Citroën C4 EV 136 FEEL Pack – francuski elektryk, który dostarczy dużo radości

Wciąż trwa dyskusja na temat pojazdów z napędem elektrycznym. W mediach czytamy wiele krytycznych opinii, z którymi nie do końca się zgadzamy. Trzeba się zgodzić, że elektryfikacja motoryzacji stała się faktem. Producenci wciąż pracują nad udoskonaleniami, które mają maksymalnie wydłużyć zasięg takich pojazdów.

Z całą pewnością Citroën ë-C4, to jedna z najciekawszych ofert na elektrycznym rynku. Tym bardziej, że francuski producent stworzył w pewnym sensie uniwersalne auto. Zarówno wersje elektryczne, benzynowe i wysokoprężne dostępne są w tym samym opakowaniu i różnią się jedynie detalami jak m.in. wskaźniki, czy brak rury wydechowej.

Auto bazuje na tej samej technologii elektrycznej, co inne elektryczne samochody grupy PSA: Opel Corsa-e, Opel Mokka-e, Peugeot e-208, Peugeot e-2008, DS 3 Crossback E-Tense. Wszystkie mają akumulatory o pojemności 50 kWh, wszystkie napędzane są na koła przedniej osi silnikiem elektrycznym o mocy 100 kW (136 KM).

Podwyższone nadwozie o wyrazistej stylistyce łączy elegancję i dynamikę hatchbacka z subtelnie podkreślonymi cechami SUV-a, które dodają mu dynamiki i charakteru. Płynna i aerodynamiczna linia nadwozia ma elementy typowe dla Citroëna, w szczególności nowy, charakterystyczny układ świateł LED w kształcie litery V z przodu (od wersji FEEL) i z tyłu.  Producent oferuje do wyboru 31 kombinacji kolorystyki nadwozia i pakiety Color oraz 6 kompozycji wnętrza.

Citroën ë-C4 – 100% ëlectric i nowy C4 – nowa perspektywa

Marka Citroën zawsze znana była z wyjątkowego komfortu produkowanych przez siebie samochodów. Także i tym razem nie jest inaczej. Kolejny etap rozwoju programu Citroën Advanced Comfort oferuje użytkownikom nowoczesny i wszechstronny komfort, uwzględniający każdy aspekt dobrego samopoczucia na pokładzie. To przede wszystkim zawieszenie z progresywnymi ogranicznikami hydraulicznymi   i fotele Advanced Comfort. Stosunkowo duże wnętrze pojazdu, w tym największa w klasie przestrzeń na kolana, pomysłowe schowki i Smart Pad Support Citroën™ (w standardzie od wersji Feel Pack) w połączeniu z szufladą w desce rozdzielczej, gdzie pasażer siedzący z przodu może schować, zamocować lub bezpiecznie korzystać z tabletu.

Komfort użytkowania gwarantuje 20 technologii wspomagających jazdę, w tym Highway Driver Assist, półautonomiczny system jazdy poziomu 2 (w standardzie w Shine Pack, w opcji w wersji Feel, Feel Pack, Feel Pack Business i Shine). W ofercie jest również 6 technologii łączności, z ekranem dotykowym 10-cali i kolorowym cyfrowym panelem zegarów w standardzie w całej gamie z wyjątkiem wersji Live, czy ConnectedCAM Citroën – rozwiązanie, którego nie oferuje żadna inna marka, i w które jest również wyposażony nowy Citroën C3 i SUV C5 Aircross, dostępne w opcji w większości wersji.

Dzięki e-usługom Charge My Car, które obejmują m.in. Trip planner do optymalizacji długich tras i Charging Pass, który umożliwia lokalizację i korzystanie z kompatybilnych stacji ładowania w Europie. Przez pierwszy rok są dostępne nieodpłatnie.

Citroën C4 EV 136 FEEL Pack – sposób na optymalną jazdę i ładowanie

Przesiadając się z samochodu napędzanego silnikiem spalinowym na pojazd z napędem elektrycznym musimy diametralnie zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenie. To przede wszystkim stała kontrola zużycia energii elektrycznej w bateriach, bo do doładowania nie wystarczy nam już tradycyjna stacja paliw. Sieć punktów ładowania w Polsce wciąż się rozwija, ale nawet w dużych aglomeracjach miejskich może się zdarzyć, że naszego elektryka nie da się szybko naładować, bo trafimy na kolejkę, a to oznacza obsuwę przynajmniej o kolejną godzinę. Dlatego zawsze warto baterie doładowywać, by nie doprowadzić do maksymalnego wyładowania.

Podczas naszych jazd testowych zdarzyło się, że do stacji ładowania musieliśmy podjeżdżać aż trzy razy, bo zawsze ktoś nas uprzedził. Jednak w ciągu godziny udało się do 100 proc. doładować akumulatory i uzyskać wskazanie teoretycznego zasięgu 352 km.

W praktyce jednak ten zasięg jest znacznie krótszy, co uwarunkowane jest m.in. charakterem jazdy oraz prędkością, z którą się przemieszczamy. W aglomeracji miejskiej udało nam się uzyskać ok. 200 km, co uznać należy za całkiem niezły wynik. Podkreślić należy, iż jeździliśmy w systemie “eco” oraz często przy włączonym przycisku “B” – uruchamiającym tryb Brake i służący do odzyskiwania energii podczas zwalniania. Z takich ustawień z powodzeniem można korzystać w mieście, gdy nie zależy nam na szybkim przejeździe, a preferujemy maksymalne oszczędzanie energii. Być może w tym momencie odezwą się krytycy, ale nie należy przekreślać takiego wyboru. To także jedna z zalet auta z napędem elektrycznym.

Citroën ë-C4 może być ładowany na kilka sposobów. W ogólnie dostępnej stacji ładowania o mocy 100 kW w ciągu ok. 30 minut powinniśmy uzupełnić 80 proc. energii akumulatorów. Jeżeli zdecydujemy się na WallBox o mocy 11 kW, to czas ładowania wydłuży się do 5 godzin, a wzmocnione gniazdko domowe typu Green’up pozwoli na odzyskanie zasięgu ok. 100 km w ciągu 4 godzin i 30 minut. Najdłużej zajmie nam ładowanie w standardowym gniazdku domowym, bo minimum 9 godzin.

Citroën wraz z partnerem ZEBorne zapewniają pełne wsparcie, od audytu instalacji elektrycznej po montaż wybranego rozwiązania.

Citroën C4 EV 136 FEEL Pack – podsumowanie

To model, który może się podobać. Na drodze wyróżnia go design nadwozia i charakterystyczne elementy najnowszej gamy Citroëna. Zapewnia dobry komfort jazdy. W wielu ocenach pojawia się krytyka widoczności z miejsca kierowcy do tyłu. To jednak specyfika charakteru nadwozia, a ten mankament w znacznym stopniu niweluje kamera cofania. Można oczekiwać, że Citroën ë-C4 stanie się jednym z liderów elektrycznego rynku, bo to naprawdę ładne auto.

Citroën C4 EV 136 FEEL Pack – podstawowe dane techniczne

Rodzaj silnikaelektryczny
Moc136 KM
Maksymalny moment obrotowy260 Nm
Pojemność baterii50 kWh
Skrzynia biegów i napęd1-stopniowa automatyczna, napęd na przód
Prędkość maksymalna150 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h9,5   s
Ładowanie WallBox 11 kW5,0 h
Zasięg wg. producenta350 km
Średni zasięg (test w warunkach zimowych)200 km
Zużycie energii17,0 kWh/100 km
Długość4354 mm
Szerokość1800 mm
Wysokość1522 mm
Rozstaw osi2667 mm
Pojemność bagażnika380 l / 1250 l
Masa własna1541 kg
Cena wersji podstawowej139 950 zł
Cena wersji z opcjami146 550 zł