Lexus – triumf w rankingu wartości rezydualnej

Lexus regularnie zajmuje wysokie pozycje w rankingach niezawodności czy obsługi w punktach dealerskich, a do listy trofeów teraz może dopisać pierwsze miejsce w kanadyjskim rankingu wartości rezydualnej. Nagrody w ramach J.D. Power 2022 Canada ALG Residual Value są przyznawane markom, których samochody tracą na wartości w najwolniejszym tempie.

Które z modeli Lexusa zostały dodatkowo nagrodzone i który producent zajął pierwsze miejsce w rankingu marek popularnych?

Kanadyjski oddział Lexusa ma powody do radości. Do listy nagród i trofeów można dopisać laury zestawienia J.D. Power 2022 Canada ALG Residual Value Awards. Nazwa może i długa, ale koniec końców chodzi o bardzo prostą rzecz. Lexus ponownie wywalczył pierwsze miejsce w zestawieniu marek, których auta cechują się najwyższą wartością rezydualną. Dla Lexusa jest to z pewnością prestiżowe odznaczenie, ale co oznacza dla posiadaczy samochodów tej marki?

Lexus LCRacer – jedyny taki Lexus LC na świecie

Wysoka RV to wyższa cena na rynku wtórnym

Wartość rezydualna, czyli inaczej końcowa to istotny czynnik, który sprawia, że samochody danej marki są bardziej opłacalne w zakupie. Wysoka RV (residual value) oznacza, że nasze auto możemy sprzedać na rynku wtórnym w wyższej cenie, a utrata wartości jest wolniejsza niż wśród konkurentów. Zestawienie, w którym drugi rok z rzędu triumfuje Lexus, jest przygotowywane przez firmę ALG, będącą wyspecjalizowanym oddziałem organizacji J.D. Power – renomowanej amerykańskiej instytucji zajmującej się wywiadem konsumenckim i analizą danych na rynku motoryzacyjnym.

Wszystko zostaje w rodzinie

Podobnie jak przed rokiem, w rankingu Luxury Brand (samochodów premium), pierwsze miejsce zdobył Lexus. Bez niespodzianki obyło się także w segmencie marek wolumenowych (Mainstream Brand). Nagrodę trzeci rok z rzędu zdobyła Toyota.

Hybrydy Lexusa – te modele znajdziesz w polskich salonach

„Jesteśmy dumni z przyznanych przez ALG nagród. Są one świadectwem tego, że zakup Lexusa lub Toyoty jest najbardziej opłacalny. Jakość, niezawodność i bezawaryjność są cechą każdego modelu, a Kanadyjczycy, którzy kupili Lexusa lub Toyotę mogą cieszyć się spokojem ducha.” – stwierdził Cyril Dimitris, wiceszef sprzedaży i marketingu kanadyjskiego oddziału Toyoty.

Nie jedna, a cztery nagrody

Lexus otrzymał nagrodę główną, ale oprócz niej w ręce przedstawicieli kanadyjskiego oddziału trafią również inne trofea. Zwycięstwo przypadło modelom Lexusa również w poszczególnych kategoriach, które odpowiadają różnym segmentom. Które modele zostały dodatkowo wyróżnione za najlepsze utrzymanie wartości? W klasie Premium Subcompact Utility pierwsze miejsce wywalczył Lexus UX. Zwycięstwo w kategorii Premium Midsize Utility 3rd row seating przypadło Lexusowi GX, a w klasie Premium Midsize triumfował Lexus IS. Warto dodać, że wymienione wyżej modele zwyciężyły już nie pierwszy raz. Lexus GX, podobnie jak IS, został nagrodzony drugi rok z rzędu, a Lexus UX, który zadebiutował w 2018 roku, już trzeci raz stanął na najwyższym stopniu podium.

Co wpływa na wartość rezydualną?

Wysoka wartość rezydualna, choć opisują ją wzory matematyczne i arkusze kalkulacyjne, nie powstaje w excelu. Fakt, że Lexusy czy Toyoty wyróżniają się wysoką RV, to efekt wielu czynników i wieloletniej, konsekwentnej pracy. Dla spowolnienia utraty wartości auta liczy się przede wszystkim niezawodność i towarzysząca jej renoma. Samochody Lexusa co roku potwierdzają swoją bezawaryjność w licznych rankingach. Kolejną kwestią jest stylistyka – atrakcyjny design sprawia, że samochód starzeje się wolniej, a po latach wciąż jest łakomym kąskiem dla klientów. Idzie za tym oczywiście cena, warunkowana przez prawa popytu i podaży. Więcej chętnych na auto z drugiej ręki pozwala podnosić cenę sprzedającym. Wreszcie, wysoka wartość końcowa jest również możliwa dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Niezależnie czy mówimy o bogatej ofercie asystentów i systemów wspomagających jazdę, czy dopracowany napęd hybrydowy – zastosowanie nowoczesnych rozwiązań sprawia, że po paru latach samochód wciąż przystaje do swoich czasów, a co za tym idzie – wolniej traci na wartości.

Źródło: Lexus