Nissan Qashqai – technologia zaawansowanego mapowania TomTom

TomTom (TOM2), producent map i specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji ogłosił, że kierowcy nowego Nissana Qashqai w Europie będą mogli korzystać z zaawansowanej technologii mapowania TomTom i usług connected. Najnowocześniejsze mapy zostaną wdrożone w zmodernizowanym systemie wspomagania kierowcy ProPILOT z Navi-link w nowym Nissanie Qashqai oraz w budowanej nawigacji w systemie informacyjno-rozrywkowym NissanConnect.

Nowa wersja ProPILOT automatyzuje kierowanie pojazdem, przyspieszanie i hamowanie w obrębie jednego pasa ruchu na autostradach, pomagając kierowcom zachować bezpieczną odległość od samochodu jadącego z przodu. Zaktualizowany system może dostosować prędkość pojazdu do dodatkowych okoliczności zewnętrznych: gdy samochód wjeżdża w strefę o niższej dopuszczalnej prędkości na autostradzie. Nissan Qashqai wykorzystuje czujniki do odczytywania znaków drogowych i czerpie informacje z zaawansowanego systemu wspomagania kierowcy (ADAS Map) firmy TomTom, aby zwolnić do odpowiedniej prędkości.

Nowy system ProPILOT z Navi-link wykorzystuje również wzbogacone dane map TomTom, aby dostosować prędkość jazdy do łuków lub zjazdów.

„Czujniki widzą tylko to, co można zauważyć. Jeśli brakuje znaku, na drodze stoi ciężarówka, pogoda jest zła lub za następnym wzniesieniem jest ostry zakręt,nie wystarczą, aby dostarczyć pojazdowi odpowiednią informację zwrotną”powiedział Antoine Saucier, Managing Director, TomTom Automotive. TomTom ADAS Map zwiększa komfort, wydajność i bezpieczeństwo jazdy, dostarczając wysokiej jakości informacje o nachyleniu terenu, pasach ruchu i ograniczeniach prędkości zaawansowanym systemom, takim jak nowy ProPILOT z Navi-link firmy Nissan”.

Firma TomTom dostarczy systemowi informacyjno-rozrywkowemu NissanConnect w nowym modelu Quashqai, innowacyjne rozwiązanie do aktualizacji map w trybie bezprzewodowym (over-the-air). Technologia ta łączy niezawodność danych mapowych TomTom we wbudowanej nawigacji z możliwościami aplikacji w smartfonie, automatycznie aktualizując poszczególne części mapy, co nie wymaga dodatkowych działań ze strony kierowcy. Urządzenie wykrywa, kiedy dostępne są odpowiednie aktualizacje, pobierając i instalując je w tle za pomocą różnych, przyjaznych dla użytkownika metod (USB, Wi-Fi® itp.).

„Nowy Qashqai jest wyposażony w szereg świetnych funkcji, które zazwyczaj można znaleźć tylko w modelach z segmentu premium,” – powiedział Marco Fioravanti, Vice President, Product Planning, Nissan Europe. „Innowacyjne i nowoczesne technologie mapowania firmy TomTom zapewniają bezproblemowe wsparcie lokalizacyjne dla niektórych z tych nowych funkcji, oferując kierowcomQashqaia jeszcze wygodniejszą, płynniejszą i bezpieczniejszą jazdę”.

Raport TomTom – 82% Polaków jest skłonnych spędzić wakacyjny urlop w kraju

Podobnie jak w przypadku najnowszych modeli Nissan LEAF, Navara i JUKE, kierowcy nowego Qashqaia będą mogli korzystać z map firmy TomTom oraz szerokiej gamy usług connected. Nowy, w pełni elektroniczny, 12,3-calowy ekran TFT multi-information o wysokiej rozdzielczości oraz nowy, 10,8-calowy wyświetlacz (head-up) zapewnią kierowcom łatwy dostęp do wiodących w branży informacji o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym, ostrzeżeń o fotoradarach, cen paliwa oraz informacji pogodowych i wyszukiwania online.

Źródło: TomTom