GDDKiA – bezpieczne wyjazdy w okresie Wszystkich Świętych

W związku ze spodziewanym wzmożonym ruchem na drogach krajowych zostały podjęte działania, by pomóc kierowcom w sprawnym i bezpiecznym podróżowaniu po sieci dróg zarządzanych przez GDDKiA. Od piątku (29 października) do poniedziałku (1 listopada) służby drogowe GDDKiA będą działały w stanie podwyższonej gotowości, wspierając w działaniach jednostki Policji.

Przyjęta organizacji pracy umożliwia podejmowanie natychmiastowych działań w celu należytego utrzymania przejezdności dróg krajowych. W wspomnianych dniach w Punktach Informacji Drogowej została zwiększona obsada dyżurnych.

Ograniczamy utrudnienia

Ponadto dokonano przeglądu tymczasowej organizacji ruchu, oraz w miarę możliwości ograniczono do minimum utrudnienia związane z prowadzonymi robotami na sieci dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA.

Ograniczenie dla ciężarówek 

W okresie Wszystkich Świętych ograniczony będzie ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz będzie obowiązywał w całej Polsce 31 października, w godzinach od 18 do 22, oraz 1 listopada od 8 do 22.

Zmieniona organizacja ruchu przy cmentarzach

Na drogach biegnących przy cmentarzach spodziewać się możemy zmienionej organizacji ruchu. Miejsca przy cmentarzach na drogach krajowych, gdzie pojawią się zmiany w organizacji ruchu: województwo dolnośląskie, województwo lubelskie, województwo lubuskie, województwo opolskiewojewództwo podkarpackie, województwo świętokrzyskie, województwo warmińsko-mazurskie, województwo wielkopolskie.

Trudne warunki jesienią 

W takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża. Pamiętajmy, że znaki ograniczenia prędkości wskazują prędkość maksymalną, jaka obowiązuje na danym odcinku. Na drodze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych, jak również natężenia ruchu.

Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu pojazdu – sprawnych wycieraczkach, czystych reflektorach, a podczas jazdy o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Nie nadużywajmy przednich i tylnych świateł przeciwmgłowych, które przy niewielkim ograniczeniu przejrzystości powietrza lub dobrej widoczności tylko oślepią innych użytkowników drogi.

Jeżeli spada temperatura, warto pomyśleć o zmianie opon na zimowe. Optymalne okno pracy opon zimowych zaczyna się, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Nie tylko GDDKiA

Jak co roku na drogach całego kraju policjanci będą prowadzić akcję Znicz. Funkcjonariusze będą sprawdzać trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów i bacznie przyglądać się czy podczas jazdy przestrzegamy przepisów ruchu drogowego.

Ostrożność i zdrowy rozsądek 

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zachęcamy też do stosowania się do dekalogu rozsądnego kierowcy.

Bezpieczeństwo. Na drodze zawsze jest priorytetem

Podkreślaliśmy to już wielokrotnie. Drogi to nie prywatne tory wyścigowe i muszą być wykorzystywane przez użytkowników zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. To kierowcy mają największy wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

GDDKiA – korytarz życia – obowiązek, który ratuje życie

O najważniejszych zasadach dotyczących m.in. bezpiecznego poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych, odczytywania informacji ze znaków o zmiennej treści czy sprawnego włączania się do ruchu już przypominaliśmy przy okazji wyjazdów na wakacje.

GDDKiA – gotowi do zimowego utrzymania dróg w sezonie 2021/2022

Warto też wspomnieć, że tak jak jazda na suwak oraz korytarz życia w grudniu 2019 roku stały się obowiązkiem, tak od 1 czerwca br. weszła w życie kolejna nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym. Dzięki niej nastąpiło m.in. uregulowanie kwestii bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych, która powinna być równa połowie prędkości.

Serwis drogi.gddkia.gov.pl – ważne informacje dla kierowców

Dobrze zaplanowana podróż oraz dostęp do bieżących informacji o sytuacji na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA również przyczyniają się do bezpiecznego korzystania z tych dróg. Przypominamy, że od maja br. użytkownicy dróg mogą korzystać z nowego serwisu GDDKiA, w którym znajdą m.in. informacje, jakich utrudnień mogą się spodziewać na trasie oraz jakie są warunki pogodowe. Mogą również podejrzeć obrazy z kamer na drogach krajowych. Te i wiele innych informacji na drogi.gddkia.gov.pl.

Źródło: GDDKiA