AAA Auto – wzrost cen prawie nowych aut na rynku wtórnym jest większy niż inflacja

Według Głównego Urzędu Statystycznego inflacja rok do roku wzrosła w styczniu do 9,2 proc. Niewątpliwie znaczący wpływ na to ma również wzrost cen na rynku samochodów, na którym wciąż brakuje nowych aut. Dotyczy to również cen aut używanych, zwłaszcza prawie nowych.

W Polsce ceny samochodów w wieku do trzech lat wzrosły o 22 proc. w stosunku do stycznia 2021 roku. W porównaniu do 2020 roku jest to nawet wzrost o 39 proc. Ten sam trend widać w Czechach, gdzie prawie nowe samochody z roku na rok zdrożały o 25,7 proc. Z kolei na Słowacji ceny wzrosły najmniej, tylko o 13,4 proc. Jednak na rynku wtórnym są modele, które od 2020 roku, w kategorii do trzech lat, podrożały o ponad 60 proc!

AAA Auto – kierowcy preferują europejskie marki aut używanych

„Inflacja dotyka nas wszystkich, także branżę motoryzacyjną. Koszty producentów gwałtownie wzrosły w postaci na przykład cen energii, co oczywiście znajduje odzwierciedlenie w cenach dla klientów końcowych. Poza tym, nadal występują problemy z podażą półprzewodników, które spowalniają produkcję i powodują niedobór samochodów na rynku pierwotnym. W efekcie drożeją również samochody używane, w tym samochody prawie nowe, którymi klienci często zastępują auta nowe. W związku z tym, obserwujemy obecnie wzrost cen modeli, które od początku pandemii często zdrożały o ponad 30 procent” – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

AAA Auto – spada sprzedaż hatchbacków, a rośnie SUV-ów

TOP 10 prawie nowych aut używanych, które najbardziej zdrożały na rynku wtórnym w latach 2020-2022 w Polsce (%):

Według miesięcznego raportu AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w styczniu 2022 roku w Polsce pojawiło się 194 848 ofert sprzedaży samochodów używanych, co oznacza wzrost w stosunku do grudnia 2021 roku o 12 661 aut. Natomiast mediana ceny aut używanych wyniosła 22 500 zł, a więc spadła o 1 400 zł w stosunku do grudnia 2021 roku. Jest to pierwszy spadek mediany ceny od pięciu miesięcy, czyli od sierpnia 2021 roku, gdy mediana ceny wynosiła 20 000 zł.

Źródło: AAA AUTO