AAA Auto – więcej prawie nowych aut na rynku, o 3,6 tys. zł wzrosły ceny

W drugim kwartale tego roku w Europie Środkowej pojawiło się 93 232 ofert sprzedaży prawie nowych aut (do 5 lat). Wraz z ustępującą pandemią rynek aut używanych zaczął się znacznie ożywiać. Ożywienie dotyczyło również segmentu prawie nowych samochodów, który w krajach Grupy Wyszehradzkiej wzrósł w drugim kwartale o 6 500 w porównaniu do pierwszego (86 667): w Czechach o 1 740 aut, na Słowacji o 1 219, w Polsce o 1 566. Ceny najbardziej wzrosły w Polsce –  o 3 688 zł.

„Widać, że głód klientów na nowsze samochody używane jest naprawdę wielki po roku pandemii, pełnym ograniczeń i zakazów. Dealerzy muszą więc stale reagować na zwiększony popyt, a także odpowiadać na przestoje w produkcji nowych samochodów, w przypadku których czas dostawy został znacznie wydłużony. Klienci, którzy nie chcą czekać nawet rok, zanim producent dostarczy nowy samochód, często sięgają po nowe auta używane, które są dostępne od ręki, są tańsze od nowych i praktycznie porównywalne jakościowo” – powiedział Petr Vaněček, dyrektor AURES Holdings, który zarządza siecią centrów samochodowych AAA AUTO. W Czechach rynek samochodów używanych jest całkowicie zdominowany przez krajowe Skody, które w drugim kwartale zajmowały siedem z dziesięciu miejsc w TOP 10 prawie nowych aut używanych. Rynek polski prawie nowych aut używanych w drugim kwartale został natomiast zdominowany przez Toyotę. Modele Toyoty zajęły trzy z dziesięciu miejsc w TOP 10 (w tym pierwsze i drugie).

AAA Auto – auta popowodziowe płyną do Polski

Najczęściej ogłaszane prawie nowe samochody w Polsce w poszczególnych kategoriach w II kwartale 2021r. (w wieku do pięciu lat i z przebiegiem do 50.000 km):

TOP 10TOP 10 HybrydyTOP 10 SUVy
Toyota CorollaToyota CorollaToyota C-HR
Toyota YarisToyota C-HRNissan Qashquai
Opel CorsaToyota YarisHyundai Tucson
Renault ClioToyota AurisDacia Duster
Toyota C-HRToyota RAV 4Renault Captur
BMW 3Toyota CamryVolvo XC60
Skoda OctaviaVolvo XC60Kia Sportage
Renault MeganeVolvo XC90Ford Kuga
Nissan QashqaiFord MondeoMercedes GLC
       Skoda FabiaSuzuki VitaraSuzuki Vitara

W drugim kwartale 2021 r. na rynku aut używanych w Polsce ogłaszano 41 462 nowych używanych samochodów, czyli o 1 566 aut więcej niż w pierwszym kwartale. Mediana ceny wzrosła o 3 688 zł., do kwoty 82 900 zł. Średnia wieku wynosiła 2,1 lat, a licznik wskazywał najczęściej 23 000 km. Najczęściej oferowane były Toyota Corolla (1 273 sztuk), Toyota Yaris (910 sztuk) i Opel Astra (854 sztuk).

Źródło: AAA Auto