Lato 2021 – Polacy wynajmują auta na podróże po kraju i wyjazdy za granicę

Według badań, aż 75% Polaków planuje spędzić swój tegoroczny urlop w kraju. Aż 66% z nich do organizacji wyjazdu nie zaangażuje wyspecjalizowanych biur podróży, tylko zaplanuje go na własną rękę. Co trzeci ankietowany będzie unikał miejsc zatłoczonych, a 18% spędzi wakacje w mniejszym gronie.

Wciąż najbardziej bezpiecznym i komfortowym środkiem transportu indywidualnego pozostaje samochód, jednak, aby cieszyć się urokami urlopowych podróży, nie trzeba posiadać go na własność. Wystarczy pobrać aplikację HoppyGo i cieszyć się swobodą podróżowania na własnych zasadach, mając dostęp do setek aut – na podróże małe i duże.

Portal Wakacje.pl podaje, że oprócz samolotu, w tym roku postawimy na własny dojazd do wybranych wakacyjnych destynacji. Oprócz Polski (58%), w podróż samochodem wybierzemy się do Chorwacji (21%) oraz Bułgarii (11%). Choć długi weekend majowy tłumnie spędzaliśmy w polskich górach, w wakacyjnych planach od wielu lat królują nadmorskie kurorty – wynika z danych portalu Nocowanie.pl. Już na początku 2021 roku ponad 90 proc. zapytań o terminy lipcowo-sierpniowe trafiało do nadbałtyckich miejscowości.

Trend spędzania urlopu na łonie natury rośnie od zeszłego roku i potwierdza ogólną tendencję do niezależnego podróżowania. Ciekawą alternatywą dla obleganych miejsc noclegowych, może być więc wypad pod namiot, wynajęcie domku letniskowego czy tzw. caravaning. W zaciszne miejsca trzeba jednak dojechać na własną rękę i nie zawsze jest to możliwe przy wykorzystaniu komunikacji zbiorowej. Dlatego popularnością niezmiennie cieszą się indywidualne środki transportu, które nie tylko zapewniają wygodę podróżowania, ale są też bezpieczniejsze. Znacznie wzmożone zainteresowanie wynajmem samochodów w okresie letnim notuje również platforma współdzielenia aut w formule peer-to-peer HoppyGo. Projekt jest wspierany przez ŠKODA AUTO DigiLab – centrum innowacji ŠKODA AUTO, które koncentruje się na rozwoju technologii i rozwiązań dla mobilności przyszłości.

Na rynku czeskim obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania naszą usługą jeszcze przed rozpoczęciem sezonu – aktualnie wypożyczający wysyłają o 85% więcej zapytań o wynajem. Porównując rok do roku, nasi użytkownicy zrobili już ponad dwukrotnie więcej rezerwacji na lato. Rekordową popularnością cieszą się przede wszystkim duże rodzinne VAN-y, kabriolety oraz kampery. Dominują dłuższe wynajmy – na kilka i kilkanaście dni. Również na polskim rynku możemy zauważyć podobny trend. Początkowo auta rezerwowano na dzień lub dwa, aktualnie 70% wynajmów jest dokonywanych na 3 dni i dłużej. Ponadto średnia długość trwania wynajmu wydłużyła się do ok. 7 dni, a coraz więcej rezerwacji dotyczy wypożyczenia auta nawet na dłuższy okres (ok. 2 tygodnie). Polacy planują wyjazdy urlopowe z wyprzedzeniem i szukają samochodów na naszej platformie. W tym momencie do dyspozycji mają już 170 modeli aut różnych marek. Tak jak w Czechach, dużą popularnością cieszą się samochody typu kombi, SUV-y i VAN-y – najnowsze dane pokazują, że blisko ¾ rezerwacji wynajmów w czerwcu dotyczyło właśnie większych pojazdów – komentuje Robin Švaříček, CEO HoppyGo.

Polski zespół HoppyGo również przygotowuje się do intensywnego sezonu wakacyjnego i wsparcia użytkowników platformy w dotarciu do ich wakacyjnych destynacji.

Szykujemy się na lato, które zapowiada się naprawdę gorące – nie tylko pod kątem temperatur, ale też naszej działalności. Aktywnie prowadzimy nabór właścicieli samochodów, po to, by zwiększyć dostępność naszej usługi. Szukamy nie tylko dużych, przestronnych samochodów, ale również mniejszych, kompaktowych czy wręcz miejskich. Nie wszyscy będą w tym roku podróżować w licznym gronie. Wiele osób planuje również jeden lub kilka wyjazdów około weekendowych czy po prostu wypady we dwoje. Dlatego, jeśli posiadamy auto, z którego nie korzystamy codziennie, czerwiec i lipiec to doskonały moment, żeby zarejestrować swój samochód na platformie w związku ze zbliżającym się sezonem urlopowym i coraz większym zainteresowaniem współdzieleniem pojazdów w formule peer-to-peer. Jednocześnie zachęcamy osoby, które planują wakacje z własnym dojazdem, do rozpoczęcia poszukiwania wymarzonego auta i zarezerwowania go na HoppyGo z odpowiednim wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że wybrany model będzie dostępny– dodaje Piotr Boguszewski, Country Manager, HoppyGo Polska.

HoppyGo – 5 tys. użytkowników po 2 miesiącach inauguracji w Polsce

Biorąc pod uwagę wzrost zainteresowania indywidualnymi środkami transportu i wyjazdami krajowymi, właściciele różnych modeli samochodów – od małych, miejskich aut po rodzinne, pojemne auta z większą przestrzenią bagażową mogą zyskać nowe źródło dodatkowego dochodu. Wystarczy zarejestrować swoje auto i praktycznie z dnia na dzień zacząć dzięki niemu generować zyski. Na platformie HoppyGo można rejestrować też starsze samochody, nie tylko te prosto z salonu. Auta powinny mieć do 15 lat oraz z przebieg nie przekraczający. 300 tys. km. Jeśli jednak spełniają warunek wieku, a na liczniku mają nieco więcej, nadal warto je zarejestrować. Ważne, by udostępniane modele były sprawne technicznie i zadbane – dzięki temu, mogą z powodzeniem na siebie zarabiać.

Ile można zyskać, wynajmując swoje auto? Przykładowo, najbardziej aktywny właściciel w Polsce – od początku uruchomienia platformy HoppyGo – zarobił blisko 6,5 tys. złotych. Inny, który często i regularnie udostępnia swój pojazd, miał do tej pory już 15 wynajmów. Zgodnie z wyliczeniami HoppyGo, właściciele aut już teraz zarabiają średnio ponad 330 złotych na jednym wynajmie.Warto zaznaczyć, że to zaledwie początek sezonu wakacyjnego, więc w nadchodzących tygodniach zarówno zainteresowanie, jak i kwoty będą wzrastać.

Aplikacja HoppyGo skupia zarówno właścicieli samochodów, jak i wypożyczających, którzy nie mają własnego pojazdu, a potrzebują z niego skorzystać. Obecnie do dyspozycji przeszło 6,5 tys. użytkowników na platformie dostępnych jest 170 modeli aut różnych marek. Oprócz szerokiego wyboru samochodów, dużą zaletą jest szybkość i prostota całego procesu wynajmu. Nie ma potrzeby podpisywania długich umów, wystarczy szybka rejestracja za pomocą aplikacji mobilnej HoppyGo. Dzięki współpracy z jedną z największych marek ubezpieczeniowych w Polsce, każdy wynajem jest ubezpieczony. UNIQA zapewnia bowiem ubezpieczenie AC na czas trwania wynajmów oraz wsparcie assistance w podróży.

Źródło: HoppyGo