Toyota uruchomiła transport samochodów między Wielką Brytanią a Francją drogą kolejową

Toyota Motor Europe (TME) przeniosła transport nowych samochodów między Francją i Wielką Brytanią na drogę kolejową. Nowe samochody są obecnie przewożone pociągami między centrami logistycznymi w Valenciennes i Toton przez najdłuższy tunel kolejowy w Europie, czyli słynny Channel Tunnel.

Decyzja ta stanowi pierwszy etap planu dekarbonizacji operacji logistycznych Toyoty w całej Europie przez stopniowe ograniczanie transportu drogowego i zastępowanie go transportem kolejowym.

Toyota Motor Europe, przy wsparciu partnerów logistycznych Getlink i CAT Group, początkowo będzie przewozić około 70 000 samochodów rocznie, co przekłada się na 270 kursów pociągów towarowych w ciągu roku. Hybrydowe Corolle produkowane w brytyjskiej fabryce TMUK w Derby są transportowane do Valenciennes, a Yaris Hybrid montowany we Francji jest dostarczany do centrum logistycznego w Toton.

Toyota realizuje strategię elektryfikacji i uruchamia kolejne linie produkcyjne hybryd

Nowa inicjatywa pozwoli o 10% ograniczyć emisje CO2 sieci logistycznej Toyota Motor Europe i skrócić czas trwania transportu średnio o 50%. Toyota jest obecnie jedynym producentem samochodów, który korzysta z Channel Tunnel do przewozu nowych samochodów.

Europejski program kolejowy Toyoty

Toyota zamierza do 2024 roku przenieść na tory znaczną część swoich głównych szlaków logistycznych, w ramach realizacji celu osiągnięcia przez firmę neutralności klimatycznej w Europie do 2040 roku. Drugi etap programu rozpocznie się w kwietniu 2022 roku, kiedy centrum logistyczne w Valenciennes otrzyma połączenie kolejowe z czeskim Kolinem, gdzie są produkowane Yaris i nowe Aygo X. Ogólnoeuropejska sieć połączeń kolejowych obejmie także ośrodki Toyoty we Włoszech, Hiszpanii i Turcji. Firma przewiduje, że po zakończeniu tej fazy ograniczy przewozy ciężarówkami o ponad 7 mln kilometrów rocznie, co przełoży się zarówno na niższe emisje z transportu jak i mniejsze wykorzystanie dróg publicznych.

Toyota Corolla Cross – debiut piątej generacji napędu hybrydowego

„Uruchomienie kolejowego połączenia między naszymi centrami logistycznymi we Francji i Wielkiej Brytanii to dla nas ważny krok, ponieważ staramy się stopniowo zmniejszać emisje dwutlenku węgla w naszej działalności, stawiając na innowacyjne, zrównoważone rozwiązania. Mamy ambitny plan zwiększenia wykorzystania kolei, co przyniesie dodatkowe korzyści klientom dzięki skróceniu czasu realizacji dostaw” – powiedział Jean-Christophe Deville, dyrektor ds. transportu pojazdów w Toyota Motor Europe.

Źródło: Toyota