VinFast – wietnamskie samochody elektryczne gotowe do zawojowania Europy

Młody wietnamski producent samochodów wielkimi krokami zbliża się do Europy. Chociaż firma istnieje dopiero od 2017 roku, już teraz jest gotowa na daleką ekspansje i zmierzenie się z amerykańskimi i europejskimi konkurentami.

Marka VinFast należy do wietnamskiego miliardera Pham Nhat Vuonga, który ma wielkie ambicje, by produkowane przez siebie auta sprzedawać nie tylko w dynamicznie rozwijającym się Wietnamie. Być może dzisiaj te zapowiedzi można traktować z lekkim przymrużeniem oka, ale faktem jest, że już gotowe są dwa w pełni elektryczne modele. Początkowo zaprezentowano je pod oznaczeniem e35 i e36, by ostatecznie zmienić nazwę na VF 8 i VF 9. Design powstał przy ścisłej współpracy z renomowanym włoskim studiem Pininfarina.

Model VF 8, to SUV adresowany dla rodziny, a siedmioosobowy VF 9 ma być flagowym modelem marki. Przy porównaniu parametrów z rynkowymi konkurentami, można oczekiwać, że mniejszy z nich będzie rywalem Tesli Model Y i Skody Enyaq iV. Napędzany jest jednym silnikiem elektrycznym o mocy 150 kW, a mniejsza bateria przy pełnym naładowaniu będzie w stanie zapewnić zasięg 459 kilometrów. Wersja z dwoma silnikami elektrycznymi i napędem na cztery koła ma moc 300 kW i maksymalny moment obrotowy 620 Nm oraz zasięg 499 kilometrów.

Škoda Enyaq Coupé iV/RS iV – premiera światowa

Większy model VF 9, którego wymiary zewnętrzne można porównać do m.in. BMW X7, otrzyma te same jednostki napędowe i możliwość zainstalowania baterii o większej pojemności. Oczekuje się zasięgu aż 679 kilometrów.

EuroNCAP – Škoda Enyaq iV z pięcioma gwiazdkami w teście zderzeniowym

Znane są już europejskie ceny. Oba modele będą oferowane w wersjach Eco i Plus. W przypadku VF 8 Eco cena ustalona została na 36 133 euro, a VF 8 Plus – 42 669 euro. Większy model VF 9 Eco – 49 280 euro, a VF 9 Plus – 53 413 euro.

Na europejskich strona marki VinFast można już rezerwować oba modele, których dostaw na rynek europejski można oczekiwać w drugiej połowie 2022 roku. W pierwszej kolejności będą one dostępne w Niemczech, Francji i Holandii. W planach są także dostawy do USA, gdzie pierwsze egzemplarze powinny trafić pod koniec tego roku.