KIA – 2021 rok był przełomowy dla marki Kia w Polsce

W 2021 roku na każde 100 nowych samochodów osobowych rejestrowanych w Polsce aż 7 wyjeżdżało z salonów marki Kia, która ma za sobą najbardziej udany rok w historii. Czwarta najchętniej wybierana marka w zestawieniu liczby zarejestrowanych nowych samochodów osobowych w Polsce, rekordowa sprzedaż i jej spektakularny wzrost oraz modele, które z powodzeniem rywalizują w najpopularniejszym segmencie, czyli w klasie aut typu SUV – to tylko wybrane sukcesy marki z długiej listy zeszłorocznych osiągnięć.

Ponadto, Kia jest najlepiej przygotowaną marką do nowej ery w motoryzacji – do elektromobilności. Świadczy o tym nie tylko popularność jej w pełni elektrycznych i zelektryfikowanych modeli, ale również już ponad dekada doświadczenia w ich konstruowaniu.

Rekordowe – liczba rejestracji nowych aut osobowych i udział w rynku

W ubiegłym roku zarejestrowano w Polsce 446.680 nowych samochodów osobowych. To wynik o ponad 18 tys. egzemplarzy (+4,27%) lepszy niż w roku 2020 i jednocześnie o 110 tys. aut gorszy niż w 2019 roku. Wiele marek zanotowało przy tym dwucyfrowy spadek liczby rejestracji. Tylko nielicznym udało się ją zwiększyć. W TOP10 największe wzrosty są udziałem marek koreańskich – Kia zyskała aż 34% i uplasowała się na doskonałym 4. miejscu. Modele marki Kia są coraz chętniej wybierane przez klientów, dzięki czemu Kia znacząco zmniejszyła dystans do marki na miejscu nr 3 –Volkswagena. W 2021 roku zabrakło do niego jedynie 2,1 tys. aut. Dwa lata wcześniej różnica wynosiła aż blisko 25 tys. samochodów.

2021 rok Kia zakończyła z udziałem w rynku wynoszącym 7,24% (na koniec 2019 r. było to 5,3%). To oznacza, że już co 13. nowy samochód osobowy rejestrowany w Polsce wyjechał z salonu marki Kia.

Druga najchętniej wybierana marka samochodów przez nabywców indywidualnych

Ranking najpopularniejszych marek prezentuje się nieco inaczej, gdy podzieli się go na dwie kategorie klientów –flotowych (czyli firmy) oraz indywidualnych. W pierwszym z nich Kia plasuje się na 5. miejscu – w ubiegłym roku do firm i instytucji sprzedała 19.143samochody, co oznacza wzrost o 31,5%. Jeżeli chodzi o popularność wśród klientów prywatnych, Kia znajduje się na drugim miejscu i„urosła” w 2021 r. w porównaniu do wyniku z roku 2020aż o 37,9%.

Kia napędza transformację w kierunku elektromobilności

Samochodów elektrycznych Kia sprzedała o tylko 53 sztuki mniej niż marka numer 1, czyli Tesla. W ubiegłym roku zarejestrowano w Polsce 7.101 samochodów elektrycznych, czyli dwukrotnie więcej niż w 2020 roku. Modeli hybrydowych typu plug-in dostarczono 9.270 egzemplarzy, czyli o prawie 5 tys. więcej niż rok wcześniej.

Nowa Kia Sportage – fascynujący SUV skrojony idealnie na potrzeby Europejczyków (wszystkie informacje i dane techniczne)

W gamie modeli marki Kia są trzy samochody elektryczne (e-Niro, e-Soul i EV6) oraz cztery hybrydowe typu plug-in (Ceed kombi, XCeed, Niro i Sorento). Dosłownie za moment dołączy do nich piąty – nowy Sportage w wersji hybrydowej typu plug-in.

Najpopularniejszy samochód hybrydowy typu plug-in w Polsce w ubiegłym roku to Kia X CEED, która znalazła 455 nabywców. Udział marki Kia w segmencie aut hybrydowych typu plug-inwynosi 11%, co zapewnia jej w tym zestawieniu pozycję na najniższym stopniu podium. Wyprzedzają ją jedynie marki premium – Mercedes i BMW. Następna w kolejności marka popularna jest na dopiero 6. miejscu.

Nowa Kia Sportage dostępna do zamawiania, ceny bestsellerowego modelu z bogatym wyposażeniem zaczynają się już od 105,9 tys. zł

W segmencie samochodów elektrycznych Kia radzi sobie jeszcze lepiej. W ubiegłym roku była marką numer 2 na polskim rynku, ustępując jedynie Tesli różnicą zaledwie 53 aut. Już teraz co 8. samochód zasilany na prąd sprzedawany w Polsce to Kia.Wiele wskazuje na to, że wynik na koniec 2022 roku może być nawet lepszy, bo jest to pierwszy pełny rok sprzedaży rewolucyjnej pod wieloma względami Kia EV6 wprowadzonej na rynek w ostatnim kwartale roku 2021.

Sportage, Niro oraz XCeed znalazły w sumie 13.206 nabywców

Najpopularniejsze samochody w Polsce to SUV-y segmentu C, czyli kompaktowe. W 2021 roku zarejestrowano ich 109 tysięcy egzemplarzy, co oznacza, że stanowią aż 25%ogólnej sprzedaży. Dzięki aż trzem modelom – Sportage, Niro oraz XCeed – udział marki Kia w tym segmencie wynosi 12,1%.

Sportage to przy okazji również najpopularniejszy model marki Kia. W ubiegłym roku w Polsce zarejestrowano go aż 7.659 egzemplarzy. Drugi najchętniej kupowany model to Ceed, a trzeci – XCeed. Czwarte miejsce należy do miejskiego crossovera – Stonica.

Ogromną popularnością cieszy się także nowa Kia Sorento, pozycjonowana w segmencie SUV-ów klasy średniej. W ubiegłym roku nabywców znalazły 1.144 egzemplarze tego modelu, co pozwoliło Sorento wspiąć się na drugie miejsce wśród SUV-ów marek popularnych.

Źródło: KIA