Nowa Škoda Fabia IV już jest produkowana

W głównej fabryce Mlada Boleslav rozpoczęto 12 lipca 2021 r. produkcję seryjną czwartej generacji modelu Škoda Fabia. Nowy model powstaje na tej samej linii produkcyjnej wraz z modelami Scala i Kamiq. W celu modernizacji zainwestowano 110 mln euro i maksymalnie zwiększono robotyzację procesu produkcyjnego.

Rozpoczęcie produkcji jest zawsze wyjątkowym momentem, do którego specjalnie się przygotowujemy. Dzisiaj świętujemy oficjalne rozpoczęcie produkcji nowego modelu Škoda Fabia. Duże inwestycje są widoczne na każdym kroku i pozwalają na osiąganie coraz lepszych wyników i kolejnych sukcesów – powiedział Michael Oeljeklaus, członek zarządu Škoda Auto odpowiedzialny za produkcję i logistykę.

Klasyk tygodnia – Škoda Octavia Combi zadebiutowała 60 lat temu

Warto przypomnieć, że pierwsza generacja modeli Škoda Fabia miała premierę w 1999 roku i ze sprzedażą 1,7 mln egz. stała się jednym z najlepiej sprzedających się modeli w swoim segmencie. Druga generacja zadebiutowała w 2007 roku, a trzecia w 2014 roku. Na całym świecie sprzedano 4,5 mln egzemplarzy.

Czwarta generacja modelu Fabia po raz pierwszy zbudowana została na koncernowej platformie MQB-A0, która umożliwiła zwiększenie bezpieczeństwa i komfortowego wyposażenia. Długość całkowita 4108 mm oznacza, że po raz pierwszy ten model przekroczył długość 4 m. Model oferuje o 50 l większa pojemność bagażnika (380 l).

Użytkownicy mają do wyboru jeden z pięciu silników benzynowych generacji EVO, które dostępne są z manualną i automatyczną przekładnią DSG. Zwiększona do 50 l pojemność zbiornika paliwa wg. producenta umożliwia pokonanie na jednym tankowaniu dystansu prawie 900 km.