Fiata 500X Yachting, po raz pierwszy w wersji „open air”

Wolność, radość życia i ucieczka od problemów towarzyszą długo wyczekiwanemu restartowi i rozpoczęciu tegorocznego sezonu letniego. Chęć korzystania z życia i ponownego odkrycia przyjemności z rzeczy dużych i małych przenosi nas do atmosfery włoskiego „dolce vita” z przełomu lat 50. i 60. XX w., kiedy Rzym, Cortina d’Ampezzo, Portofino i Capri były scenerią dla życia międzynarodowej śmietanki towarzyskiej, która spotykała się tutaj, aby spędzić chwile w całkowitym oderwaniu się od rzeczywistości, pod znakiem elegancji i włoskiego smaku.

„1 lipca to ważna data o dużej wartości symbolicznej. To zielone światło dla ożywienia gospodarczego, ponownego otwarcia Europy, powrotu do swobody przemieszczania się i podróżowania, a także w pewnym sensie dla typowej dla wakacji beztroski. Marka Fiat chce uczcić ten dzień filmem „Welcome back dolce vita””, mówi Olivier Francois, dyrektor generalny Fiata i CMO Stellantis. „Film, który został nakręcony na Capri, miejscu, w którym toczy się „słodkie życie”, jest peanem na cześć wolności i beztroski. Przywołuje i czerpie inspirację z lekkości typowej dla lat 50. i 60. XX w., znanych wszystkim jako lata „dolce vita””.

I to właśnie te wartości zainspirowały nas do stworzenia nowego Fiata 500X Yachting, pierwszej wersji 500X „open air”, bo wiatr we włosach kojarzy nam się właśnie z wolnością i radością. Nowe nadwozie Yachting dołącza do nadwozi Cross i Sport i jest silnie inspirowane luksusowymi jachtami: premierowa seria specjalna nie mogła być zatem niczym innym, jak hołdem dla miejsca tak ikonicznego, jak Yacht Club Capri”.

Fiat 500C 1.2 Dolcevita Dualogic – bombonierka od Św. Mikołaja

Reżyserem filmu „Welcome back dolce vita” jest młody, utalentowany William 9, który zadebiutował jako reżyser teledysków, a następnie zajął się reklamą. W filmie zrealizowanym dla Fiata wniósł rytm i interesujący sposób narracji typowy dla klipów muzycznych, połączony z językiem, który stanowi doskonałą mieszankę elegancji, stylu, lekkości i radości życia. Bohaterami teledysku jest trójka młodych ludzi, którzy rezygnują z regat, by na jeden dzień oderwać się od rzeczywistości i zafundować sobie dzień pełen atrakcji: biegów, kąpieli w morzu, tańca i zabawy. Mała ucieczka od konwenansów i zasad w stronę autentycznej wolności. Nowy Fiat 500X Yachting jest ich idealnym towarzyszem podróży. I to właśnie „wiatr we włosach” „zdradzi” trójkę bohaterów…

Wybór ścieżki dźwiękowej padł na francuską piosenkę Bon Entendeur vs Mouloudji „L’amour”, utwór z lat 60. XX w., epoki „słodkiego życia”, który w zremiksowanej wersji przenosi nas w wyrafinowany świat z nutą ponadczasowego romantyzmu. Film jest pochwałą swobody, współczesną interpretacją wielkiego klasyka Truffauta „Jules et Jim”, ale także włoskiego „Dolce Vita”, rozumianego,  jako sztuka odnajdywania przyjemności nawet w najmniejszych elementach codzienności.

Jacht na 4 kołach

Podobnie jak w przypadku serii specjalnej Fiat 500 Riva, nowe 500X i 500 Yachting w swojej premierowej edycji z nadwoziem w stylistyce składającej hołd „Yacht Club Capri” również wyróżnia unikalny styl, inspirowany żeglarstwem i elegancją luksusowych łodzi. Modele są ozdobione elementami nawiązującymi do tego świata: charakterystyczny niebieski kolor i otwierany, materiałowy dach, także w niebieskich barwach, linia wokół nadwozia to ukłon w stronę łodzi motorowych produkowanych w prestiżowych stoczniach i chromowane, podkreślające ekskluzywny styl detale upiększające oba modele. Seria specjalna jest owocem ekskluzywnej współpracy z jednym z 40 najbardziej prestiżowych klubów żeglarskich we Włoszech: Yacht Club Capri, o czym świadczy logo „Yacht Club Capri” umieszczone z boku i z tyłu dwóch modeli z edycji kolekcjonerskiej. Dwie premierowe serie specjalne będą oznaczone: pierwsze 500 egzemplarzy obu modeli, w sprzedaży we Włoszech, Francji, Niemczech, Hiszpanii i Szwajcarii, będzie opatrzone plakietką z napisem „1 z 500”.

Fiat 500X Yachting

500X Yachting powiększa gamę 500X o nowe nadwozie: oprócz wersji Cross i Sport, 500X po raz pierwszy oferuje swobodę jazdy „open air”. W ciągu kilku sekund i jednym naciśnięciem przycisku, elektrycznie otwierany dach nowej serii specjalnej Yachting umożliwia 500X jazdę pod gołym niebem. Nowa edycja kolekcjonerska w swojej premierowej wersji ze stylistyką dedykowaną „Yacht Club Capri” jest dostępna w ekskluzywnym kolorze Niebieskim Venezia z niebieskim, otwieranym, materiałowym dachem, natomiast obudowy lusterek i klamki drzwi są wykonane ze szczotkowanego chromu. Ponadto, podwójna linia w kolorze niebieskim i kości słoniowej dodatkowo podkreśla profil samochodu: biegnie na wysokości linii pasów i nawiązuje do podobnych linii na jachtach. Nowe i ekskluzywne są również 18” felgi aluminiowe z akcentami w kolorze morskiego błękitu.

Inspirowaną żeglarstwem elegancję odnajdujemy także we wnętrzu, gdzie wyróżniają się białe fotele soft-touch z napisem 500 wyszytym niebieskim haftem, aluminiowe listwy progowe z logo „Yachting” i mahoniowa deska rozdzielcza, kolejne mocne nawiązanie do typowych dla łodzi elementów stylu z epoki „Dolce Vita”. Drewno, najbardziej naturalny z materiałów, w połączeniu z zaawansowaną technologią daje absolutnie wyjątkowy efekt, jak w świecie żeglarstwa. Również obudowa kluczyka ma nowy wygląd, nawiązujący do barw samochodu.

Fiat 500 Yachting

Seria specjalna 500 będąca hołdem dla Yacht Club Capri to także ukłon w stronę morza, począwszy od koloru Niebieskiego Dipinto di Blu, nawiązującego do intensywnych barw morza w okolicach Capri i ekskluzywnego świata żeglarstwa, z chromowanymi wstawkami na przednim grillu oraz obudowami lusterek i 16” felgami aluminiowymi z diamentowanym szlifem. Nowa edycja kolekcjonerska ma elektrycznie otwierany, materiałowy dach: wystarczy kilka sekund i jedno naciśnięcie przycisku, aby kierowca i pasażerowie mogli cieszyć się swobodą podróżowania pod gołym niebem w typowym stylu „dolce vita”.

Również w 500 Yachting srebrno-niebieska podwójna linia przypomina podobne linie widoczne na jachtach. Ponadto, na słupku B wyróżnia się logo podkreślające ekskluzywną współpracę z Yacht Club Capri.

Ekskluzywne elementy wykończenia znajdują się także we wnętrzu samochodu: deska rozdzielcza wykonana jest z drewna wykorzystywanego przy produkcji jachtów, aby uzyskać elegancki akcent w typowym stylu „dolce vita”. W ciemnym wnętrzu wyróżniają się fotele w kolorze kości słoniowej ze wstawkami ze skóry Frau i haftowanym logo 500 w kolorze niebieskim.

Źródło: Fiat