GDDKiA – gdzie powstaną kolejne stacje ładowania pojazdów elektrycznych

Podpisano umowy na budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych na kolejnych 28 Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) typu I. Nowe stacje powstaną m.in. przy autostradach A1, A2 i A4 oraz przy drogach ekspresowych S3, S7 i S8. Uruchomienie stacji ładowania planowane jest na drugą połowę 2022 roku. 

Przedmiotem podpisanych umów jest dzierżawa fragmentów nieruchomości przeznaczonych pod budowę ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych i pełnienie roli ich operatora oraz dostawcy usługi ładowania dla tych stacji. Każda ze stacji powinna posiadać min. dwa punkty ładowania, każdy o mocy nie mniejszej niż 50 kW (do decyzji dzierżawcy pozostaje docelowa moc stacji).

Gdzie dokładnie powstaną nowe stacje ładowania? 

W ramach dziesięciu umów podpisanych z konsorcjum firm Ekoen (lider) oraz Ekoenergetyka – Polska (partner) powstaną stacje ładowania na 18 MOP. Szczegółowy wykaz lokalizacji MOP poniżej:

LokalizacjaNr drogi
1.MOP Skoszewy Wschód

MOP Skoszewy Zachód

A1
2.MOP Knurów Wschód

MOP Knurów Zachód

A1
3.MOP Sobótka

MOP Cichmiana

A2
4.MOP Mokrzyska
MOP Bagno
A4
5.MOP Bratkowice

MOP Dąbry

A4
6.MOP Kaszyce

MOP Zamiechów

A4
7.MOP Marwice Wschód

MOP Marwice Zachód

S3
8.MOP Grabin Wschód

MOP Grabin Zachód

S7
9.MOP Występa ZachódS7
10.MOP OstrożneS8

Sześć umów na budowę stacji na kolejnych dziesięciu MOP podpisaliśmy z firmą Greenway Polska. Szczegółowy wykaz lokalizacji MOP poniżej:

LokalizacjaNr drogi
1.MOP Podłęże

MOP Zakrzów

A4
2.MOP Jawornik

MOP Jastrząbka

A4
3.MOP Młyniska

MOP Budy

A4
4.MOP Kunowo Wschód
MOP Kunowo Zachód
S3
5.MOP LutekS7
6.MOP Majdany WielkieS7

Przybywa stacji ładowania na drogach krajowych

W drugiej połowie ubiegłego roku udostępniliśmy kierowcom kolejne punkty ładowania samochodów elektrycznych. Były to m.in. cztery punkty ładowania w ciągu autostrady A4. Dwa na Miejscu Obsługi Podróżnych Wierzbnik oraz dwa na MOP-ie Jankowice Wielkie. Od listopada ubiegłego roku kierowcy mogą korzystać również ze stacji na MOP Jonas Południe (kierunek Warszawa) w ciągu S8. W styczniu 2021 r. udostępniliśmy drugą stację na dolnośląskim odcinku S8, tym razem na MOP Jonas Północ (kierunek Wrocław).

GDDKiA – sprawdzamy postęp prac budowy 100 obwodnic

Punkty ładowania pojazdów elektrycznych działają obecnie na 20 MOP-ach, z czego sześć na MOP kategorii I, ulokowanych przy autostradach i drogach ekspresowych zarządzanych przez GDDKiA. W realizacji są punkty ładowania pojazdów elektrycznych na kolejnych 21 MOP-ach kategorii I. Z większości z nich użytkownicy pojazdów elektrycznych będą mogli skorzystać jeszcze w tym roku, po zakończeniu budowy i pomyślnych odbiorach przez Urząd Dozoru Technicznego.

Niezależnie od stacji ładowania na MOP kat. I, sieć punktów ładowania jest rozwijana również przez koncerny paliwowe, które dzierżawią MOP kat. II i III.

Źródło: GDDKiA