ŠKODA ENYAQ iV – pierwszy egzemplarz trafił do kolekcji Narodowego Muzeum Techniki w Pradze

Znane z wyjątkowych zbiorów Narodowe Muzeum Techniki (NTM) w Pradze wzbogaciło się o kolejny klejnot, którym jest pierwsza wyprodukowana w Mlada Boleslav całkowicie elektryczna  ŠKODA ENYAQ iV. 

To nie jedyny samochód marki ŠKODA, który zobaczymy w praskim Narodowym Muzeum Techniki. Najstarszym modelem podarowanym 86 lat temu przez Vaclava Klementa jest Laurin & Klement VOITURETTE B z 1906 roku.

– Ten pierwszy całkowicie zasilany energią elektryczną model marki  ŠKODA zbudowany na platformie MEB ukazuje kierunek, w którym będziemy zmierzać. W nadchodzących latach stworzymy w Republice Czeskiej centrum elektromobilności, a do 2030 roku chcemy produkować komponenty i samochody elektryczne w trzech naszych czeskich fabrykach. ENYAQ iV otwiera nowy rozdział i jednocześnie dopełnia muzealną kolekcję marki ŠKODA, która może się pochwalić 126-letnią historią – powiedział Michael Oeljeklaus, członek zarządu ŠKODA Auto odpowiedzialny za produkcję i logistykę.

ŠKODA ENYAQ COUPÉ iV – zdjęcia nowego elektrycznego modelu tuż przed premierą

Karel Ksandr, generalny dyrektor Narodowego Muzeum Techniki w Pradze powiedział: W 1935 roku, gdy nasze muzeum mieściło się jeszcze na Hradčanech, jednym z ważnych eksponatów tworzonej wówczas kolekcji transportu był dar Václava Klementa. Współzałożyciel legendarnej marki odkupił od swoich byłych klientów kilka legendarnych pojazdów, które przed przekazaniem do muzeum zostały odrestaurowane. Był to Laurin & Klement VOITURETTE B z 1906 roku, trzy motocykle oraz cenne materiały i przedmioty związane z marką. Klement wspomagał także finansowo budowę nowego muzeum.

ŠKODA AUTO 25 listopada 2020 roku rozpoczęła produkcję swojego pierwszego w historii całkowicie elektrycznego modelu ENYAQ iV. Ale już 30 sierpnia 2021 roku z taśmy w Mlada Boleslav zjechał 100 tys. egzemplarz z oznaczeniem iV. Takie oznaczenie ŠKODA wykorzystuje do zelektryfikowanych modeli.

Źródło: ŠKODA AUTO