Mercedes-Benz napędza elektryczną mobilność dzięki uproszczonym stawkom ładowania w sieci Mercedes me Charge

Mercedes-Benz upraszcza elektromobilność: od czerwca 2022 r. dla około 300 000 punktów ładowania w sieci Mercedes me Charge w Europie zacznie obowiązywać nowy plan taryfowy, z trzema nowymi taryfami dostosowanymi do indywidualnych zwyczajów użytkownika. Dzięki temu ładowanie z Mercedes me Charge będzie jeszcze łatwiejsze i bardziej przejrzyste.

Mercedes me Charge oferuje klientom dostęp do punktów ponad 850 operatorów ładowania w Europie. Wraz z wprowadzeniem nowego planu taryfowego będą oni mieli również gwarancję stałych cen, obowiązujących niezależnie od operatora. W ten sposób Mercedes-Benz zapewnia maksymalną przejrzystość kosztów i dba o to, aby klienci na publicznych stacjach ładowania nie doświadczali niepewności oraz niespodzianek odnośnie wysokości kosztów.

„Od czerwca będziemy oferować naszym klientom jeszcze lepszą jakość usług w około 300 000 punktach ładowania Mercedes me Charge w Europie. Klienci będą mogli wybrać odpowiednią dla siebie taryfę Mercedes me Charge w zależności od indywidualnego trybu jazdy, co pozwoli na bardziej transparentne i skuteczniejsze planowanie kosztów ładowania. Nowe taryfy Mercedes me Charge zapewnią naszym klientom wygodny dostęp do zrównoważonej infrastruktury ładowania zelektryfikowanych aut w Europie” – powiedziała Britta Seeger, członek zarządu Mercedes-Benz Group AG odpowiedzialna za marketing i sprzedaż.

Mercedes-Benz VISION EQXX – ponad 1000 km na jednym ładowaniu akumulatora

Nowy system taryfowy oferuje odpowiednią opcję dla każdej grupy klientów. Dzięki temu mogą oni dostosować swoją taryfę do indywidualnych zwyczajów związanych z ładowaniem i optymalizować koszty. Ponadto klienci będą mieli dostęp do wyjątkowego ekosystemu Mercedes me Charge, który zapewnia wiele innych korzyści. A dzięki prostej obsłudze z różnymi opcjami uwierzytelniania, samo ładowanie stanie się przyjemnie drugorzędną kwestią.

Mercedes me Charge S: do okazjonalnego ładowania

W tym przypadku ze wszystkich punktów ładowania sieci Mercedes me Charge można korzystać bez uiszczania miesięcznego abonamentu. Koszty ładowania zależą od warunków danego operatora sieci ładowania. Taryfa S jest szczególnie interesująca dla tych, którzy ładują swój pojazd głównie za pomocą własnej ładowarki, w domu lub w pracy, i tylko okazjonalnie chcą skorzystać z wygody dostępu do jednej z największych sieci ładowania.

Mercedes me Charge M: do regularnego ładowania

Taryfa M, z miesięcznym abonamentem w wysokości 4,90 euro, jest atrakcyjna np. dla osób dojeżdżających do pracy. Ładowanie we wszystkich punktach ładowania Mercedes me Charge jest tu możliwe po stałej cenie za kilowatogodzinę, niezależnie od tego, ile za jednostkę energii pobierałby dany operator sieci ładowania. Taryfa M to propozycja dla klientów, którzy od czasu do czasu ładują samochód w trasie i preferują stałe, przewidywalne koszty ładowania. W przypadku nabywców nowych samochodów hybrydowych plug-in Mercedes-Benz opłata abonamentowa za ten plan taryfowy przez pierwszy rok zostaje zniesiona.

Mercedes me Charge L: do częstego ładowania

Taryfa L przeznaczona jest dla klientów podróżujących na długich dystansach – tych, którzy często ładują pojazd w trasie i również preferują niezmienne, przewidywalne koszty. Przy miesięcznym abonamencie w wysokości 17,903 euro pozwala ona na jeszcze tańsze ładowanie w sieci Mercedes me Charge, po stałych cenach. Również superszybkie ładowanie z mocą do 350 kW na stacjach IONITY jest tu dostępne na najlepszych warunkach. Ponadto w Niemczech przy ładowaniu pomiędzy godziną 21:00 a 8:00 rano nie ma dodatkowych kosztów w postaci tzw. opłaty za postój. Oznacza to, że właściciele aut elektrycznych bez dostępu do własnej ładowarki mogą nocą ładować swój pojazd w publicznych punktach bez dodatkowych kosztów. W przypadku nabywców nowych całkowicie elektrycznych modeli Mercedes-EQ abonament na ten plan taryfowy przez pierwszy rok zostaje zniesiony, a w przypadku EQS-a przez rok od aktywacji usługi wliczone są koszty ładowania na stacjach IONITY.

(przewidywane ceny dla rynku niemieckiego,
obejmują 19% VAT-u)
Mercedes me Charge SMercedes me Charge MMercedes me Charge L
Bazowa opłata4,90 €/miesiąc17,90 €/miesiąc
Ładowanie ACna warunkach operatora0,39 €/kWh plus 0,06 € za minutę od 180. minuty0,33 €/kWh plus 0,06 € za minutę od 180. minuty (w godz. 21:00-8:00 – 0,33 €/kWh)
Ładowanie DCna warunkach operatora0,49 €/kWh plus 0,20 € za minutę od 60. minuty0,39 €/kWh plus 0,20 € za minutę od 60. minuty
Szybkie ładowanie na stacjach IONITY (do 350 kW)0,79 €/kWh0,49 €/kWh0,35 €/kWh

Wygodne ładowanie z Mercedes me Charge

Sieć Mercedes me Charge na całym świecie liczy ponad 700 000 punktów ładowania, z czego około 300 000 w samej Europie. Mercedes me Charge daje klientom dostęp do licznych publicznych stacji ładowania zlokalizowanych w miastach, np. w centrach handlowych, hotelach czy stacjach paliw. Aplikacja Mercedes me z wyprzedzeniem pokazuje ich dokładną lokalizację, aktualną dostępność i cenę prądu na wybranej stacji ładowania. W modelach w pełni elektrycznych informacje te są również dostępne za pośrednictwem systemu operacyjnego. Co więcej, nawigacja wykorzystuje je do obliczania wygodnej, efektywnej czasowo trasy, uwzględniając przy tym przystanki na ładowanie.

Mercedes Simplex 40 hp – supersportowy samochód sprzed 120 lat

Uwierzytelnianie na stacji odbywa się na kilka sposobów: za pomocą wyświetlacza w systemie multimedialnym MBUX, aplikacji Mercedes me, karty Mercedes me Charge lub bezpośrednio przez Plug & Charge (ostatni sposób na razie dostępny dla modeli EQS i EQE). Cała reszta jest automatycznie obsługiwana przez Mercedes me Charge. Klienci mogą czerpać korzyści z podpisanej umowy na ładowanie – koszty za każdy proces uzupełniania energii, nawet ten za granicą, są wtedy naliczane automatycznie. Wszystkie procesy są automatycznie rozliczane co miesiąc. Klienci w Europie zawsze płacą standardową cenę krajową, w zależności od odpowiedniej mocy ładowania. Cena ta może różnić się zależnie od warunków umowy w danym kraju. Odbiorca z zagranicy uiszcza opłaty na warunkach identycznych jak odbiorca krajowy.

Mercedes me Charge przyczynia się do transformacji energetycznej dzięki „zielonemu ładowaniu”

Na dowolnej publicznej stacji ładowania w całej Europie, USA i Kanadzie Mercedes me Charge oferuje swoim klientom ładowanie zieloną energią elektryczną. Tzw. zielone ładowanie odbywa się poprzez późniejsze zrównoważenie procesu ładowania energią ze źródeł odnawialnych – po zakończeniu procesu do sieci trafia odpowiednia ilość zielonego prądu. W tym celu Mercedes-Benz wykorzystuje wysokiej jakości gwarancje pochodzenia, które weryfikują pochodzenie energii i służą jako rodzaj aktu urodzenia dla energii z odnawialnych źródeł. Zielona energia jest oznaczona ekologicznym znakiem EKOenergy, obejmującym wyłącznie certyfikowane zakłady energetyczne. Ponadto stosowane są zachęty do inwestowania w elektrownie odnawialne. Sieć Mercedes me Charge obejmuje również ponad 1500 punktów ładowania zasilanych wyłącznie zieloną energią. Należą one do sieci szybkiego ładowania IONITY, której współzałożycielem jest Mercedes-Benz; stacje IONITY są zlokalizowane przy głównych drogach Europy.

Uwaga: do korzystania z Mercedes me Charge – usługi Mercedes me connect – wymagane są: osobisty identyfikator Mercedes me ID oraz zgoda na Warunki korzystania Mercedes me connect. Ponadto w Europie niezbędne jest podpisanie umowy na ładowanie z dostawcą usługi, Digital Charging Solutions GmbH.

Źródło: Mercedes-Benz