Renault Mégane E-TECH 160 Hybryda plug-in – auto na miarę naszych czasów

Od wielu lat ten model stanowi ważny element w ofercie francuskiego producenta. Wielkim wydarzeniem była premiera pierwszej generacji we wrześniu 1995 roku podczas międzynarodowego salonu motoryzacyjnego IAA we Frankfurcie nad Menem. Niekwestionowanym atutem stała się zróżnicowana gama modeli Mégane dająca użytkownikom wybór optymalnego nadwozia.

Marsz po międzynarodowy sukces zainaugurowały dwie wersja nadwozi – 5-drzwiowy hatchback i 2-drzwiowe coupé. do nich dołączyły w kolejnych miesiącach wersje – sedan, cabriolet i kombi. Samochody były cenione przede wszystkim za zapewnienie najwyższego stopnia bezpieczeństwa pasażerów. Różne wersje powstawały w 8 fabrykach. W latach 1995-2002 produkowano je w Europie, a od 1996 do 2009 w Argentynie.  Do dzisiaj pierwsza generacja Mégane Classic produkowana jest w Wenezueli.

Renault Mégane 5d hatchback – porównanie generacji

GeneracjaRenault Mégane IRenault Mégane IIRenault Mégane IIIRenault Mégane IV
Lata produkcji1995-20092002-20082008-20152015-aktualnie
Długość4129 mm4209 mm4295 mm4359 mm
Szerokość1699 mm1777 mm1808 mm1814 mm
Wysokość1420 mm1457 mm1423 mm1447 mm
Rozstaw osi2580 mm2625 mm2640 mm2669 mm
Pojemność bagażnika348 / 1368 l330 / 1190 l405 / 1162 l384 / 1247 l

W 2002 roku hitem międzynarodowego salonu motoryzacyjnego w Genewie stała się kolejna generacja Mégane.  Futurystyczny design drugiej generacji 5-drzwiowego hatchbacka Renault Mégane został doceniony przez międzynarodowe jury prestiżowego konkursu The Car of the Year, które zaszczytny tytuł Auta Roku 2003 przyznało temu modelowi. Jednak przetrwał on w produkcji jedynie 6 lat (najkrócej z trzech pierwszych generacji).

Design trzeciej generacji Mégane, która miała premierę podczas międzynarodowego salonu motoryzacyjnego w Paryżu (2008) nie był już tak odważny, ale jednocześnie uznany za najmniej atrakcyjny. Producent sytuację próbował ratować drugim face liftingiem, w którego efekcie model otrzymał nowy pas przedni, nowy grill, nowe przednie reflektory i duże logo.

Zielona Ostoja Renault – Badanie “Ekologiczne postawy Polaków”

Aktualna (czwarta) generacja po raz pierwszy zaprezentowana została podczas międzynarodowego salonu motoryzacyjnego IAA 2015 we Frankfurcie nad Menem. Dostępna jest już tylko w wersji 5-drzwiowej hatchback i kombi. Od 2020 roku produkowana jest wersja po face liftingu, która otrzymała nowe przednie reflektory Pure Vision LED z charakterystycznymi paskami po bokach, które znane były już z Clio V generacji. Diodowe są też przednie światła mgłowe i tylne światła zespolone.

Podczas międzynarodowego salonu motoryzacyjnego IAA Mobility Monachium 2021 zaprezentowana została elektryczna wersja Renault Mégane E-TECH, która pojawi się w sprzedaży w pierwszej połowie 2022 roku i ma rozpocząć nową erę w historii tego popularnego modelu.

Renault Mégane – najważniejsze bezpieczeństwo

Jednym z głównych zadań dla konstruktorów przy tworzeniu rodziny Mégane było bezpieczeństwo. Już pierwsza generacja była w stanie zapewnić kierowcy i współpasażerowi najwyższy stopień bezpieczeństwa w przypadku zderzenia z przeszkodą. To przed wielu laty potwierdził wypadek znanego wrocławskiego dziennikarza. Prowadzone przez niego auto zostało dosłownie zdemolowane, ale kierowca wyszedł z tego koszmarnie wyglądającego wypadku niemalże bez szwanku.

Także przy tworzeniu kolejnych generacji Mégane bezpieczeństwo wciąż pozostało na liście ważnych priorytetów. Najnowsza generacja podczas testów zderzeniowych EuroNCAP otrzymała najwyższa ocenę pięciu gwiazdek.

Już od podstawowej wersji wyposażenia oferuje w standardzie w 100% LED-owe oświetlenie drogi. Nowoczesne oświetlenie diodowe gwarantuje lepszą jakość światła, przyjemniejszą dla oka barwę oraz większy zasięg oświetlenia drogi co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo prowadzenia samochodu. Lampy tylne również wykonane są w technologii Full LED, a żeby wyróżnić auto na drodze posiadają sekwencyjne kierunkowskazy.

W ofercie producenta znajdują się do wyboru 4 pakiety bezpieczeństwo. To system kontroli bezpiecznej odległości oraz aktywny system wspomagania nagłego hamowania z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów.

Asystent jazdy w korku i na autostradzie będący połączeniem adaptacyjnego tempomatu (z funkcją Stop&Go) z systemem utrzymywania samochodu w osi pasa ruchu, który doskonale sprawdza się również na zakrętach. System utrzymuje stałą prędkość, działa od 0 do 160 km/h i zapewnia stałą odległość od samochodu poprzedzającego.

Kolejnym jest system utrzymywania pasa ruchu wraz systemem ostrzegania o nadmiernej prędkości, funkcja automatycznej zmiany świateł z drogowych na mijania oraz system kontroli zmęczenia kierowcy.

Jest też system utrzymywania pasa ruchu z system kontroli bezpiecznej odległości oraz aktywnym system wspomagania nagłego hamowania z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów.

Ostatni z pakietów oferuje: aktywny regulator prędkości (ACC), system utrzymywania pasa ruchu, system kontroli bezpiecznej odległości, aktywny system wspomagania nagłego hamowania z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów oraz funkcję połączenia alarmowego eCall.

Renault Mégane E-TECH 160 Hybryda plug-in – nietypowa przekładnia

Zapewne najciekawszym elementem najnowszego wcielenia Mégane w wersji hybrydowej plug-in jest układ napędowy z nietypową przekładnią Multi-mode. Francuski producent przy jej projektowaniu skorzystał z doświadczenia zdobytego w konstruowaniu zespołów napędowych do bolidów Formuły 1. W praktyce połączono ze sobą dwie przekładnie, z których jedna z czterema stopniami przełożenia przekazuje moment obrotowy jednostki benzynowej, a druga dwustopniowa przenosi moment obrotowy silnika elektrycznego.

W przekładni wielotrybowej nie ma klasycznych synchronizatorów i dlatego synchronizacją obrotów kół zębatych zajmuje się trzeci silnik elektryczny. Największa zaletą takiego przeniesienia napędu jest brak sprzęgła załączającego napęd w momencie ruszania z miejsca, gdyż w podczas tego manewru pracuje tylko cichy silnik elektryczny. Jednostka spalinowa uruchamia się dopiero przy większej prędkości.

Akumulatory trakcyjne pozwalają pokonanie na energii elektrycznej dystansu ok. 35-40 km, co oczywiście uzależnione jest od charakteru jazdy i temperatury otoczenia. Im zimniej, tym krócej. Do pełnego ładowania potrzebujemy ok. 3 godziny. Z cała pewnością taki system sprawdzi się, gdy mamy w domu i w miejscu pracy indywidualną ładowarkę.

Renault Mégane E-TECH 160 Hybryda plug-in – komfortowe i praktyczne wnętrze

W tym samochodzie z cała pewnością na złe warunki pracy nie może narzekać kierowca, który ma praktycznie wszelkie elementy sterowania w zasięgu ręki. Pozytywnie oceniamy design wnętrza. Czytelny wirtualny kokpit i system multimediów Easy Link z dotykowym wyświetlaczem o przekątnej 9,3-cala zapewnia prostą i intuicyjną obsługę.

Kierowca i współpasażer docenią komfort przednich foteli, które pozwalają na uzyskanie ustawień według własnych preferencji. Ich zalety odczujemy podczas dłuższej jazdy.

Renault Mégane E-TECH 160 Hybryda plug-in – podsumowanie

Najnowsza generacja Renault Mégane kontynuuje najlepsze tradycje. Może podobać się design nadwozia, który utrzymany jest w najnowszym stylu marki, który zapoczątkowany został w modelu Talisman. Użytkownicy docenią bogate wyposażenie oraz pokładowe systemy bezpieczeństwa. Hybryda plug-in stanowi jedną z możliwości wyboru. Chociaż Renault korzysta z wzbudzającej kontrowersje przekładni, to jednak spełnia ona swoje zadanie.

Renault Mégane E-TECH 160 Hybryda plug-in – podstawowe dane techniczne

Pojemność skokowa i rodzaj silnika1598 cm3, R4, benzynowy, hybryda plug-in
Moc układu hybrydowego160 KM
Moc silnika spalinowego91 KM przy 5600 obr./min
Moc silnika elektrycznego66 KM przy 2283-7000 obr./min
Maksymalny moment obrotowy silnika spalinowego144 Nm przy 3200 obr./min
Maksymalny moment obrotowy silnika elektrycznego205 Nm przy 200-2283
Skrzynia biegów i napędautomatyczna Multi-mode MMT, napęd na przednie koła
Prędkość maksymalna175 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h9,4 s
Średnie zużycie paliwa podczas testu6,8 l/100 km
Długość4359 mm
Szerokość1591 mm
Wysokość1447 mm
Rozstaw osi2669 mm
Pojemność bagażnika261 l
Pojemność zbiornika paliwa39 l
Masa własna1530 kg
Cena wersji Intens135 900 zł