Volkswagen – pierwsze pojazdy elektryczne dla użytkowników prywatnych trafiły na Astypaleę

Elektryfikacja greckiej wyspy Astypalea przyspiesza: Grupa Volkswagen właśnie dostarczyła pierwsze samochody z napędem elektrycznym, przeznaczone dla użytkowników prywatnych. Turkusowy ID.3 Pure został przekazany właścicielowi tuż przy wiatrakach niedaleko Chory, głównego miasta wyspy. Kolejnymi pojazdami dostarczonymi na Astypaleę są Volkswageny ID.4 i e-up!, a także elektryczne skutery SEAT MÓ eScooter 125.

Dzięki temu flota pojazdów z napędem elektrycznym na wyspie się powiększa – lokalne władze już od ubiegłego roku użytkują tego typu samochody. Projekt o nawie „Inteligentna i zrównoważona wyspa” to wspólne dzieło Grupy Volkswagen i Grecji. W kolejnych latach Astypalea zostanie przekształcona w wyspę, na której mobilność będzie zrównoważona, całkowicie zmieni się także system zaopatrywania w energię.

Thanos Papagiannis, który został pierwszym prywatnym użytkownikiem Volkswagena ID.3 na wyspie Astypalea, jest zdeklarowanym zwolennikiem elektromobilności. Jego nowe auto zastąpi wysłużonego Golfa III: „Elektromobilność jest idealnym wyborem dla naszej wyspy. Odległości są niewielkie, podobnie jak zużycie energii, a sieć stacji ładowania jest już całkiem dobrze rozwinięta. Mam nadzieję, że zainspirujemy inne regiony do zintensyfikowania działań związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym właśnie przez promowanie elektromobilności.”

Maik Stephan, szef rozwoju biznesu Grupy Volkswagen i odpowiedzialny za projekt, podkreśla: „Astypalea to poligon dla mobilności przyszłości. Wyspa przechodzi takie same zmiany, jakie czekają każdy inny region w Europie, tylko w znacznie szybszym tempie. Pierwsi klienci indywidualni jeżdżą od teraz samochodami elektrycznymi, więc wieść o tym, że elektromobilność ma mnóstwo zalet szybko się rozniesie.”

Co Volkswagen ID. Buzz zawdzięcza platformie MEB

Zaangażowanie Volkswagena w zrównoważony rozwój Astypalei wykracza poza elektryfikację floty pojazdów. Niedawno importer Volkswagena na Grecję, firma Kosmocar i władze wyspy zapoczątkowały akcję recyklingu, której celem jest uwolnienie wyspy od starych, wyeksploatowanych pojazdów. Niesprawne motocykle, samochody i ciężarówki są często po prostu porzucane, zanieczyszczając piękną wyspę. Kampania recyklingowa ma na celu wyeliminowanie ich i ich negatywnego wpływu na środowisko z krajobrazu Astypalei, a jednocześnie pozwoli uczynić wyspę jeszcze piękniejszą. Pojazdy są najpierw zbierane przez wolontariuszy, a następnie transportowane statkiem do Aten i tam poddawane profesjonalnemu recyklingowi.

Volkswagen ID.4 – 5000 km przez całą Europę

Kolejny ważne elementy projektu „Inteligentna i zrównoważona wyspa” już wkrótce: latem Volkswagen, wspólnie z lokalnymi firmami, uruchomi innowacyjne, w pełni elektryczne usługi mobilności. Systemy wypożyczania samochodów i skuterów elektrycznych na godziny i ride sharing mają na celu poprawę mobilności, przyczyniając się jednocześnie do zmniejszenia całkowitej liczby pojazdów na wyspie.

Źródło: Volkswagen