Toyota T-Mate – nowa generacja systemów bezpieczeństwa czynnego

Toyota koncentruje się na zapewnieniu najwyższych standardów bezpieczeństwa w swoich pojazdach, stale znajdując nowe sposoby wykorzystania nowoczesnych technologii, aby pomóc w unikaniu wypadków i poprawić ochronę kierowcy, pasażerów i innych użytkowników dróg. Dzięki temu podejściu powstała nowa generacja zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy – znanych jako ADAS – które odgrywają coraz większą rolę w zwiększaniu bezpieczeństwa jazdy.

Sygnalizując kolejny etap rozwoju technologii bezpieczeństwa w samochodach, Toyota wprowadza na rynek Toyota T-Mate, nową nazwę dla wszystkich swoich systemów bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy. Obejmuje szeroką gamę układów zaprojektowanych dla poprawy bezpieczeństwa w wielu różnych sytuacjach na drodze, od precyzyjnego parkowania po jazdę po miejskich ulicach i autostradach.

Rozwój technologii bezpieczeństwa sprawił, że coraz częściej wykorzystuje się czujniki, radary i kamery do ciągłego monitorowania nie tylko działania pojazdu, ale także otoczenia na drodze i w jej pobliżu. Systemy oparte na technologiach monitorowania otoczenia ostrzegają kierowcę o potencjalnych zagrożeniach i, jeśli to konieczne, aktywują automatyczne hamowanie, skręt kierownicy i ograniczenie przyspieszenia, aby pomóc zapobiec wypadkowi lub złagodzić jego skutki.

Toyota Corolla MY2022 – nowy system multimedialny i nowe kolory nadwozia

Nazwa Toyota T-Mate otwiera nowe możliwości komunikowania korzyści płynących ze stosowania systemów ADAS w rzeczywistych warunkach drogowych. Tworzy też podstawy dla lepszego zrozumienia przez użytkowników ewolucji samochodów w kierunku coraz większej automatyzacji i autonomii. To także okazja, aby wyjaśnić zalety ADAS w bardziej przyjazny dla użytkownika sposób – ukazać automatycznego asystenta bezpiecznej jazdy jako partnera, który nieustannie czuwa, by w razie potrzeby udzielić kierowcy wsparcia w trudnej sytuacji. T-Mate zawiera pakiet Toyota Safety Sense oraz inne systemy bezpieczeństwa czynnego i automatycznego parkowania, które nie tylko ułatwiają prowadzenie, ale też chronią pasażerów i innych użytkowników dróg.

Systemy bezpieczeństwa czynnego nowej generacji

Nieustanny rozwój zaawansowanych systemów bezpieczeństwa i ich szerokie zastosowanie w pełnej gamie modeli stanowią potwierdzenie zaangażowania Toyoty w ograniczanie liczby wypadków. Premiera T-Mate zbiega się z wprowadzeniem na rynek najnowszej generacji pakietu Toyota Safety Sense, zawierającego wiele innowacyjnych funkcji oraz udoskonaleń dotychczasowych systemów.

Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) po raz pierwszy otrzymuje funkcję ograniczenia przyspieszenia przy małej prędkości (Acceleration Suppression) i asystenta włączania się do ruchu na skrzyżowaniach (Intersection Cut-In Traffic Assist), a także ulepszoną funkcję wykrywania pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka (Oncoming Traffic Detection) i układ zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach (Intersection Turn Assist).

Toyota C-HR MY 2022 – zaawansowane multimedia Toyota Smart Connect i odświeżona wersja Style

Inne nowe funkcje TSS to system awaryjnego zatrzymania pojazdu (Emergency Driving Stop System, EDSS) oraz zdalne aktualizacje przez internet bezprzewodowy, dzięki którym systemy bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy w samochodach Toyoty będą przez całe życie pojazdu rozbudowywane o aktualizacje już posiadanych systemów oraz o nowe funkcje. Szczegółowa zawartość pakietu T-Mate będzie się różnić w zależności od modelu i wersji wyposażenia.

Nowa nazwa systemów bezpieczeństwa Toyota T-Mate będzie stopniowo wprowadzana na europejskie rynki razem z premierami nowych produktów.

Źródło: Toyota