AAA AUTO sprzedało w Polsce o 39% więcej samochodów w ciągu 5 miesięcy niż rok temu

Rok 2020 w świecie motoryzacji został zdeterminowany przez działania związane z zapobieganiem pandemii koronawirusa. Handel samochodami używanymi był ograniczony poprzez rozmaite restrykcje dotyczące sprzedaży. Rok później sytuacja stała się bardziej stabilna, a zainteresowanie samochodami używanymi zaczęło rosnąć.

Popyt na samochody w AAA AUTO, największego dealera samochodów używanych w Europie Środkowej, wzrósł o 39% w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Z kolei, sobotę 15 maja w całej Grupie sprzedano najwięcej samochodów
w historii.

„Potwierdziło się nasze oczekiwanie, że popyt na samochody używane, kumulujący się przez kilka miesięcy, kiedy sprzedaż była na różne sposoby ograniczana, w końcu eksploduje.  Nadal jest tak, że ludzie wolą kupować samochód bezpośrednio w centrum samochodowym z możliwością wypróbowania go na miejscu i porównania go z innymi modelami, bardziej niż online. Pokazuje to wyraźnie frekwencja w naszych salonach i wyniki sprzedaży z maja w Polsce. Były one o 46% wyższe niż w maju dwa lata przed pandemią i nawet dwukrotnie wyższe niż w maju ubiegłego roku. Dlatego musimy jak najszybciej zwiększać naszą ofertę sprzedaży” – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

AAA Auto – duży spadek ofert sprzedaży na rynku aut używanych

W sobotę 15 maja 2021 r. sieć AAA AUTO sprzedała najwięcej samochodów w historii. Osiągnęła także rekord tygodniowy. ,,Dotychczasowy rekord pochodził z lutego 2020 r., miesiąca przed pierwszym lockdownem i wynosił 373 sprzedane samochody. Naprawdę nie spodziewaliśmy się sobotniego wzrostu do 415 aut. Samochody znikają obecnie z centrów samochodowych szybciej niż możemy je kupić. Dlatego planujemy znacznie wzmocnić nasze działania zakupowe na terenie całego kraju, we wszystkich regionach. Koncentrujemy się na samochodach nieuszkodzonych, pochodzących od jednego lub dwóch właścicieli, o niskim przebiegu i rodzimym pochodzeniu” – dodała Karolína Topolová.

AAA AUTO spodziewa się, że zainteresowanie samochodami używanymi będzie rosło z wielu powodów. Jednym z nich jest fakt, że zbliżają się wakacje, które wiele rodzin decyduje się spędzić w Polsce ze względu na utrzymujące się ryzyko zakażenia koronawirusem w transporcie publicznym. „Samochód nadal będzie bezpieczniejszym środkiem transportu niż pociąg czy autobus. Dlatego rośnie zapotrzebowanie zwłaszcza na kombi lub SUV-y” – powiedziała Karolína Topolová.

Od początku pandemii koronawirusa sieć AAA AUTO regularnie dezynfekuje oferowane pojazdy
i tereny swoich oddziałów. Sprzedawcy, których stan zdrowia jest regularnie sprawdzany, używają sprzętu ochronnego, masek i rękawic. Klienci mają do dyspozycji jednorazowe rękawiczki i środki do dezynfekcji w centrach samochodowych, a przede wszystkim wystarczającą przestrzeń osobistą, aby nie musieli spotykać się z innymi klientami.

10 modeli aut używanych najczęściej kupowanych w salonach AAA AUTO w Polsce
w pierwszych pięciu miesiącach 2021 roku:

1.    Opel Astra
2.    Ford Focus
3.    Skoda Octavia
4.    Volkswagen Golf
5.    Skoda Fabia
6.    Volkswagen Passat
7.    Renault Clio
8.    Ford Mondeo
9.    Renault Megane
10.  Opel Insignia

Źródło: AAA Auto