Nowe opony Nokian Tyres Hakkapeliitta R5 to wzór bezpieczeństwa

Nowe opony Hakkapeliitta R5 do samochodów osobowych oraz Hakkapeliitta R5 SUV do
SUV-ów i crossoverów
zapewniają wyki poziom bezpieczeństwa oraz pomysłowe rozwiązania ułatwiające jazdę przez całą zimę.

Rodzina produktów Hakkapeliitta R5 wyróżnia się perfekcją w dziedzinie bezpieczeństwa i stanowi innowacyjne połączenie znakomitej przyczepności, cichej jazdy oraz komfortu w warunkach zimowych. Szczególną nowością wśród nowych produktów Nokian Tyres jest Hakkapeliitta R5 EV — specjalne opony do pojazdów elektrycznych i hybrydowych.

Nokian Tyres przedstawia nową, flagową serię opon zimowych bez kolców. Nowe opony Hakkapeliitta R5 oferują bezprecedensową przyczepność na lodzie, komfort oraz przyjazność środowisku. Znakomite właściwości związane z bezpieczeństwem jazdy w warunkach zimowych to bezpośredni efekt zastosowania nowego wzoru bieżnika, nowych cząstek zwiększających przyczepność, a także  intensywnych badań i rygorystycznych testów jakim poddano nowe produkty skandynawskiego producenta.

– Naszą misją jest zapewnianie kierowcom bezpiecznej jazdy przez całą zimę.Nieodłącznym elementem naszej filozofii rozwoju produktów jest ich nieustanne doskonalenie – z generacji na generację. Projektując nowe opony Hakkapeliitta R5skoncentrowaliśmy się przede wszystkim na znakomitej przyczepności w warunkach zimowych, wysokiej kontroli prowadzenia, większym komforcie jazdy i minimalizacji niepożądanego wpływu na środowisko. W efekcie możemy zaoferować czystą przyjemność z jazdy — mówi szef działu badawczo-rozwojowego Nokian Tyres, Olli Seppälä.

Nowe Hakkapeliitta R5 to wszechstronny wybór ponad 160 produktów. Dostępne w rozmiarach od 14 do 22 cali opony Hakkapeliitta R5 są oferowane w kategorii prędkości Q (160 km/h), R (170 km/h) i T (190 km/h). Większość produktów ma oznaczenie XL wskazujące najwyższe możliwe obciążenie w tym rozmiarze. Asortyment tych opon trafi do sprzedaży jesienią bieżącego roku. Przeznaczone są głównie na rynki skandynawskie, a także rosyjski i północno-amerykański.

Ogumienie Hakkapeliitta R5 zostało opracowane przez Nokian Tyres —twórcę pierwszych opon zimowych na świecie. Firma należy do ogólnoświatowych liderów pod względem bezpieczeństwa
i ochrony środowiska — w tym celu oferuje opony dające poczucie pewności, pełne innowacyjnych rozwiązań przyjazne środowisku.

Wzorowa przyczepność

 Jeden z największych skoków jakościowych, jakie osiągnięto w dziedzinie bezpieczeństwa ogumienia, to efekt nowego wzoru bieżnika. Nowa konstrukcja Double Block Grip zapewnia znakomitą przyczepność i jest widoczna szczególnie na barkach opony. Rząd sztywnych bloków bieżnika rozpoczyna się od środka i rozdwaja się w ich kierunku. W porównaniu z poprzednim modelem NOKIAN TYRES Hakkapeliitta® R3 nowe opony Hakkapeliitta R5 mają o 40% więcej bloków bieżnika na barkach i w obszarze pośrednim. Oznacza to, że na obszarze kontaktowym opony drogi dotyka o 4% więcej gumy, co zwiększa przyczepność na śliskich nawierzchniach.

 Najlepszą w tej klasie przyczepność na lodzie gwarantują wyjątkowe Kryształki Arctic Grip.Są one dodawane do mieszanki gumowej bieżnika i działają jak wbudowane w gumę kolce. W miarę ścierania się gumy kryształki pojawiają się na powierzchni, uaktywniając niezbędną rezerwę przyczepności.

– Poprzedni model, który okazał się zwycięzcą licznych testów, zawiesił wysoko poprzeczkę. Nowe opony Hakkapeliitta R5 wyznaczają jeszcze wyższy standard wydajności.Nowy wzór bieżnika, a także innowacje, takie jak kryształki Arctic Grip i konstrukcja Double Block Grip, umożliwiły znaczącą poprawę bezpieczeństwa i komfortu jazdy zimą – cech cenionych najbardziej w zimowych oponach bez kolców. Dla kierowców oznacza to zrównoważoną i przewidywalną jazdę, a niższy opór toczenia dodatkowo zwiększa ekologiczne zalety naszych nowych opon — mówi Samu Lepistö, menedżer ds. rozwoju Nokian Tyres.

PZPO – ubezpieczyciel musi zapłacić za 2 opony, nie jedną

Efekty prac rozwojowych widać po ogólnych osiągach podczas zimowej jazdy. W porównaniu z modelem Hakkapeliitta R3 efektywność nowych opony na lodzie i śniegu wzrosła nawet o 4%. Droga hamowania na lodzie przy prędkości do 80 km/h jest o nawet 5,6 metra krótsza w porównaniu z poprzednim modelem. Nowe opony Hakkapeliitta R5 mają też o 10% gęstszą lamelizację. Zoptymalizowane komputerowo, zagęszczone lamelesprawują się optymalnie na lodzie, śniegu i nieośnieżonych drogach a ich głębokie nacięcia zapewniają bezpieczną przyczepność. Samoblokujące się lamele 3D powodują ściskanie się bloków bieżnika przy kontakcie z drogą, co wspomaga kierowców w egzekucji manewrów skręcania i wymijania.

Nowe opony Hakkapeliitta R5 są przygotowane na wszystkie warunki zimowe, oferując wysoką efektywność na nieośnieżonych, mokrych, oblodzonych i ośnieżonych nawierzchniach. Topniejący śnieg należy do czynników sprawiających największe trudności kierowcom, szczególnie gdy występuje między pasami na ruchliwych autostradach. W celu wyeliminowania niebezpiecznej poślizgowości na topniejącym śniegu główne rowki bieżnika produktów Nokian Tyres skutecznie usuwają wodę oraz błoto pośniegowe spomiędzy opon i nawierzchni drogi. Rowki otwierają się od środka opony ku barkom, umożliwiając bezproblemowe odprowadzanie wody z nawierzchni drogi.

Wzorowy komfort

Hałas powodowany przez opony może znacznie pogorszyć komfort jazdy.Z kolei obniżenie poziomu hałasu może uprzyjemnić podróż, która będzie też mniej męcząca dla kierowcy. Komfort jazdy na oponach Hakkapeliitta R5 udało się zwiększyć dzięki eliminacji najbardziej uciążliwych, szczytowych poziomów hałasu.

Nowy design bieżnika Silent Touch zapewnia komfortowe i przyjemne toczenie, dzięki zmodernizowanemu rozkładowi bloków bieżnika, których liczba wzrosła, natomiast zarówno bloki, jak i ich rowki są mniejsze. Nowa konstrukcja zapewnia stabilność i płynność prowadzenia oraz niski poziom hałasu ogumienia Nokian Tyres.

Wzorowe parametry ekologiczne

Lżejsze toczenie oszczędza paliwo i wydłuża dystans jazdy samochodów elektrycznych. Dzięki konstrukcji bieżnika o lekkim toczeniu oraz nowej mieszance Green Trace opór toczenia opon Hakkapeliitta R5 został zmniejszony jeszcze bardziej. W porównaniu z poprzednim modelem Hakkapeliitta R5 ma o nawet 4,4% niższy opór toczenia i wyprzedza pod tym względem przeciętne opony klasy premium głównych konkurentów nawet o 15,5%. W przypadku pojazdów elektrycznych łączne wydłużenie zasięgu jazdy może być znaczące. W porównaniu z grupą opon klasy premium NOKIAN TYRES Hakkapeliitta R5 zapewnia o 4% dłuższy dystans, co może się przekładać na 230 km więcej podczas jednej zimy.

– Podczas projektowania nowych opon trzeba uwzględnić czynniki środowiskowe na całym etapie produkcji i w pełnym cyklu życia produktu. Nowe Hakkapeliitta R5 opracowaliśmy z myślą o zmniejszeniu śladu węglowego, począwszy od doboru materiałów. Nowa, przyjazna dla środowiska mieszanka Green Trace umożliwia bezpieczną i przyjazną środowisku jazdę, dzięki takim składnikom jak naturalna guma, stal z recyklingu, oleje pochodzenia roślinnego i żywica sosnowa. Szczycimy się tym, że nowa mieszanka składa się w jednej trzeciej z materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu. Nowe opony Hakkapeliitta R5 są trwałe, proekologiczne i odporne na zużycie, a jednocześnie są najbardziej energooszczędnymi oponami zimowymi na świecie — mówi Katriina Markkula, menedżer ds. rozwoju Nokian Tyres.

Energooszczędność w ujęciu liczbowym

Używanie opon zimowych o niskim oporze toczenia sprzyja mniejszemu zużyciu energii. Samochody z oponami Hakkapeliitta R5 zużywają o 2,8% mniej paliwa w porównaniu z innymi oponami zimowymi wysokiej klasy. Na przykład w Finlandii kierowca może zaoszczędzić średnio do 48 litrów paliwa, co zmniejsza emisje CO2 o około 140 kg w ciągu 4 lat, czyli przez cały szacowany cykl życia opony zimowej. Z obliczeń wynika, że samochody elektryczne na oponach Hakkapeliitta R5 mogą zaoszczędzić 170 kWh energii w ciągu szacowanego, czteroletniego cyklu życia opony.

Badanie Nokian Tyres: europejscy kierowcy wybierają opony całoroczne z powodu wygody i bezpieczeństwa

Opony o niskim oporze toczenia wywierają też pozytywny wpływ na społeczeństwo. Gdyby na przykład wszystkie samochody osobowe w Finlandii, Szwecji i Norwegii używające opon klasy premium jeździły z Hakkapeliitta R5 przez cały cykl życia tych opon, szacowana oszczędność paliwa wyniosłaby 340 milionów litrów, co odpowiada pojemności ok. 10 000 cystern, a emisje dwutlenku węgla spadłyby o szacowane 900 000 ton. Korzyści społeczne z tej redukcji szacuje się na 54 miliony euro na podstawie kosztów społecznych dwutlenku węgla.

Hakkapeliitta R5 SUV — wzorowe poczucie kontroli

 Nowe opony Hakkapeliitta R5 SUV zostały opracowane z myślą o potrzebach kierowców dużych
SUV-ów i crossoverów. Mają te same bezpieczne cechy i nowoczesne technologie co ich odpowiedniki do samochodów osobowych oraz oferują zoptymalizowaną stabilność, wytrzymałość i odporność na zużycie, a jednocześnie precyzyjnie i niezawodnie radzą sobie z wysokim obciążeniem kół.

Źródło: Nokian Tyres