Car of the Year 2022 (COTY) – prestiżowy tytuł otrzymała KIA EV6

Znamy już europejskie Auto Roku 2022, którym została elektryczna KIA EV6 i wyprzedziła o 14 punktów swojego równie elektrycznego konkurenta – Renault Mégane E-Tech Electric.

Trzy pierwsze miejsca zajęły czysto elektryczne modele, a od pozostałej elektrycznej trójki oddzielił je Peugeot 308. To oznacza, że auta z takim napędem stają się coraz popularniejsze i sukcesywnie wypierają pojazdy z silnikami spalinowymi.

Frank Janssen, przewodniczący jury Car of the Year, powiedział: „To miła niespodzianka, że tytuł Samochodu Roku zdobywa Kia EV6. Najwyższy czas, aby koreańska marka i grupa zostały nagrodzone. Ciężko pracowali nad tym samochodem. Tempo rozwoju Kii jest naprawdę imponujące”.

Jason Jeong, prezes Kia w Europie, powiedział: „To wielki zaszczyt zasłużyć na tytuł Samochodu Roku 2022. EV6 to pierwszy model w historii marki Kia, który zdobył tę prestiżową nagrodę. EV6 to naprawdę przełomowy projekt, który od początku został zaprojektowany tak, aby elektryczną mobilność uczynić przyjemną, wygodną i przystępną cenowo. Ten model łączy duży zasięg, bardzo szybkie ładowanie, przestronne i zaawansowane technologicznie wnętrze oraz znakomite właściwości jezdne. EV6 jest ekscytującą zapowiedzią modeli, które pojawią się w naszej dynamicznie rozwijającej się, zelektryfikowanej gamie samochodów”.

Światowe Auto Roku 2022 (WCOTY) – lista nominowanych

W tegorocznym głosowaniu Car of The Year wzięło udział 59 dziennikarzy reprezentujących 22 kraje europejskie. Polska ma dwóch reprezentantów, którymi są znani dziennikarze motoryzacyjni z Wrocławia – Roman Popkiewicz i Maciej Ziemek. Ten ostatni w uzasadnieniu przyznania pierwszego miejsca EV6 w swoim głosowaniu napisał m.in. „Atrakcyjny design z odważnymi detalami, bardzo dobra jakość wykonania wnętrza, ergonomiczna i prosta obsługa oraz znakomite – osiągi, właściwości jezdne i precyzja prowadzenia sprawiają, że Kia EV6 najlepiej spełnia wszystkie kryteria Samochodu Roku. Do tego dochodzą możliwość ultraszybkiego ładowania i zasilania innych odbiorników energią zgromadzoną w akumulatorze”. Kia EV6 zajęła pierwsze miejsce w głosowaniu polskich jurorów – w sumie otrzymała od nich 10 z 50 punktów, które mają do rozdysponowania.

Światowe Auto Roku 2022 (WCOTY) – lista nominowanych

EV6 jest pierwszym samochodem elektrycznym nowej generacji marki Kia, który skonstruowano na nowej platformie podwoziowej Electric-Global Modular Platform (E-GMP). Dzięki niej EV6 może pochwalić się wiodącą w swojej klasie przestrzenią we wnętrzu, imponującym zasięgiem do aż 528 km i możliwością ultraszybkiego ładowania prądem o napięciu 800 V, które zapewnia naładowanie akumulatora od 10 do 80 procent w zaledwie 18 minut.

Tytuł Samochodu Roku 2022 to najnowszy sukces EV6 z długiej listy prestiżowych nagród, które model ten zdobył na całym świecie od czasu jego wprowadzenia na rynek w zeszłym roku. Wśród innych, otrzymanych ostatnio, znajdują się: tytuł Samochodu Roku 2022 w Irlandii, wygrana w tegorocznym konkursie magazynu What Car?, tytuł Crossover of the Year w plebiscycie organizowanym przez TopGear.com w 2021 roku, zwycięstwo w kategorii „Premium” w konkursie Car of the Year 2022 w Niemczech, wygrana w plebiscycie  Best Cars of the Year 2021/2022, tytuł „Auto Klasy Średniej” w plebiscycie Auto Świat Moto Awards 2021.

Car of the Year 2022 – wyniki

ModelPunkty
1.Kia EV6279
2.Renault Mégane E-Tech Electric265
3.Hyundai Ioniq 5261
4.Peugeot 308191
5.Škoda Enyaq iV185
6.Ford Mustang Mach-E150
7.Cupra Born144

EV6 jest pierwszym z siedmiu samochodów elektrycznych, które Kia planuje wprowadzić na rynek do 2026 roku. Elektryczny crossover odgrywa kluczową rolę w planach firmy, które zakładają, że Kia stanie się wiodącym dostawcą zrównoważonych rozwiązań z zakresu mobilności na świecie.

Źródło: COTY