Ford F-150 Lightning – w pełni elektryczna amerykańska ciężarówka przyszłości

Amerykańska ciężarówka przyszłości już jest. F-150 Lightning to najinteligentniejszy i najbardziej innowacyjny samochód użytkowy, jaki Ford kiedykolwiek zbudował. Od niemal natychmiastowego momentu obrotowego, po inteligentne holowanie, bezproblemową łączność z aktualizacjami OTA, a także możliwość zasilania energią całego domu i największy cyfrowy ekran. F-150 Lightning to wyjątkowe doświadczenia z jazdy. 

Nowy F-150 Lightning zjedzie z linii montażowej w przyszłym roku z nowej, zaawansowanej technologicznie fabryce, stosującej zrównoważone praktyki produkcyjne, w kompleksie Rouge firmy Ford w Dearborn niedaleko Detroit.

Ford F-150 – filar samochodów użytkowych marki

– Zarówno dla Forda, jak i dla amerykańskiego przemysłu samochodowego, F-150 Lightning stanowi decydujący moment w dążeniu do jazdy bezemisyjnej, połączonej z cyfrową przyszłością – powiedział Bill Ford, prezes Ford Motor Company.Seria F jest najlepiej sprzedającą się serią ciężarówek od 44 lat. To filar samochodów użytkowych w całym kraju i godna zaufania ikona. A teraz rewolucjonizujemy ją dla nowego pokolenia – dodał.

F-150 Lightning jest filarem, wartego 22 miliardy dolarów, planu firmy dotyczącego pojazdów elektrycznych. Ford zaczyna od bezemisyjnych wersji swoich najpopularniejszych i najbardziej lubianych modeli – Mustanga, Transita i F-150 – a w nadchodzących latach w pełni elektrycznych modeli marki będzie znacznie więcej.

Niesamowicie szybki, cichy i płynny, F-150 Lightning zapewnia kierowcom absolutnie nowe wrażenia i to w cenie początkowej, porównywalnej z dzisiejszymi podobnie skonfigurowanymi ciężarówkami F-150. Platforma elektryczna otwiera również nowe możliwości – takie jak choćby wystarczająca ilość energii do zasilania całego domu, ogromny, zamykany przedni bagażnik oraz zapas przestrzeni ładunkowej. Ford dodatkowo wdroży standardowe, bezprzewodowe aktualizacje oprogramowania – zwane Ford Power-Ups – w celu ulepszenia technologii, co umożliwi dodawanie nowych funkcji i naprawienie ewentualnych problemów bez konieczności odwiedzania dilera.

– F-150 Lightning to ważny moment dla Forda. Amerykańska marka samochodowa numer 1 dąży do zerowej emisji dzięki ulubionemu samochodowi w Ameryce. Jest szybszy niż Raptor, ze standardowym napędem 4×4 i niezależnym tylnym zawieszeniem, ma ogromną moc i wystarczającą ilość energii, aby zasilić w energię cały dom nawet przez trzy dni. Do tego zawsze będzie się doskonalić dzięki aktualizacjom bezprzewodowym – powiedział prezes i dyrektor generalny Forda Jim Farley.F-150 zostanie zbudowany w fabryce Rouge, w której już kiedyś Henry Ford zmienił świat, do tego miejsca wracał także każdego dnia mój dziadek.  F-150 Lightning reprezentuje wszystko, co możemy zrobić, gdy dążymy do postępu – dodał.

– Nie jesteśmy tu po to, aby produkować ciężarówkę elektryczną dla wybranych. Ford jest zaangażowany w budowanie takiego samochodu, który rozwiązuje rzeczywiste problemy prawdziwych ludzi – powiedział Kumar Galhotra, prezes Forda na Amerykę i rynki międzynarodowe w Ford Motor Company. F-150 Lightning zapewnia wszystko to, co pojazdy elektryczne mogą zaoferować, a także możliwości, których oczekuje się od tego rodzaju auta – nie tylko niemal natychmiastowy moment obrotowy, ale także potężną ładowność – dodał.

Inteligentny, połączony – i lepszy z upływem czasu

Wyposażony w inteligentne funkcje, F-150 Lightning uosabia sposób, w jaki Ford łączy zaawansowane technologie cyfrowe ze sprawdzoną wiedzą inżynieryjną, aby stworzyć samochód użytkowy, który jest inteligentniejszy i bardziej produktywny. Jako część dostępnej technologii Ford Co-Pilot360™, BlueCruise umożliwia prawdziwą jazdę bez użycia rąk po ponad 160 000 km wstępnie zakwalifikowanych autostrad w USA i Kanadzie – z większą liczbą niebieskich stref bez użycia rąk w przyszłości².

Kolejnym przykładem są wbudowane wagi pokładowe, które wykorzystują czujniki do oszacowania ciężaru ładunku i poinformowania kierowców, ile przewożą towarów. A ponieważ ekwipunek może wpływać na zasięg, waga pokładowa jest zintegrowana z inteligentnym systemem zarządzającym energią i zasięgiem, a wszystko po to, aby F-150 Lightning dokładnie oszacował, jak daleko będzie w stanie zajechać. Samochód debiutuje z dostępnym Pro Trailer Hitch Assist, który automatycznie steruje kierownicą, przepustnicą i hamulcami, aby jeszcze bardziej ułatwić podłączanie przyczep.

Wszystkie te funkcje dodatkowe mogą z czasem stać się jeszcze lepsze dzięki aktualizacjom oprogramowania Ford Power-Up. Mogą one poprawiać wydajność F-150 Lightning, zapewnić ulepszenia jakości, uefektywnić istniejące rozwiązania i dodać zupełnie nowe. Co ważne, większość aktualizacji można przeprowadzić w mniej niż dwie minuty i jedynie wtedy, gdy kierowca wyrazi na to zgodę³.

Zaawansowane wrażenia cyfrowe

W ciężarówce F-150 Lightning w seriach Lariat i Platinum zadebiutuje SYNC® 4A – elegancki, nowoczesny interfejs obsługiwany przez 15,5-calowy ekran dotykowy. Jest on zaprojektowany tak, aby dostosować się do zachowań kierowcy. SYNC 4A wykorzystuje naturalne sterowanie głosowe, nawigację połączoną z chmurą i bezprzewodowy dostęp do ulubionych usług: Apple CarPlay, Android Auto, zintegrowane aplikacje Amazon Alexa i SYNC AppLink.

Ponadto 12-calowy zestaw wskaźników z konfigurowalnym interfejsem, jest wyraźniejszy dzięki naturalnemu wyświetlaniu kluczowych informacji, a także jeszcze bardziej podnosi jakość cyfrowego odbioru. Animowana grafika płynnie pokazuje, jak pojazd radzi sobie w trybie jazdy autostradą bez użycia rąk, lub jak skutecznie samochód odzyskuje energię poprzez hamowanie regeneracyjne, dostarczając w razie potrzeby odpowiednich informacji.

– To najinteligentniejszy F-150, jakiego kiedykolwiek wyprodukowaliśmy – powiedział Darren Palmer, dyrektor generalny, Battery Electric Vehicles, Ford Motor Company. – F-150 Lightning oferuje znakomity ekran dotykowy, zapewniający naszym klientom wszystkie potrzebne informacje w jednej chwili – podgląd w czasie rzeczywistym tego, dokąd jadą, co przewożą lub jaki mają zasięg. A dzięki aktualizacjom oprogramowania Ford Power-Up, doświadczenia płynące z jazdy będą w przyszłości jeszcze lepsze.

Rewolucyjna moc w domu

Wraz z F-150 Lightning debiutuje Ford Intelligent Backup Power, zamieniający samochód w źródło energii dla gospodarstwa domowego. Dzięki zdolności do odprowadzania 9,6 kW mocy, inteligentny system zasilania awaryjnego Forda, jest w stanie utrzymać włączone światła podczas awarii energetycznej w domu, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo, zasilając choćby urządzenia AGD, systemy zabezpieczające i nie tylko.

– Niezależnie od tego, czy awaria jest efektem uszkodzeń linii energetycznej podczas burzy, czy powstała podczas fali upałów, klienci mogą używać swojej ciężarówki, aby zapewnić sobie moc wtedy, gdy jej najbardziej potrzebują – powiedział Ryan O’Gorman, menedżer ds. pojazdów elektrycznych w Strategic Partnerships.F-150 Lightning jest zbudowany z myślą o płynnym przechodzeniu między ładowaniem pojazdu, a zasilaniem domu w razie potrzeby – a Ford jako pierwszy w USA oferuje taką możliwość w ciężarówce elektrycznej – dodał.

Dzięki inteligentnemu zasilaniu awaryjnemu Forda, włączanemu przez 80-amperową stację ładującą Ford Charge Pro i system zarządzania domem, F-150 Lightning automatycznie włącza się, aby zaopatrywać dom w energię np. podczas awarii prądu. Po przywróceniu zasilania system automatycznie wraca do ładowania akumulatora w aucie. Opierając się na średnim zużyciu 30 kWh dziennie, F-150 Lightning z akumulatorem o zwiększonym zasięgu zapewnia pełne zasilanie w domu do trzech dni lub nawet do 10 dni, jeśli moc jest odpowiednio racjonowana.

W przyszłości Ford wprowadzi system Ford Intelligent Power, który może wykorzystywać ciężarówkę do zasilania domów w godzinach szczytu, które charakteryzują się wysokimi kosztami, jednocześnie korzystając z niskich stawek nocnych, aby naładować pojazd na czas przed poranną jazdą. Może to pomóc zaoszczędzić pieniądze na energii elektrycznej, która zasila pojazd i dom, a jednocześnie odciążyć sieć w godzinach szczytu.

Ford współpracuje również z wiodącą w USA firmą zajmującą się energią słoneczną, Sunrun, w celu umożliwienia instalacji 80-amperowej stacji ładującej Ford Charge Station Pro oraz systemu integracji domowej. Dzięki tej współpracy klienci będą mieli również możliwość zainstalowania instalacji słonecznej w swoim domu, co pozwoli im zasilać dom czystą, przystępną cenowo energią i jednocześnie naładować F-150 Lightning.

Pozostań podłączony na drodze

Możliwości zasilania nie ograniczają się jedynie do gospodarstwa domowego. Dzięki ulepszonemu Pro Power Onboard klienci mogą korzystać z wbudowanych gniazdek elektrycznych do bezpośredniego zasilania różnorodnych narzędzi, elektroniki i urządzeń poza domem. Standardowym wyposażeniem jest 2,4 kW mocy z opcją większej mocy, podczas gdy serie Lariat i Platinum są standardowo wyposażone w 9,6 kW mocy – kombinację do 2,4 kW dostępnej w bagażniku i do 7,2 kW w gniazdach w kabinie i przestrzeni ładunkowej.

Inteligentne funkcje sprawiają, że zarządzanie energią jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Klienci otrzymują powiadomienie poprzez FordPass, jeśli moc akumulatora ich ciężarówki spadnie poniżej jednej trzeciej całkowitego zasięgu. Mało tego, mogą zaprogramować ciężarówkę tak, aby przestała korzystać z Pro Power Onboard, jeśli poziom naładowania akumulatora spadnie poniżej zasięgu do najbliższej stacji ładowania.

Wszystkie te opcje są możliwe dzięki wydajnemu akumulatorowi litowo-jonowemu nowej generacji. F-150 Lightning oferuje dwie opcje: akumulator o standardowym zasięgu około 370 kilometrów szacowanego przez EPA oraz akumulator o zwiększonym zasięgu, celujący w około 480 kilometrów zasięgu szacowanego przez EPA7.

Bagażnik z przodu

Pod maską znajduje się wszechstronny, zaawansowany technologicznie, wytrzymały kufer, oferujący dedykowaną przestrzeń do przechowywania, która jest bezpieczna, zamykana i łatwo dostępna dzięki zasilanemu systemowi otwierania i zamykania. Ten obszerny kufer ma pojemność 400 litrów i 180 kilogramów ładowności – wystarczy, aby pomieścić dwie torby podręczne i jedną pełnowymiarową walizkę bagażu rejestrowanego lub dwa komplety kijów golfowych.

Sprytnie zaprojektowana, z prześwitem na wysokości zderzaka, wodoodporna przestrzeń jest wyposażona w cztery gniazdka elektryczne, dwie ładowarki USB i opróżnianą podłogę, która może pełnić funkcję pojemnika na żywność i napoje. Z łatwością może zasilać np. mobilne miejsce pracy. Dzięki mocy 2,4 kilowata można podłączyć elektronarzędzia, telewizory, laptopy, głośniki, czy sprzęt AGD.

– Słowo „przedni bagażnik” nie jest w stanie nawet w niewielkim stopniu opisać wszystkich innowacji i możliwości, jakie Ford wprowadził do tej potężnej przestrzeni – powiedziała Nancy Reppenhagen, kierownik działu Global Feature Process. Dzięki niemu klienci zweryfikują możliwości ich ciężarówki – to umożliwi takie doświadczenia, o jakich nigdy wcześniej nie pomyśleliby, że są możliwe – dodała.

Solidność Ford Tough jest standardem

F-150 Lightning przechodzi te same zawiłe testy Built Ford Tough, co wszystkie ciężarówki z serii F. Korpus ze stopu aluminium klasy wojskowej i ulepszona rama wspierają zaawansowany akumulator, a niezależne tylne zawieszenie serii F oraz nisko położony środek ciężkości pomagają poprawić izolację od drogi, zapewniają bardziej stabilną jazdę i zmniejszają przechyły nadwozia – przy jednoczesnym zachowaniu trwałości i niezawodność oczekiwanej od F-150.

– Niezależnie od tego, czy przestrzeń ładunkowa jest pełna drewna na opał zimą, czy też holowana jest ogromna łódź nad morze, klienci mogą polegać na osiągach swojej ciężarówki – powiedziała Linda Zhang, główny inżynier F-150 Lightning. Ta całkowicie elektryczna ciężarówka została zaprojektowana z dwoma silnikami pokładowymi, co oznacza, że ​​poradzi sobie w trudnym terenie. Nasz zespół inżynierów przeprowadził te same żmudne i trudne testy, jakich nasi klienci F-150 zawsze oczekiwali od Forda – dodała.

F-150 Lightning może pochwalić się doskonałymi osiągami terenowymi, z układem 4×4 z czterema trybami jazdy do wyboru: normalny, sportowy, terenowy i holowanie/transport. Wytrzymała ochrona podwozia zapewnia bezpieczeństwo układu napędowego dzięki metalowym osłonom chroniącym akumulator i silniki pokładowe przed trudnym terenem. Sam akumulator jest zabezpieczony wodoodporną obudową otoczoną ochroną przed uderzeniami i został przetestowany w temperaturach nawet do -40 stopni Celsjusza, aby upewnić się, że Lightning może działać wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny.

Rygorystyczne testy wytrzymałościowe obejmowały jazdę ciężarówką przez Iowa Hill w Kalifornii, gdzie holowała masywne przyczepy przez długi czas w górę i w dół stromych wzniesień. W rezultacie F-150 Lightning ma najnowocześniejszy system chłodzenia cieczą i układ zespołu napędowego, który fachowo zarządza dystrybucją ciepła w pojeździe. Udoskonalone układy chłodzenia i komponenty zapewniają, że ciężarówka może się dobrze sprawować nawet w najtrudniejszych warunkach jazdy.

Jazda elektryczna jest prosta!

Ford jest jedynym producentem samochodów, który oferuje 80-amperową stację jako standardowe wyposażenie, ułatwiającą klientom ładowanie ciężarówki o zwiększonym zasięgu w domu. Ten system wykorzystuje jedyny w branży podwójny pokładowy system ładowania w ciężarówce elektrycznej w celu jeszcze szybszego uzupełniania energii z gniazdka domowego. Dzięki temu F-150 Lightning zwiększa średni zasięg o 48 kilometrów na godzinę ładowania, w pełni ładując ciężarówkę o zwiększonym zasięgu od 15% do 100% w około osiem godzin.

F-150 Lightning eliminuje zgadywanie, kiedy i gdzie doładować auto dzięki FordPass Power My Trip, który identyfikuje miejsca uzupełniania energii jeszcze przed rozpoczęciem podróży. System Intelligent Range dokładnie oblicza zasięg, biorąc pod uwagę pogodę, natężenie ruchu, obciążenie, masę holowaną i nie tylko. Nawigacja połączona z chmurą w systemie SYNC 4 identyfikuje również publiczne miejsca ładowania i kieruje do dogodnych punktów podczas każdej jazdy.

Charakterystyczny, zaawansowany technologicznie projekt

F-150 Lightning to niezaprzeczalnie ciężarówka z serii F. Opierając się na sile istniejącego DNA projektowego F-150, Ford stworzył samochód, który uosabia wytrzymałość, który kochają ludzie, dodając jednocześnie wyraźnie nowoczesny, zaawansowany technologicznie styl. Kluczowe elementy obejmują dostępne charakterystyczne paski świetlne LED, które biegną z przodu i z tyłu, a także trzy nowe projekty grilla, które nadają odważny wygląd znajomej masce, zachowując jednocześnie autentyczność Built Ford Tough.

F-150 Lightning to najbardziej aerodynamiczny F-150 w historii⁶, z ulepszeniami, takimi jak wyrzeźbiona maska ​​zmniejszająca opór i grille, które zastępują otwory wlotu powietrza gładszą, teksturowaną powierzchnią. Jeszcze bardziej funkcjonalna konstrukcja zapewnia ulepszone 360-stopniowe oświetlenie strefowe, które może rozjaśniać określone miejsce lub cały obszar wokół pojazdu.

F-150 Lightning nie uznaje kompromisów w zakresie przestrzeni, zachowując te same wymiary kabiny i przestrzeni ładunkowej, co jego spalinowy odpowiednik, dzięki czemu może pomieścić tysiące dostępnych akcesoriów. Rozkładana wewnętrzna powierzchnia robocza sprawia, że ​​praca w środku pojazdu jest jeszcze łatwiejsza i bardziej produktywna, a fotele Max Recline oferują prawie 180 stopni odchylenia, aby pomóc kierowcy wypocząć w razie potrzeby.

Produkowany w Ameryce F-150 Lightning jest flagowym modelem najnowocześniejszego centrum pojazdów elektrycznych Rouge – które będzie symbolem polityki bez odpadów. Ford zainwestuje 700 milionów dolarów w zabytkowy kompleks Rouge, dodając 500 nowych miejsc pracy i wykorzystując zaawansowaną, zrównoważoną technologię produkcji, aby zbudować ciężarówkę w ramach zobowiązania do neutralizacji emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.

Wraz z pojawieniem się wiosną 2022 roku F-150 Lightning będzie dostępny w czterech seriach i z opcją dwóch akumulatorów u ponad 2300 autoryzowanych dealerów Forda w całym kraju, z opcją dla klientów flotowych na dostęp do pełnego ekosystemu połączonych danych i usług telematycznych Forda za pośrednictwem Ford Commercial Solutions.

Aby zarezerwować miejsce w kolejce na F150 Lightning należy wpłacić 100$ depozytu.

Źródło: Ford