Nissan prezentuje model Ariya Single Seater

Nissan zaprezentował nowy jednomiejscowy pojazd koncepcyjny Ariya Single Seater – samochód studyjny o wysokich osiągach, który pokazuje, w jaki sposób w pełni elektryczny układ napędowy Nissana Ariya może zostać wykorzystany w bolidzie przeznaczonym na tory wyścigowe.

Pojazd koncepcyjny został zaprezentowany podczas wydarzenia z cyklu Nissan Futures przez Alfonso Albaisa, starszego wiceprezesa Nissana ds. globalnego wzornictwa oraz Juana Manuela Hoyosa, dyrektora generalnego ds. globalnego marketingu i zaangażowania marki.

„Cieszymy się, że podczas wydarzenia Nissan Futures możemy zaprezentować szerokiej publiczności nasz nowy jednomiejscowy model koncepcyjny” – powiedział Hoyos. „W Nissanie mamy odwagę robić to, czego boją się inni. Za pomocą tego pojazdu studyjnego chcemy pokazać potencjał układu napędowego modelu Ariya zastosowanego w samochodzie inspirowanym sportami motorowymi, który nie tylko nawiązuje do designu i stylistyki odmiany drogowej, na której jest wzorowany, ale również wyznacza nowe granice wydajności i osiągów samochodu elektrycznego. Ten mający stanowić bazę testową dla przyszłej ewolucji technologicznej pojazd może pomóc w przeniesieniu wrażeń z jazdy drogowej do kokpitu samochodu wyścigowego, a także pokazuje doświadczenie marki Nissan w transferze wiedzy oraz rozwiązań technologicznych z toru wyścigowego na drogi publiczne” – dodał.

Nowy Nissan Ariya po raz pierwszy zaprezentowany w Polsce

Nowy koncept Ariya Single Seater daje spojrzenie na to, jak może wyglądać przyszłość osiągów zelektryfikowanych pojazdów Nissana.

Nissan Ariya inspirowany sztuką Zen

Albaisa powiedział: „W naszej długoterminowej strategii Nissan Ambition 2030 uwzględniliśmy nowy język stylistyczny Nissana, zwany ponadczasowym japońskim futuryzmem. Obecnie naszą inspiracją są dwa słowa-klucze zaczerpnięte bezpośrednio z języka japońskiego – słowo shun, oznaczające szybkie i bezwysiłkowe poruszanie się oraz słowo sho, które oznacza płynny, swobodny i pełen gracji ruch. Pojazd studyjny Ariya Single Seater doskonale wpisuje się w nową koncepcję stylistyczną marki. Dzięki wykorzystaniu elektrycznego układu napędowego z modelu Ariya w samochodzie inspirowanym sportami motorowymi, naszemu międzynarodowemu zespołowi projektantów udało się idealnie uchwycić ducha zachodzących zmian i stworzyć projekt łączący w sobie najnowsze rozwiązania technologiczne, najwyższe osiągi i prawdziwy kunszt wzornictwa”.

Jednomiejscowy pojazd koncepcyjny pod względem stylistycznym nawiązuje bezpośrednio do swojego drogowego pierwowzoru – crossovera coupé Ariya. Mowa przede wszystkim o efektownym podświetlanym wlocie powietrza w kształcie litery V, znanym z obecnie obowiązującego języka projektowania samochodów Nissana. Dynamiczna i opływowa linia boczna nadwozia, wyróżniającą model Ariya, w jego torowej wersji została dodatkowo podkreślona dzięki zastosowaniu masywnych płaszczyzn z włókna węglowego. Aerodynamiczne nadwozie, podobnie jak w odmianie drogowej, sprawia wrażenie bryły wyrzeźbionej przez opływające ją powietrze.

Inspiracją dla twórców konceptu Ariya Single Seater był również udział Nissana w mistrzostwach świata Formuły E ABB FIA. Marka uczestniczy w tym cyklu wyścigów samochodów elektrycznych, aby zaprezentować globalnej publiczności emocje i radość płynące z użytkowania pojazdów o zerowej emisji oraz zapewnić sobie miejsce w ścisłej czołówce firm pracujących nad rozwojem i projektowaniem samochodów wyposażonych w napędy elektryczne.

„Nissan rywalizuje w rozgrywkach Formuły E nie tylko z myślą o ściganiu się i wygrywaniu na torze, ale również po to, aby wspierać rozwój jeszcze lepszych i wydajniejszych pojazdów elektrycznych dla masowych klientów” – powiedział Tommaso Volpe, globalny dyrektor ds. sportów motorowych Nissana. „Nasze programy rozwoju pojazdów elektrycznych czerpią z założeń w zakresie rozwoju bolidów Formuły E i na odwrót, umożliwiając tym samym transfer technologii z dróg publicznych na tor wyścigowy i z toru wyścigowego na drogi. Samochód koncepcyjny Nissan Ariya Single Seater to połączenie elektrycznego układu napędowego składającego się z dwóch silników oraz rewolucyjnego napędu na cztery koła, wzorowanego na rozwiązaniu zastosowanym w drogowym modelu Ariya, z jednomiejscowym nadwoziem rodem z rasowego bolidu wyścigowego – to ekscytujący pokaz mocy, możliwości i potencjału drzemiącego w pojazdach elektrycznych” – dodał.

Źródło: Nissan