MINI – dach MINI Multitone nową atrakcją

W 3-drzwiowym MINI, 5-drzwiowym MINI oraz MINI Clubman oferowana będzie niespotykana u konkurencji nowa cecha stylistyczna. Innowacyjna metoda lakierowania wykorzystywana w fabryce MINI w Oksfordzie umożliwia wykonanie dachu w trzech kolorach i tworzy akcent typowy dla stylu brytyjskiej marki premium.

Różnorodność kolorów to tradycja w MINI. Kontrastowe lakierowanie dachu nadało kiedyś klasycznemu Mini szczególnie wyrazisty wygląd i od czasu wprowadzenia na rynek nowoczesnego MINI 20 lat temu, nadal stanowi atrakcyjny akcent wizualny w różnych odcieniach. Dzięki ekskluzywnemu dachowi Multitone, indywidualizacja wyglądu zewnętrznego MINI, osiągalna dzięki lakierom, zyskuje teraz zupełnie nowy wymiar. Po raz pierwszy w brytyjskiej fabryce MINI w Oksfordzie zastosowano innowacyjny proces lakierowania „na mokro”, aby stworzyć trójkolorowy wzór na dachu pojazdu.

Pionierem tej innowacyjnej formy malowania dachu jest MINI Cooper SE (zużycie energii w cyklu mieszanym: 17,6 – 15,2 kWh/100 km). Po raz pierwszy dach Multitone został zaproponowany jako część MINI Electric Collection w całkowicie elektrycznym modelu brytyjskiej marki premium, który został zaprezentowany równolegle ze światową premierą najnowszej i najmłodszej edycji modeli małych samochodów MINI. Dach Multitone, jedyny taki w świecie samochodów produkowanych seryjnie, jest teraz dostępny jako wyposażenie dodatkowe 3-drzwiowego i 5-drzwiowego MINI w segmencie samochodów małych premium oraz MINI Clubman, które odnosi sukcesy w segmencie samochodów kompaktowych premium.

Wizualnym wyróżnikiem nowej cechy stylistycznej jest płynne przejście pomiędzy trzema wybranymi kolorami dachu Multitone. Od ciemnego San Marino Blue z przodu dachu kolor przechodzi łagodnie do jaśniejszego odcienia koloru niebieskiego Pearly Aqua, a następnie równie łagodnie do czerni Jet Black. Wyjątkowa estetyka tego gradientu kolorystycznego jest również dobrze rozpoznawalna w połączeniu z opcjonalnym szklanym dachem panoramicznym oraz opcjonalnymi relingami dachowymi. Kolorystyka dachu Multitone atrakcyjnie i harmonijnie współgra niemal ze wszystkimi lakierami karoserii oferowanymi do 3‑drzwiowego i 5-drzwiowego MINI oraz MINI Clubman. Jest on zatem dostępny w połączeniu ze wszystkimi lakierami nadwozia, z wyjątkiem wariantu niemetalizowanego Chili Red i metalizowanego British Racing Green oraz oferowanego do MINI Clubman metalizowanego Indian Summer Red.

MINI rusza na wakacje – najbardziej ekologiczna flota kamperów na świecie

Kontrastowe lakierowanie dachu wyjątkowo silnie podkreśla charakterystyczną trzyczęściową bryłę karoserii MINI. Pozioma struktura nadwozia, przeszklonej kabiny pasażerskiej i dachu to typowa dla marki zasada projektowania. Stylistyka dachu staje się wyrazem osobistego stylu. W zależności od wersji modelu w wyposażeniu dodatkowym oferowane jest fabryczne lakierowanie kontrastowe w kolorze białym, czarnym i srebrnym. W modelach John Cooper Works dostępny jest ponadto dach w kolorze czerwonym. Oprócz tego w ofercie oryginalnych akcesoriów MINI znajdują się dodatkowe dekoracje dachowe w różnych wersjach – od Union Jack po flagę startową.

Rozszerzenie gamy kontrastujących lakierów o fabryczny dach Multitone jest możliwe dzięki wprowadzeniu nowego typu techniki lakierowania w brytyjskiej fabryce MINI w Oksfordzie. Na dach odpowiednio skonfigurowanego pojazdu nakładany jest najpierw jasny odcień Pearly Aqua. W kolejnych etapach na dach nakładane są kolory San Marino Blue z przodu i Jet Black z tyłu, które tworzą płynne gradienty kolorów charakterystyczne dla dachu Multitone. Innowacyjna metoda lakierowania jest w pełni zintegrowana ze zautomatyzowanym procesem produkcji w zakładzie MINI w Oksfordzie. Niemniej jednak, ze względu na zmieniające się warunki otoczenia występują niewielkie odchylenia w kolorystyce, dzięki czemu każde MINI z dachem Multitone już przy wyjeździe z fabryki stanowi unikat.

Źródło: MINI