Toyota GR Yaris Samochodem Roku 2021 według Jeremy’ego Clarksona

Jeremy Clarkson wybrał Toyotę GR Yaris na najlepszy samochód 2021 roku. Zdaniem słynnego dziennikarza sportowy hatchback Toyoty to jedno z najprzyjemniejszych i najbardziej ekscytujących aut, jakimi kiedykolwiek jeździł.

Sportowy hatchback Toyoty wygrał w kategorii „Samochód Roku według Clarksona” w corocznym plebiscycie Sunday Times Motor Awards. Słynny dziennikarz motoryzacyjny, znany z programów Top Gear i The Grand Tour, jest felietonistą Sunday Times i sam decyduje, któremu samochodowi przyznać specjalne wyróżnienie w konkursie na samochód roku brytyjskiego tygodnika. Jeremy Clarkson w swojej recenzji napisał, że GR Yaris jest jednym z najprzyjemniejszych i najbardziej ekscytujących aut, jakimi kiedykolwiek jeździł.

GR Yaris to sportowy hatchback z turbodoładowanym silnikiem i napędem na cztery koła GR-Four. Choć jest przystosowany do jazdy po publicznych drogach, został opracowany z myślą o startach w lokalnych rajdach i wyścigach. To szczególny samochód na rynku sportowych aut, dla którego inspiracją stały się doświadczenia Toyota Gazoo Racing w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Jego związki z międzynarodowymi rajdami na tym się nie kończą. GR Yaris stanowi bazę dla rajdowego Yarisa nowej najwyższej kategorii Rally, który zadebiutuje w przyszłorocznym sezonie WRC.

Toyota GR Yaris – niepowtarzalne dzieło młodej artystki

Toyota GR Yaris to zupełnie nowy projekt, odrębny od Yarisa czwartej generacji. Auto zostało opracowane w technologii TNGA i powstało dzięki połączeniu platformy GA-B Yarisa i GA-C Corolli. Umożliwiło to wyposażenie go w unikalny napęd na cztery koła GR-FOUR, który pozwala na dostosowanie rozdziału momentu obrotowego między przednie i tylne koła do spokojnej, sportowej lub torowej jazdy. Wiele uwagi poświęcono ograniczeniu masy i aerodynamice nadwozia, m.in. wprowadzając do konstrukcji aluminiowe komponenty, dach z włókna węglowego oraz przedni i tylny spojler. Samochód ma precyzyjny układ kierowniczy, przedni i tylny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu LSD oraz sportowe zawieszenie, hamulce i koła.

Toyota Motor Europe sprzedała ponad pół miliona hybryd w 9 miesięcy

Pod maską GR Yarisa pracuje trzycylindrowy turbodoładowany silnik o pojemności 1,6 l i mocy 261 KM, sparowany z manualną skrzynią biegów. Samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,2 s, a maksymalna prędkość została ograniczona elektronicznie do 230 km/h. GR Yaris waży tylko 1280 kg, a jego stosunek masy do mocy wynosi 4,9 kg/KM.

GR Yaris zadebiutował na światowym rynku w 2020 roku, a od maja 2020 roku jest dostępny w Polsce. GR Yaris jest w ofercie Toyoty modelem limitowanym maksymalnie do 1000 samochodów rocznie.

Źródło: Toyota