BMW Group po 2021 roku zdecydowanie prowadzi na rynku pojazdów premium w Polsce

Pomimo trudnego roku naznaczonego przez pandemię, BMW osiągnęło aż 31% wzrostu z 23 964 nowymi samochodami na polskich drogach. Wynik ten wznosi liczbę rejestracji marki na rekordowy poziom i oznacza ponad czterokrotny wzrost na przestrzeni ostatnich 10 lat.

Największą popularnością w portfolio marki cieszyły się modele BMW X3 i X4, wybrane przez 4 463 klientów. Z pewnością przyczyniło się do tego ich odświeżenie. Na drugim miejscu znalazło się BMW serii 3 z liczbą 4 084 rejestracji – dwukrotnie wyższą od kolejnego konkurenta. Podium dopełnili reprezentanci segmentu średniej wielkości Sports Activity Vehicles – BMW X5 oraz X6 z 3 695 nowymi egzemplarzami. Wszystkie modele BMW z pierwszej trójki zajęły wyraźną pozycję lidera w poszczególnych segmentach rynku.

Po wielu udanych premierach w 2021 r., także w 2022 r. entuzjaści motoryzacji mają na co czekać. Począwszy od nowości z segmentu samochodów kompaktowych: BMW serii 2 Coupé, serii 2 Active Tourer i elektrycznego BMW X1, po arcydzieło marki – BMW serii 7 z pierwszą w historii w pełni elektryczną wersją i7. Także elektryczne, sportowe coupé – BMW i4 jest tuż za rogiem. Fani BMW M mogą wyczekiwać startu produkcji BMW XM pod koniec roku.

Nowi klienci wybrali BMW i MINI

BMW Group przyciąga coraz więcej nowych klientów do swoich marek, co znalazło odzwierciedlenie w imponujących wynikach segmentu samochodów kompaktowych premium. Gwałtowny wzrost dla BMW wyniósł aż 52%, napędzany sukcesem BMW serii 1 (2 276 rejestracji, lider w swojej klasie, 52% wzrostu), rodziny X1 i X2 (2 538, wzrost o 52%) i BMW serii 2 Gran Coupé (1 364, dwukrotność wyniku z 2020 r.). MINI urosło o 26%. Wysokie wyniki obu marek zapewniły BMW Group pozycję lidera w kategorii samochodów kompaktowych premium.

BMW potwierdza silne kompetencje w segmencie samochodów luksusowych

BMW udowadnia, że zna potrzeby klientów luksusowych. BMW X7 oraz BMW serii 8 zapewniły sobie pozycję lidera w swoich kategoriach. Zostały wybrane odpowiednio przez 648 i 334 klientów. Ogólny wzrost w segmencie luksusowym wyniósł 16%. Z zaplanowaną na 2022 r. premierą nowego BMW serii 7 (w tym w pełni elektrycznej wersji i7), BMW kolejny raz zaprezentuje swoją wizję najbardziej luksusowych limuzyn.

Lider elektromobilności

BMW Group angażuje się w rozwój elektromobilności jako siły napędowej w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju. W ciągu najbliższych około dziesięciu lat firma planuje wprowadzenie na drogi około 10 milionów samochodów z napędem w pełni elektrycznym.

Nowe BMW iX M60 – wszystko najlepsze z trzech światów: i, X i M

W 2021 r. zelektryfikowane modele BMW Group cieszyły się coraz większą popularnością. Firma zarejestrowała 450 w pełni elektrycznych BMW (120% wzrostu) i 140 modeli MINI Cooper SE. Najpopularniejszym modelem elektrycznym BMW było ponownie BMW i3, a za nim znalazło się nowe BMW iX3. Dużym zainteresowaniem wśród polskich klientów cieszyło się także sportowe coupé BMW i4, które niedługo znajdzie się na drogach. Nowy BMW iX spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem wśród polskich klientów – tylko w grudniu zarejestrowano 40 egzemplarzy.

Świetny rezultat osiągnięto także w segmencie premium hybryd typu plug-in z 1 087 samochodami BMW (imponujący wzrost o 63%) i 180 MINI.

W ciągu najbliższego roku BMW Group rozszerzy portfolio zelektryfikowanych modeli o BMW i4, w pełni elektryczne BMW i7 oraz BMW X1. BMW serii 5, które odnotowuje wysoki udział w sprzedaży, dołączy do gamy modeli elektrycznych w 2023 r. Pojawią się także następca MINI Countryman i w pełni elektryczny Rolls-Royce Spectre. Już w 2023 r. w około 90% obecnych segmentów rynkowych z oferty BMW Group będzie obecny co najmniej jeden w pełni elektryczny model. Od połowy dekady Neue Klasse ukierunkowana na napęd całkowicie elektryczny będzie miała znaczący udział w sprzedaży BMW Group.

Polscy klienci uwielbiają sportową radość z jazdy

Pojazdy BMW ze znaczkiem M po raz kolejny cieszyły się największym zainteresowaniem wśród polskich klientów segmentów performance i high performance. Liczba zarejestrowanych modeli BMW M wzrosła o 41%, a najpopularniejsza okazała się rodzina M3 i M4.

W jubileuszowym roku BMW M GmbH będzie kontynuować ofensywę produktową, wprowadzając nowe modele high performance oraz performance. Wśród najważniejszych nowości znajdzie się BMW M240i xDrive Coupé oraz w dalszej części roku pierwsze BMW M3 Touring i ekskluzywna edycja specjalna modelu bazującego na nowym BMW M4 Coupé. BMW iX M60 wprowadza moc M do świata elektromobilności. Do produkcji trafi także najmocniejszy model seryjny BMW M – BMW XM.

Polskie BIG LOVE dla MINI

„Love brand” MINI odnotowało świetne wyniki w segmencie samochodów kompaktowych premium. Z 2 628 zarejestrowanymi pojazdami osiągnęło 26% wzrostu. Najpopularniejszym modelem został po raz kolejny MINI Countryman z 748 rejestracjami – liczbą o 31% większą niż rok temu.

Polacy kochają wersje performance MINI spod znaku John Cooper Works: 317 rejestracji przyczyniło się do 31% wzrostu i 12% udziału w sprzedaży marki. MINI odnosi sukcesy także w segmencie pojazdów zelektryfikowanych: MINI Cooper SE znalazł już 140 nabywców. Pełna gama produktowa marki zostanie zelektryfikowana na początku 2030 r.

BMW Group – elektryczna ofensywa i pierwsze miejsce w segmencie premium (sprzedaż 2021)

Warto wspomnieć także o sukcesie MINI Cabrio: liczba właścicieli, którzy mogą cieszyć się jazdą z niebem nad głowami, wzrosła o  imponujące 57%.

W 2022 r. MINI osiągnie istotny kamień milowy w rozwoju w Polsce: sieć dealerska zostanie rozbudowana do 26 salonów, o 10 więcej niż na początku 2021 r.

Dynamiczny rok dla BMW Motorrad

BMW Motorrad z sukcesami przejechało przez 2021 r.: pozyskując 2 286 nowych właścicieli motocykli marka odnotowała wzrost o 30%, ponownie zapewniając sobie pozycję lidera w klasie powyżej 500 cm3. Największym zainteresowaniem motocykle BMW Motorrad cieszyły się także w segmentach Adventure i Tour.

W 2022 r. na fanów dwóch kół czeka wiele nowości: reprezentant miejskiej mobilności, elektryczny skuter CE 04 i nowa rodzina motocykli turystycznych K 1600.

Znaczące inwestycje w sieć sprzedaży

Jednym z filarów sukcesu BMW Group w Polsce jest profesjonalna i szybko rozwijająca się sieć dealerska. Obecnie tworzy ją 36 salonów BMW, 18 MINI i 20 BMW Motorrad. W 2021 r. powstało wiele nowych inwestycji: showroom BMW M Sikora, niedawno otwarte autoryzowane serwisy Inchape Park oraz salony MINI M-Cars w Krakowie i MINI Auto Fus w Białymstoku. W 2022 r. planowany jest dalszy rozwój: tylko w pierwszej połowie roku zostanie otwartych 5 nowych salonów, począwszy od Bawaria Motors w Piasecznie i BMW Zdunek w Trójmieście po BMW Sikora w Zielonej Górze, ZK Motors w Radomiu i Dynamic Motors w Toruniu. Do końca roku liczba salonów MINI wzrośnie o 10. W tym roku Gazda Group jako jeden z pierwszych salonów w Europie wprowadzi pilotażowy program przedstawiający zupełnie nowe standardy projektowania i organizacji salonów, z uwzględnieniem nowatorskiego podejścia do doświadczenia klienta na miejscu. Koncepcja ta obejmuje jeszcze większą orientację na klienta, usługi cyfrowe oraz nowoczesny serwis.

Źródło: BMW