Szef Toyoty ostrzega – przejście na elektromobilność grozi masowymi zwolnieniami w motoryzacji

Akio Toyoda ostrzega, że konsekwencją całkowitego przejścia na elektromobilność może  tylko w samej Japonii oznaczać likwidacja milionów miejsc pracy. Skrytykował on decyzje władz w Europie i Japonii, które chcą by do 2050 roku maksymalnie ograniczyć emisję CO2 i całkowicie przejść na pojazdy z napędem elektrycznym. To oznacza zakończenie produkcji pojazdów z silnikami spalinowymi, co juz zapowiada wielu producentów.

Takie rozwiązanie oznacza katastrofę dla światowego przemysłu motoryzacyjnego, bo produkcja pojazdów z napędem elektrycznym nie wymaga aż takiego dużego zatrudnienia.

Dobrym przykładem jest Japonia, gdzie obecnie produkuje się rocznie około 10 mln pojazdów zasilanych silnikami spalinowymi, z czego 50 proc. przeznaczonych jest na eksport. Zgodnie z przyjętymi założeniami w 2030 roku Japonia ograniczy produkcję aut z silnikami spalinowymi włącznie z hybrydami i plug-in hybrydami, do 8 mln egzemplarzy.

Toyota podwaja w Polsce produkcję elektrycznych napędów hybrydowych do modelu Yaris

Jeżeli władze Japonii, podobnie jak w wielu krajach Europy, podjęłyby decyzję o wprowadzeniu ograniczeń, to w konsekwencji oznaczałoby utratę pracy przez 5,5 mln pracowników i upadek wielu producentów.

Akio Toyoda apeluje o zachowanie rozsądku i ochronę przemysłu motoryzacyjnego.

Źródło: Toyota