać tego uczucia, jakie ogarnia człowieka siedzącego w kokpicie tego samochodu. Nie spodziewałem się, że RS Q e-tron będzie tak szybkie w terenie. Jego technologia wytycza drogę do przyszłości motoryzacji.”

Koncepcyjne Audi urbansphere – kosmiczne podróżowanie w sercu megamiasta

Kierowca fabryczny Audi, Carlos Sainz, podkreślił znaczenie tego modelu dla fabrycznego programu sportów motorowych. „To, co Audi osiągnęło dzięki tej koncepcji, jest technicznie wyjątkowe i stanowi prawdziwą korzyść dla nas, kierowców” – powiedział Hiszpan. „Impreza na Sardynii była świetną okazją do przekazania informacji o zaletach napędu elektrycznego. Wszystkie media były pod wrażeniem.” Sainz trzykrotnie wygrywał w Rajdzie Dakar i był zwycięzcą pierwszego etapu wygranego przez RS Q e-tron. Podobnie jak jego koledzy z zespołu, dwukrotny rajdowy mistrz świata był poszukiwanym rozmówcą podczas wspólnego eventu na Sardynii – milowego kamienia współpracy Audi i Ducati.

Źródło: Audi